ایران اتهامات آمریکا مبنی بر ارتباط تهران با رهبر القاعده را رد کرد

ایران اتهامات آمریکا مبنی بر ارتباط تهران با رهبر القاعده را رد کرد

جمعه, 17 فوریه, 2023 - 11:45

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در توییتر اظهارات مقامات آمریکا مبنی بر حضور سیف العدل رهبر القاعده در ایران را رد کرد.

به گزارش رویترز، این واکنش یک روز پس از آن صورت گرفت که واشینگتن بیانیه سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه سیف العدل در ایران است را تأیید کرد.

امیر عبداللهیان نوشت: «به مقامات کاخ سفید توصیه می‌کنم بازی شکست خورده ایران هراسی را متوقف کنند… انتشار اخبار دربارهٔ رهبر القاعده و ربط دادن او به ایران مضحک است».

در گزارش جدید سازمان ملل متحد دربارهٔ القاعده آمده‌است که سیف العدل اکنون رهبر «بی چون و چرا» این گروه شبه نظامی است.

سیف العدل افسر سابق نیروهای ویژه مصر و یکی از اعضای برجسته القاعده است و ایالات متحده برای اطلاعاتی که آنها را به او برساند ده میلیون دلار جایزه تعیین کرده‌است.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که از ارزیابی سازمان ملل مبنی بر حضور سیف العدل در ایران حمایت می‌کند.

سیف العدل در نوامبر ۱۹۹۸ توسط هیئت منصفه بزرگ فدرال ایالات متحده به ایفای نقش در حملات بمب‌گذاری به سفارتخانه‌های ایالات متحده در تانزانیا و کنیا متهم شد.

بر اساس برنامه پاداش برای عدالت وزارت خارجه آمریکا، پس از این حملات، العدل به جنوب شرق ایران نقل مکان کرد و تحت حمایت سپاه پاسداران زندگی کرد.

ایران او را همراه با دیگر رهبران القاعده در آوریل ۲۰۰۳ در حصر خانگی قرار داد، سپس او و چهار نفر دیگر را در ازای یک دیپلمات ایرانی که در یمن ربوده شده بود، آزاد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای