آغاز نافرمانی مدنی در قدس و درگیری بین جوانان فلسطینی و ماموران اسرا‍‍ئیلی

آغاز نافرمانی مدنی در قدس و درگیری بین جوانان فلسطینی و ماموران اسرا‍‍ئیلی

یکشنبه, 19 فوریه, 2023 - 14:30
  یک نوجوان با پرچم فلسطینی هنگام نماز جمعه در شهر سلوان در قدس شرقی (فرانس پرس)

به دنبال آغاز نافرمانی مدنی در شهرها و اردوگاه های مختلف در شرق قدس درگیری بین جوانان فلسطینی و ماموران اسرائیل به وقوع پیوست.

منابع فلسطینی گفتند که ماموران اسرائیلی برای برداشتن موانع و لاستیک ها و سطل های زباله به آتش کشیده که جوانان فلسطینی در ورودی ها و خروجی های محله های شرق قدس گذاشته بودند اعزام شده اند.

منابع فلسطینی افزودند شهرهای گوناگون واقع در شرق قدس صحنه درگیری شدید بین جوانان فلسطینی و ارتش اسرائیل بودند چون ماموران اسرائیلی با تجهیزات مختلف در صدد بازگشایی معابر و ورودی های بسته شده با لاستیک ها و سطل های زباله به آتش کشیده شده هستند.

به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین (وفا) با توجه به آغاز نافرمانی مدنی سراسری مدارس در مناطق مختلف در قدس تعطیل هستند و کارگران هم به سرکار نرفتند.

اعتصاب یکشنبه اولین گام نافرمانی مدنی است که به فراخوان نیروهای ملی و اسلامی و جوانان در قدس برای محکومیت «سیاست و اقدامات جنایتکارانه رژیم اشغالگر اسرائیل» انجام می شود.

ورودی های اردوگاه های شعفاط و العیسویه و عناتا و الرام از ساعت سه شب بسته شدند و درگیری در دروازه روستای العیسویه و جبل المکبر پس از آغاز نافرمانی مدنی به وقوع پیوست اما آماری از مصدومان منتشر نشده است.

روزنامه جروزالم پست به نقل از سخنگوی پلیس اسرائیل گزارش داد گروهی از تظاهرکنندگان بامداد یکشنبه ورودی های برخی از محله های قدس شرقی را با لاستیک های به آتش کشیده شده و سطل های زباله بستند.

اين روزنامه افزود «شرایط قدس شرقی نشانگر آغاز «نافرمانی مدنی یک روزه» در اعتراض به موانع و ایست های نصب شده در منطقه است. ارتش اسرائیل هفته گذشته پس از حمله ای که در آن یکی از ماموران مرزبانی کشته شدند اقدام به نصب ایست های بازرسی در این منطقه کرد.

ماموران اسرائیلی ضمن بازکردن ورودی های مناطق قدس شرقی افرادی که برای برهم زدن آرامش عمومی تلاش می کردند بازداشت کردند. ارتش اسرائیل همچنین برای پایان جدل لفظی بین معترضان و افرادی که می خواستند سرکارشان بروند دخالت کرد. یکی از معترضان سعی داشت دیگران را هم برای نرفتن به سرکار و پیوستن به نافرمانی مدنی وادار کند.

از سوی دیگر ایتمار بن غفیر وزیر امنیت ملی اسرائیل گفت «به پلیس گفتم به عملیات در قدس شرقی ادامه دهند و پلیس از ساعات اولیه بامداد برای برداشتن موانع تلاش می کنند و از افسران و سربازان تلاش می کنم».

احمد الرویضی مشاور دیوان ریاست امور قدس گفت «فلسطینی ها حق دارند از وجودشان در سایه سیاست تخریب خانه ها و کوچ اجباری و شهرک سازی دفاع کنند».

نیروهای ملی و اسلامی و جوانان و ساکنان محلات و عشایر و ساکنان اردگاه شعفاط و شهرک عناتا در شمال قدس از آغاز نافرمانی مدنی از بامداد یکشنبه خبر دادند و گفت «این نافرمانی برای نه گفتن به سیاست سرکوبگری رژیم اشغالگر اسرائیل علیه ساکنان اردوگاه شعفاط اجرا می شود».

از سوی دیگر وزارت خارجه و امور مهاجرت فلسطین سیاست فلسطینی ستیز ایتمار بن غفیر وزیر امنیت ملی اسرائیل در قدس را محکوم کرد و گفت «این سیاست در راستای افزایش مجازات گروهی و تعمیق پاکسازی نژادی است».

بیانیه این وزارتخانه گفت اقدامات بن غفیر «بیانگر ناکارآمدی سیاست الحاق قدس و یهودی سازی قدس و اعمال سلطه کامل دولت اسرائیل بر این منطقه است و تاکید مجددی بر این است قدس شرقی اشغالی یک منطقه صد درصد فلسطینی و بخش جدایی ناپذیر از سرزمین فلسطین اشغالی از سال ۱۹۶۷ است».

این بیانیه افزود «سیاست استعمارگری و نژادپرستی منجر به افزایش جنگ افروزی در مناطق درگیری و تنش به طور عام و در قدس به طور خاص می شود اما به هر حال این سیاست در شکستن اراده و پایداری ساکنان قدس برای دفاع از این شهر و پایتخت فلسطین به نتیجه نمی رسد».

وزارت خارجه فلسطین گفت «دولت اسرائیل مستقیما مسئول پیامدها و تبعات ناگوار سیاست بن غفیر در قدس است». وزارت خارجه فلسطین از شورای امنیت خواست تا برای «توقف اقدامات جنایتکارانه و ناقضانه حقوق فلسطینیان از سوی رژیم اشغالگر کاری کند و از جمله کلیه اقدامات یکجانبه را برای برقراری آرامش متوقف کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای