شیوع سرخک و آبله در مناطق تحت کنترل حوثی ها

شیوع سرخک و آبله در مناطق تحت کنترل حوثی ها

شنبه, 4 مارس, 2023 - 22:45
  یک کودک یمنی در حال دریافت قطره خوراکی فلج اطفال که دوباره در یمن شیوع پیدا کرده است (سازمان ملل) 

برخی منابع پزشکی و بیمارستانی در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کودتاچی حوثی درباره عواقب فاجعه بار در حوزه سلامت عمومی هشدار دادند. این هشدار پس از آن صادر شده که کودتاچیان از واکسیناسیون کودکان جلوگیری کرده اند. واکسن های کودک می تواند جلوی بسیاری از بیماری های مرگبار در میان کودکان را بگیرد. این اقدام حوثی ها باعث شیوع برخی بیماری های مرگباری شده که در دهه های متمادی در یمن ریشه کن شده بودند.

منابع بخش سلامت در یمن می گویند مراکز درمانی شاهد مراجعه صدها نفر از کودکان مبتلا به فلج اطفال و چندین هزار کودک مبتلا به سرخک بودند و تعداد دیگری نیز به آبله مبتلا شده اند. این داده ها پس از آن منتشر می شود که دستگاه تبلیغات و هواداران و مقامات گروه کودتاچی علیه واکسیناسیون فضا سازی می کنند و آن را توطئه غرب می خوانند.

برخی منابع پزشکی در صنعا به «الشرق الاوسط» گفتند تعدادی از بیماری های واگیر دار و همه گیری در میان کودکان که در یمن ریشه کن شده بودند برگشتند و شایع شده اند. صدها کودک به فلج اطفال مبتلا هستند و سرخک و آبله به شدت شیوع پیدا کرده اند. این بیماری ها در ابتدا محدود به مناطق روستایی حومه صنعا بودند اما حالا در صنعا نیز شیوع پیدا کرده اند.

منابع پزشکی برآورد می کنند که واکسیناسیون می توانست جلوی ابتلای چند هزار نفر از کودکان به سرخک و آبله را بگیرد. یونیسف در ماه دسامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که ۱۵ کودک یمنی به دلیل ابتلا به سرخک جان باختند و حدود یکهزار و ۴۰۰ کودک در شش ماه نخست ۲۰۲۲ به سرخک مبتلا شدند که از این مجموع ۱۵ نفر در ۷ استان یمن فوت کردند.

آمارهای وزارت بهداشت حکومت کودتاچی نشان می دهد که بیش از ۱۸ هزار مورد ابتلا به سرخک در سال گذشته ثبت شده که از این مجموع ۱۳۱ کودک جان باختند. سه پزشک در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان که «الشرق الاوسط» با آنها گفتگوی تلفنی انجام داده بر این باورند که اگر جلوگیری از واکسیناسیون کودکان برای پیشگیری از بیماری های مرگبار ادامه پیدا کند و فضا سازی علیه واکسیناسیون توسط هواداران و مقامات شبه نظامیان در مراکز آموزشی و مساجد و رسانه های یمن پایان نگیرد در آستانه بزرگ ترین فاجعه هستیم که در این کشور سابقه نداشته است.

منابع پزشکی افزود «عبد الملک الحوثی رهبر شبه نظامیان نیز در این کارزار مقابله با واکسیناسیون نقش دارد و ادعا کرده که آمریکایی ها و متحدانشان بیماری ها و همه گیری ها را با ویروس های متنوع گسترش می دهند و دست به فروش داروها و واکسن های غیر معتبر می زنند که باعث گسترش بیماری در جوامع می شود».

از سوی دیگر طه المتوکل وزیر بهداشت حکومت حوثی ها که هیچ کجا به رسمیت شناخته نشده گفت واکسیناسیون اجباری نیست و افرادی که برای دریافت واکسن اصرار دارند مسئول عوارض آن هستند.

وزارت بهداشت دولت یمن که توسط جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده با انتقاد از ترویج خرافه و خرافه باوری گفت «این خرافات آینده کودکان یمن در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان را به خطر انداخته و سرنوشت کودکان را به خرافات گره زده است. این در حالیست که پزشکی دانش بنیان در کل دنیا مقبولیت دارد. ترویج اندیشه های تاریک و بی توجهی به حفظ سلامتی مردم یمن و آینده کودکان این کشور فاجعه ای است که همه باید در برابرش بایستند».

کریستوس کریستو رئیس بخش بین الملل سازمان پزشکان بدون مرز گفت «نرخ بیماری های قابل پیشگیری در یمن در حال افزایش است و دسترسی به خدمات درمانی برای بیماران به دلیل ناامنی در یمن دشوار شده».

او در بازدید از بیمارستان المخا در استان تعز افزود «در سال ۲۰۰۹ در یمن بودم و دوباره حالا به این کشور سفر کردم. نیازمندی ها به مراتب بیشتر شده است».

او خاطر نشان کرد «میزان بیماری های قابل پیشگیری افزایش یافته و مردم برای دسترسی به خدمات درمانی مشکل دارند».

این مقام بین المللی یادآور شد که این موضوعات را با مقامات یمنی مطرح می کند. بسیاری از بیماران از دشواری انتقال به بیمارستان گلایه دارند چون مسیرها طولانی تر و هزینه بر هستند و جاده ها صعب العبورند. 

کریستو توضیح داد «بیماران با توجه به تداوم ناامنی امکان دسترسی و تردد به بیمارستان ها را ندارند». او خواستار تامین امنیت مراکز پزشکی و آمبولانس ها و کارکنان نظام سلامت و بیماران به ویژه هنگام وقوع خشونت شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای