پیش بینی بازار بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار هیدروژنی 

پیش بینی بازار بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار هیدروژنی 

سلطه سعودی و امارات و قطر بر بازار هیدروژن تا ۲۰۵۰
یکشنبه, 29 ژانویه, 2023 - 18:45
  جایگاه سوخت هیدروژنی (گتی)

کارشناسان حوزه نفت و گاز پیش بینی کردند سعودی و امارات و قطر تا سال ۲۰۵۰ به هاب های هیدروژن تبدیل می شوند و گفتند بازار هیدروژن در سال ۲۰۵۰ حدود ۷۰۰ میلیارد دلار خواهد بود و تولید هیدروژن در جهان تا آن زمان به بیش از ۵۰۰ میلیون تن می رسد.

شرکت کنندگان در سمیناری که شامگاه جمعه (۲۷ ژانویه) در مرکز پژوهش ها و مطالعات اسلامی مرکز ملک فیصل برگزار شد بر هدف کربن زدایی در کشورهای شورای همکاری خلیج تاکید کردند و گفتند که این هدف از ۲۰۵۰ تا ۲۰۶۰ قابل تحقق است و می توان بدان دست یافت. این در حالیست که برنامه های سبز و پروژه های مبتنی بر انرژی های تجدید پذیر و سرمایه گذاری در فناوری های مورد استفاده در صنعت هیدروژن و جذب و ذخیره سازی کربن و تقویت اقتصاد سبز و دایره ای در کشورهای شورای همکاری خلیج شتاب فزاینده ای به خود گرفته است.

دکتر یوسف الشمری مدیر عامل شرکت مطالعات نفتی «سی مارکتز» در این نشست گفت «سعودی در نظر دارد ۴ میلیون تن هیدروژن تا سال ۲۰۳۰ تولید کند. تقاضا برای هیدروژن تا ۲۰۵۰ بیش از ۵۰۰ میلیون تن خواهد بود و بازار سوخت هیدروژن تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت».

 او یادآور شد «کشورهای شورای همکاری خلیج به ویژه سعودی و امارات و قطر در صورت رسیدن به هدف کربن زدایی بزرگ ترین قدرت در صادرات سوخت هیدروژن مطرح خواهند شد». 

الشمری خاطر نشان کرد «این کشورها در حال برداشتن گام های مهم و پیشرفته در حوزه ابتکارات و سرمایه گذاری های پشتیبان به سمت بهینه سازی مصرف انرژی و گذار به سمت انرژی های تجدید پذیر و کاهش هزینه تولید هیدروژن در مناطق خود هستند. هزینه تولید هیدروژن در کشورهای شورای همکاری خلیج کمتر از بقیه کشورهای دنیا است. تولید یک کیلو هیدروژن در کشورهای شورای همکاری حدود یکی دو دلار و در اروپا حدود ۴ دلار است».

الشمری گفت «نتایج یک پژوهش تازه از سوی کنفرانس تغییرات اقلیم سازمان ملل متحدد نشان می دهد که سعودی و امارات منشا ۶۰ درصد انتشار کربن در منطقه خلیج عربی هستند. سعودی برنامه دارد با ابتکارهایی مثل ابتکار خاورمیانه سبز و سعودی سبز تا ۲۰۳۰ میزان انتشار کربن را به حدود ۲۷۸ میلیون تن کاهش دهد و امارات در نظر دارد انتشار کربن را تا ۲۰۵۰ به ۲۱۴ میلیون تن برساند».

از سوی دیگر دکتر عایشه السریحی پژوهشگر موسسه خاورمیانه دانشگاه ملی سنگاپور گفت «هدف کربن زدایی تا ۲۰۵۰ یا ۲۰۶۰ در کشورهای خلیجی واقع بینانه و قابل دسترس است. این کشورها در حال پیشرفت پرشتاب در حوزه سرمایه گذاری انرژی تجدید پذیر و حرکت به سمت اقتصاد هیدروژن سبز هستند. اقتصاد هیدروژن سبز در این کشورها یک روند پرشتاب رو به توسعه است و ابتکارهای جدیدی برای تولید و صادرات هیدروژن مطرح می شود و استراتژی های یکپارچه و فراگیری برای جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه ای و مقابله با تغییر اقلیم راه اندازی و اجرا می شوند».

السریحی خاطر نشان کرد «کشورهای خلیجی ابتکارات مهمی در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی و منابع تجدید پذیر و ذخیره سازی کربن و هیدروژن و در بخش مقابله با تغییر اقلیم دارند و مناسبات این کشورها با کشورهای دیگر در صنعت هیدروژنی و نوآوری و توسعه فناوری های تولید و انتقال و ذخیره سازی هیدروژن در حال گسترش است. کشورهای خلیج در چندین طرح ابتکاری بین المللی مثل کاهش انتشار گاز متان و کربن زدایی شرکت کردند».

السریحی خواستار تمرکز روی سرمایه گذاری در فناوری های هیدروژن و ذخیره سازی کربن و پروژه های انرژی های تجدید پذیر در کوتاه مدت و میان مدت شد و افزود آمارهای بین المللی نشان می دهد که تولید نفت تا کربن زدایی کامل در ۲۰۵۰ تا ۲۰۶۰ ادامه خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای