بن فرحان: ما آماده ایم فرصت‌های گفت وگو بین روسیه و اوکراین را افزایش دهیم

بن فرحان: ما آماده ایم فرصت‌های گفت وگو بین روسیه و اوکراین را افزایش دهیم

لاوروف از نقش سعودی در مبادله اسیران جنگی با کی یف قدردانی کرد
پنجشنبه, 9 مارس, 2023 - 18:45
شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی و سرگئی لاوروف همتای روس خود در مسکو (رویترز)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی در ادامه تحرک فعال ریاض در چارچوب جستجوی راه حل مسالمت آمیز برای جنگ اوکراین و تقویت مکانیسم‌های هماهنگی و گفت و گو با طرف‌های مختلف،

امروز (پنجشنبه) به پایتخت روسیه سفر کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان با سرگئی لاوروف، همتای روس خود دیدار و در جریان آن روابط دوجانبه میان دو کشور و بسته‌ای از پرونده‌های منطقه ای و بین‌المللی و در راس آنها وضعیت پیرامون بحران اوکراین بررسی شد.

وزیر امور خارجه سعودی در ابتدای این دیدار گفت که پادشاهی سعودی «به دنبال تقویت و توسعه روابط با روسیه در همه سطوح است».

وی افزود که امیدوار است که گفت و گوهایش با لاوروف به "یکسان سازی دیدگاه‌ها و حمایت از روابط دوجانبه" کمک کند.

بن فرحان اخیراً یک سفر فعال را برای گفت و گو با طرف اوکراینی و تعدادی از مقامات کشورهای غربی برای پایان دادن به این بحران انجام داده بود.

شاهزاده فیصل در پایان گفت وگو با همتای روس خود توضیح داد که دو طرف "چالش‌های تاثیرگذار بر جهان را مورد بحث و بررسی قرار دادند و دیدگاه‌ها در مورد بحران‌های بین المللی نیز تبادل نظر شد."

وی افزود: همیشه چیز جدیدی در روابط دو کشور دوست وجود دارد که به دنبال تقویت و توسعه آن در همه سطوح هستیم.

شاهزاده فیصل از هماهنگی‌های موجود در زمینه‌های مختلف بین دو کشور در راستای توسعه روابط مشترک و هماهنگی برای مقابله با چالش‌های بین‌المللی قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه سعودی با اعلام این که «پادشاهی آماده انجام هر کاری برای حل مناقشه در اوکراین است»، توضیح داد: ما آماده‌ایم تا گفت و گو بین روسیه و اوکراین را تسهیل کنیم.

این مقام سعودی گفت: «ما همیشه در تلاش هستیم تا برای حل این بحران حمایت های لازم را انجام دهیم، همچنین  ما آماده همکاری با همه طرف‌ها برای یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز هستیم و در گذشته ابتکارات خاصی از جمله در مورد تبادل زندانیان با نظارت شخصی از سوی ولیعهد محمد بن سلمان بر این روند را مطرح کرده‌ایم. ما از روسیه سپاسگزاریم و به بحث در مورد فرصت‌های بیشتر برای تسهیل گفت و گو بین طرفین ادامه خواهیم داد».

در مقابل، لاوروف قدردانی کشورش را از علاقه فزاینده سعودی به مشارکت فعال، نه تنها در حل و فصل مسائل منطقه، بلکه در «مسائل در سطح بین‌المللی» ابراز کرد.

این مقام روسیه گفت که اهمیت هماهنگی "دائمی و متقابل" بین دو کشور را در سطح وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و در زمینه‌های تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری بین ریاض و مسکو می‌بیند.

لاوروف افزود: ما همیشه بر روی گام‌های لازم برای توسعه همکاری‌ها بین روسیه و سعودی توافق داریم.

وی از سطح هماهنگی مسکو و ریاض برای حمایت از ثبات بازارهای نفت قدردانی کرد و گفت که دو کشور "تداوم هماهنگی در گروه (اوپک پلاس) را تأکید کردند.

لاوروف افزود: ما بر آمادگی متقابل خود برای ادامه هماهنگی اقدامات در چارچوب (اوپک) تأکید کردیم. همه کشورهای شرکت کننده در این قالب به تعهدات خود برای تضمین تعادل و ثبات مناسب در بازار جهانی انرژی عمل می‌کنند.

لاوروف دربارهٔ اظهارات وزیر سعودی دربارهٔ تمایل ریاض برای کمک به تسهیل گفت و گو دربارهٔ اوکراین، با اشاره به اینکه «موضع سعودی در قبال بحران اوکراین به تبادل اسرا محدود نمی‌شود» ، تأکید کرد: روسیه از نقش ریاض در حل مناقشه اوکراین استقبال می‌کند.

وی افزود: این ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین است که از هرگونه گفت و گو امتناع می‌کند.

لاوروف به توافقنامه تأمین غلات که تحت نظارت سازمان ملل متحد منعقد شده‌است، اشاره کرد و گفت: روسیه به تمام تعهدات خود در توافقنامه غلات عمل می‌کند. اما وی اظهار کرد که امتناع غرب از اجرای بخش دوم توافق، مانعی برای تمدید مدت اعتبار آن است.

لاوروف گفت: بخش اول صادرات تامین غلات اوکراین از طریق دریای سیاه از بنادر اوکراین است و بخش دوم بسته نیاز به رفع همه موانع بر سر صادرات غلات روسیه و کود روسی است.

وی افزود: بخش اول در حال انجام است و با توجه به اینکه تنها نیمی از معامله غلات تکمیل شده‌است، تمدید آن موضوع دشواری است.

سفر به مسکو در چارچوب تلاش‌های فعال شاهزاده فیصل بن فرحان در دوره اخیر صورت می‌گیرد و سفر یکشنبه گذشته وی به کی یف یکی از ایستگاه های مهم آن بود.

فرستاده سعودی در کی یف، حمایت کشورش از تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل سیاسی بحران اوکراین و روسیه و ادامه تلاش‌های خود برای کمک به کاهش اثرات انسانی ناشی از آن را اعلام کرد.

شاهزاده بن فرحان در محل اقامتگاه ریاست جمهوری با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین دیدار و گفت و گو کرد و در جریان آن دو طرف روابط دوجانبه بین دو کشور و فرصت‌های توسعه آن و تعدادی از مسائل منطقه ای و بین‌المللی و تحولات مورد علاقه مشترک را بررسی کردند.

شاهزاده بن فرحان همچنین سلام خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان را به رئیس‌جمهور زلنسکی ابلاغ کرد.

وی در این دیدار بر اشتیاق و حمایت سعودی از همه تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل و فصل بحران «اوکراین-روسیه» تأکید کرد.

پس از آن، او با همتای اوکراینی خود، دیمیترو کولبا، ملاقات کرد. در این دیدار اعلام شد که مهرماه سال گذشته طی تماس تلفنی ولیعهد سعودی با رئیس‌جمهور اوکراین بسته کمکی از سوی سعودی اعلام شده‌است.

  بسته کمکی اضافی شامل ۴۰۰ میلیون دلار در چارچوب یک برنامه همکاری مشترک برای ارائه کمک‌های بشردوستانه از سعودی به اوکراین است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای