واشنگتن: سیف العدل مقیم ایران رهبر جدید القاعده است

واشنگتن: سیف العدل مقیم ایران رهبر جدید القاعده است

پنجشنبه, 16 فوریه, 2023 - 16:00

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد سیف العدل، شهروند مصری مقیم ایران، پس از کشته شدن ایمن الظواهری در ژوئیه ۲۰۲۲، رهبر القاعده شده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تهران روز پنجشنبه به این اطلاعیه واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد و «ارتباط دادن رهبر القاعده به ایران» را «گمراه‌کننده» و «مضحک» دانست.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در توئیتی با مقصر دانستن آمریکا در این موضوع گفت: «بنیانگذاران القاعده و دولت اسلامی مسئول رشد تروریسم در جهان هستند».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت: ارزیابی ما با ارزیابی سازمان ملل متحد مطابقت دارد که سیف العدل، رهبر جدید القاعده در ایران است.

سازمان ملل روز سه‌شنبه گزارشی منتشر کرد که در آن اظهار کرد: دیدگاه غالب کشورهای عضو این است که سیف العدل رهبر این سازمان جهادی شده‌است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، با این حال، القاعده به دلیل حساسیت به نگرانی‌های مقامات طالبان در افغانستان، هنوز او را به‌طور رسمی "امیر" خود معرفی نکرده‌است.

در گزارش سازمان ملل همچنین اشاره شده‌است که سازمان سنی القاعده به دلیل سکونت در ایران که اکثریت شیعه دارد، نسبت به موضوع رهبری سیف العدل حساس است.

گزارش سازمان ملل به این موضوع اشاره کرد که "محل اختفای او سوالاتی را ایجاد می‌کند که بر جاه طلبی‌های القاعده برای اثبات رهبری خود در یک جنبش جهانی در مواجهه با چالش‌های دولت اسلامی، رقیب آن، تأثیر می‌گذارد".

به گفته سازمان آمریکایی "پروژه مقابله با افراط گرایی"، سیف العدل، ۶۲ ساله، افسر سابق نیروهای ویژه مصر و از چهره‌های برجسته گارد قدیمی القاعده است. العدل به ایجاد ظرفیت عملیاتی سازمان کمک کرد و برخی از هواپیماربایانی را که در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده شرکت داشتند، آموزش داد.

علی صوفان، بازپرس سابق مبارزه با تروریسم اف‌بی‌آی گفت که سیف العدل از سال ۲۰۰۲ یا ۲۰۰۳ در ایران زندگی می‌کند، زمانی که در ابتدا در بازداشت خانگی قرار گرفت، اما بعداً به اندازه کافی از آزادی رفت و آمد برخوردار شد به طوری که به پاکستان سفر می‌کند.

صوفان در مقاله ای که در سال ۲۰۲۱ در مجله "CTC" منتشر شده توسط "مرکز ضد تروریسم وست پوینت" منتشر شد، نوشت: سیف العدل یکی از باتجربه‌ترین مبارزان حرفه ای در جنبش جهادی است و بدنش زخم‌های نبرد را بر خود دارد. او افزود: «وقتی حرکت می‌کند، این کار را به نحو احسن انجام می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای