سعودی برای مجمع جهانی اقتصاد پلتفرم نوآوری راه‌اندازی می‌کند

سعودی برای مجمع جهانی اقتصاد پلتفرم نوآوری راه‌اندازی می‌کند

وزیر اقتصاد سعودی: ما به دنبال پیشرویی در امنیت غذایی هستیم
شنبه, 21 ژانویه, 2023 - 00:30

وزارت اقتصاد و برنامه‌ریزی سعودی با همکاری App Link، پلتفرم نوآوری باز مجمع جهانی اقتصاد را راه‌اندازی می‌کحد؛ چالشی نوآورانه با هدف بسیج راه حل‌های متحول‌کننده که به تهیه غذای محلی در کشورهای آسیب‌دیده از کمبود باران، خشکسالی و بیابان‌زایی کمک می‌کند.

این چالش در چارچوب تلاش های سعودی برای توسعه راه حل های نوآورانه برای برجسته ترین چالش های جهان از طریق همکاری و مشارکت، در جریان نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد 2023 که در داووس برگزار شد، اعلام شد.

چالش‌های پیش روی سیستم‌های غذایی و مناطق خشک، جذابیتی جهانی برای کارآفرینان، استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های اجتماعی و SMEها دارد که در زمینه مواد غذایی فعالیت می کنند تا راهکارهایی را ارائه دهند که شامل فناوری های ساده یا پیشرفته می شود.

گروه برنده 100 هزار فرانک سوئیس برای اجرا و گسترش این پروژه در مناطق خشک دریافت خواهد کرد.

این چالش اولین چالش از دو چالش با محوریت رژیم‌های غذایی است. دومین چالش بعداً در سال 2023 در مورد کشاورزی هوشمند با آب و هوا راه اندازی خواهد شد.

فیصل الابراهیم، وزیر اقتصاد و برنامه ریزی سعودی، در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن اعلام این چالش، گفت: جهان ما با چالش های بزرگ اجتماعی-اقتصادی زیادی مواجه است که مهمترین آنها امنیت غذایی است.

وی افزود: « سعودی به دنبال تسریع کننده اصلی نوآوری است تا از منابع برای توانمندسازی و حمایت از کارآفرینانی که مایل به رسیدگی به چالش امنیت غذایی در مناطق خشک هستند، استفاده کند».

این ابتکار در حالی انجام می شود که حدود 828 میلیون نفر امروز از گرسنگی رنج می برند، در حالی که 2.3 میلیارد نفر از خطرات امنیت غذایی رنج می برند. همچنین 3.1 میلیارد نفر در سراسر جهان هستند که توانایی پرداخت یک رژیم غذایی سالم را ندارند. تخمین زده می شود که 700 میلیون نفر تا سال 2030 به دلیل خشکسالی از خانه های خود آواره شوند.

هدف این چالش تقویت امنیت غذایی و بهبود عرضه غذای سالم در مناطق خشک با حمایت از راه‌حل‌هایی با تأثیر اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی و آموزشی برای تقویت زنجیره‌های ارزش غذایی محلی است.

به لطف ابتکارات دولت در این زمینه، سعودی به یکی از اهداف توسعه پایدار یعنی رفع گرسنگی تا سال 2030 نزدیک شده است.

 سعودی در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد 2023 در داووس از 16 تا 20 ژانویه برای جهانی به هم پیوسته تر دستیابی به ثبات در کوتاه مدت، دیدگاه های همگرا و تحول در بلند مدت شرکت می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای