زلزله مهیب در ۱۰ استان ترکیه با صدها کشته

زلزله مهیب در ۱۰ استان ترکیه با صدها کشته

زمین شناس هلندی ۳ روز پیش زلزله ترکیه را پیش بینی کرده بود
دوشنبه, 6 فوریه, 2023 - 13:15
عملیات نجات زلزله زدگان در دیاربکر ترکیه از زیر آوار ادامه دارد (رویترز)

زلزله ۷.۷ ریشتری ده استان جنوب و جنوب شرق ترکیه را لرزاند و به گفته پرزیدنت رجب طیب اردوغان منجر به کشته شدن ۹۱۲ نفر و تخریب دو هزار و ۸۱۸ ساختمان شد. زلزله ای با این شدت زیاد در یکصد سال گذشته در ترکیه بی سابقه بوده است.
این زمین لرزه ساعت ۴:۱۷ بامداد دوشنبه (۶ فوریه) به وقت استانبول به وقوع پیوست. کارشناسان و زمین شناسان ترکیه در طول ده سال گذشته وقوع زمین لرزه های بیش از ۷ ریشتری را پیش بینی کرده بودند و گفته بودند که کانون این زلزله استانبول خواهد بود. با این حال کانون این زلزله شهرستان پازارجیک در استان قهرمان مرعش واقع در جنوب ترکیه بوده است. فرانک هوگربیتس زمین شناس هلندی پیشتر در یک توئیت وقوع آن را پیش بینی کرده بود. او در این توئیت که روز سوم فوریه منتشر شده نقشه این منطقه زلزله خیز را گذاشته و گفته بود «دیر یا زود در ترکیه و اردن و سوریه و لبنان زمین لزره ۷.۵ ریشتری رخ خواهد داد». او همچنین هشدار داد که «پس لرزه ها ادامه خواهد داشت».
شهرستان پازارجیک در استان قهرمان مرعش در جنوب ترکیه کانون این زلزله بوده و استان های قهرمان مرعش و ختای و عثمانیه و آدیامان و مالاتیا (شرق) و شانلی اروفا و غازی عنتاب (جنوب شرق) را تحت تاثیر قرار داده است.
فواد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه گفت مدارس و خوابگاه های دانشجویی در مناطق زلزله زده آسیب ندیده اند اما مدارس در این مناطق به دلیل بسته بودن برخی جاده ها برای یک هفته تعطیل هستند. تا کنون ۱۰۲ ایستگاه سیار آنتن دهی تلفن همراه به مناطق زلزله زده ارسال شده و فرودگاه های ختای و قهرمان مرعش و غازی عنتاب تعطیل شدند. گاز برخی مناطق هم قطع شده است.
اوکتای افزود «امداد رسانی زیر نظر مدیریت اضطراری و بلایای طبیعی ترکیه انجام می شود. بخش های وسیعی در ترکیه و کشورهای دیگر در اثر این زلزله آسیب دیده اند و گروه های ویژه از همان ساعات اولیه عملیات نجات و جستجو را آغاز کردند».
او به مردم توصیه کرد تا از خودروهایشان در خیابان ها استفاده نکنند تا برای وسایل امداد رسانی و نجات و آمبولانس ها ترافیک ایجاد نشود.
اوکتای گفت «پس لرزه ها بزرگ ترین خطر هستند. برخی از ساختمان ها آسیب دیده اند و ممکن است بر اثر پس لرزه های کوچک کاملا فرو بریزند. مهندسان متخصص در حال ارزیابی و آسیب شناسی ساختمان ها هستند».
رحمی دوغان فرماندار هاتای که با سوریه هم مرز است گفت «ساختمان های بسیاری از جمله بیمارستان های دولتی و مجتمع های مسکونی ماموران پلیس در اسکندرون و آنتاکیا بر اثر زلزله تخریب شده اند و کشته و زخمی داریم. یک مشکل جزئی در باند فرودگاه هاتای داشتیم که مانع فرود هواپیماها شد».
این زلزله در استان های حلب و لاذقیه و حماه و رقه سوریه به شدت احساس شد و صدها نفر جان خود را از دست دادند.


 


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای