دو ناو ایران به رغم تحریم ها با مجوز دولت برزیل در ریو پهلو گرفتند

دو ناو ایران به رغم تحریم ها با مجوز دولت برزیل در ریو پهلو گرفتند

دوشنبه, 27 فوریه, 2023 - 13:00

دو ناو ایران با مجوز دولت لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل در بندر ریودوژانیرو پهلو گرفتند. این اقدام در حالی انجام شده که دولت آمریکا برای جلوگیری از پهلو گرفتن ناوهای ایران به دولت برزیل فشار اعمال کرده بود.

سازمان بندر ریودوژانیرو در بیانیه ای گفت دو ناو نیروی دریایی ایران به نام های مکران و دنا هر دو روز یکشنبه (۲۶ فوریه) وارد این بندر شدند.

رویترز پیش از این گزارش داده بود برزیل در آستانه سفر رئیس جمهور این کشور به آمریکا برای دیدار با جو بایدن همتای آمریکایی اش در برابر فشارهای آمریکا تسلیم شده و در اواخر ماه ژانویه درخواست ایران برای پهلوگیری این کشتی ها را رد کرده بود.

با این حال دولت برزیل پس از پایان سفر رئیس جمهور داسیلوا به واشنگتن برای ورود این کشتی ها به بندر ریودوژانیرو مجوز صادر کرده است.

کارلوس ادواردو هورتا آرتنز معاون کارکنان نیروی دریایی برزیل مجوز پهلوگیری این کشتی ها را از ۲۶ فوریه تا ۴ مارس صادر کرد. سفارت آمریکا در برزیل هنوز به درخواست رویترز برای اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است.

نیروی دریایی اجازه پهلوگیری کشتی های خارجی را صادر می کند اما صدور این مجوز تنها بعد از کسب مجوز از وزارت خارجه امکان پذیر است. وزارت خارجه نیز برای صدور مجوز به فرم درخواست سفارتخانه کشوری که کشتی متعلق به آن است و نیز موارد لجستیکی توجه می کند.

حضور دو ناو جنگی ایرانی در سواحل برزیل برای آمریکا ناراحت کننده است؛ دولت آمریکا برای ایجاد روابط مستحکم با دولت لولا دا سیلوا که اول ماه ژانویه روی کار آمد تلاش می کند.

الیزابت باگلی سفیر آمریکا در برزیل ۱۵ فوریه در یک کنفرانس خبری از دولت برزیل خواست اجازه ورود کشتی های ایران را صادر نکند.

او افزود «کشتی های ایران در گذشته باعث تسهیل تجارت غیر قانونی و فعالیت های تروریستی شده و توسط آمریکا تحریم شدند. برزیل یک کشور مستقل است اما ما اعتقاد راسخ داریم که این کشتی ها نباید هیچ جا پهلو بگیرند».

دیپلماسی با ایران یکی از تلاش های مهم لولا داسیلوا برای تقویت جایگاه برزیل در دوره قبلی ریاست جمهوری او بوده است. لولا داسیلوا در سال ۲۰۱۰ برای دیدار با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اسبق و پادرمیانی برای ایجاد توافق هسته ای بین ایران و آمریکا به تهران سفر کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای