آرامکو سعودی با ۱۶۱.۱ میلیارد دلار در قله درآمد زایی سالانه ایستاد

آرامکو سعودی با ۱۶۱.۱ میلیارد دلار در قله درآمد زایی سالانه ایستاد

یکشنبه, 12 مارس, 2023 - 10:30
لوگوی آرامکو سعودی در تاسیسات نفتی بقیق واقع در شرق سعودی (رویترز)


شرکت آرامکو سعودی یکشنبه (۱۲ مارس) گزارش مالی مفصل خود در سال ۲۰۲۲ را منتشر کرد و اعلام کرد که در سال ۲۰۲۲، ۶۰۴ میلیارد ریال (۱۶۱.۱ میلیارد دلار) سود خالص داشته است که سود تاریخی برای آرامکو به عنوان شرکت بورسی به شمار می رود.
آرامکو در بیانیه ای افزود «دلیل بالا رفتن سود نفتی این شرکت رشد قیمت نفت در بازار جهانی و افزایش حجم صادرات و افزایش حاشیه سود فرآورده های نفتی است. این شرکت به سیاست خود برای افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز و پالایش نفت و صنایع پتروشیمی و بازاریابی در راستای تامین تقاضاهای پیش بینی شده در آینده ادامه می دهد».


مهندس امین بن حسن الناصر رئیس آرامکو سعودی و مدیر ارشد اجرایی این شرکت گفت «۲۰۲۲ سال سرنوشت ساز و تاریخی برای آرامکو در بخش های سوددهی و آپریشن و تصمیم گیری برای برداشتن گام های بلند در آینده بود. عملکرد مالی آرامکو سعودی در سال ۲۰۲۲ تاریخی و رکورد شکن بود و قیمت نفت جهان نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرد. ما در عین حال به استراتژی بلند مدت خود برای گسترش کسب و کارها در حوزه سرمایه گذاری انرژی ادامه می دهیم. برآورد ما این است که نفت و گاز همچنان به عنوان دو منبع انرژی لازم در آینده نزدیک مطرح باشند و تقاضا برای نفت و گاز و محصولات پتروشیمی افزایش پیدا کند».مهندس الناصر افزود «چنانکه در سال ۲۰۲۲ دیدیم ریسک کمبود سرمایه گذاری بین المللی در حوزه انرژی واقعی است و باعث افزایش قیمت انرژی و بی ثباتی بازار می شود. آرامکو سعودی در نظر دارد به عنوان بخشی از سیستم راهکارهای جهانی در حوزه انرژی نقش آفرینی کند و از این رو ما هزینه های سرمایه گذاری را به طور بی سابقه افزایش دادیم. هزینه های سرمایه ای آرامکو در سال گذشته با افزایش ۱۸ درصدی به ۱۴۱.۲ میلیارد ریال (۳۷.۶ میلیارد دلار) رسید».
الناصر در ادامه گفت «تمرکز آرامکوی سعودی صرفا افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز و محصولات پتروشیمی نیست بلکه سیاست استفاده حداکثری از فناوری های نوین پایداری و کربن زدایی و تلاش برای انتشار حداقلی گازهای گلخانه ای در کسب و کارهای آرامکو و خریداران محصولات شرکت را دنبال می کنیم».
سود خالص آرامکو سعودی در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۲ مطابق پیش بینی تحلیلگران بود. آرامکو سعودی جریان نقدی ۵۵۷ میلیارد ریالی (۱۴۸.۵ میلیارد دلاری) را در سال ۲۰۲۲ ثبت کرد. جریان نقدی آرامکو در سال ۲۰۲۱، ۴۰۳.۰ میلیارد ریال (۱۰۷.۵ میلیارد دلار) بود.
آرامکو افزود که موقعیت مالی قوی خود را حفظ کرده و حجم بدهی این شرکت از ۱۲ درصد در پایان ۲۰۲۱ به منفی ۷.۹ درصد در پایان ۲۰۲۲ رسیده است.
هزینه های سرمایه ای آرامکو در ۲۰۲۲ با افزایش ۱۸.۰ درصدی نسبت به ۲۰۲۱ به ۱۴۱.۲ میلیارد ریال سعودی (۳۷.۶ میلیارد دلار) رسید.

آرامکو سعودی پیش بینی می کند هزینه سرمایه ای این شرکت در ۲۰۲۳ به حدود ۱۶۸.۸ میلیارد ریال (۴۵.۰ میلیارد دلار) تا ۲۰۶.۳ میلیارد ریال (۵۵ میلیارد دلار) برسد که سرمایه گذاری های خارجی نیز مشمول این هزینه ها هستند. این شرکت همچنین برآورد کرده که هزینه های سرمایه ای تا حدود سال ۲۰۲۵ افزایش پیدا کند.
آرامکو سعودی در فوریه سال ۲۰۲۲ قراردادی در حوزه زیرساختی منعقد کرد و بر اساس این قرارداد ائتلافی از سرمایه گذاران به رهبری شرکت خدمات مالی  بلک راک  و شرکت سرمایه گذاری حصانه ۴۹ درصد سهام یک شرکت وابسته به آرامکو را به قیمت ۵۸.۱ میلیارد ریال سعودی (۱۵.۵ میلیارد دلار) در اختیار گرفت. این شرکت گاز وابسته به آرامکو به تازگی تاسیس شده است.
آمارهای آرامکو نشان می دهد که تولید روزانه مواد هیدروکربنی این شرکت به ۱۳.۶ میلیون بشکه معادل نفت خام در سال ۲۰۲۲ رسیده که ۱۱.۵ میلیون بشکه از آن هیدروکربورهای مایع بوده است. اعتبار آرامکو همچنان به قوت خود باقی است و اعتبار ۹۹.۹ درصدی در سال ۲۰۲۲ در حوزه تحویل سفارشات نفت و محصولات دیگر را ثبت کرده است. نرخ بالای اعتبار آرامکو برای سومین سال پیاپی ادامه پیدا می کند.
بخش کاوش و استخراج و تولید در حال توسعه است و هدف افزایش ظرفیت تولید ذخایر سعودی در بلند مدت را دنبال می کند. در این میان آرامکو به اجرای توصیه های دولت درباره افزایش ظرفیت تولید پایدار حداکثری نفت تا ۱۳ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۷ را دنبال می کند.
آرامکو سعودی در کسب و کارهای ساخت و ساز و مهندسی در قالب برنامه افزایش ظرفیت تولید میادین مرجان و البری پیشرفت داشته است.

برآورد شده که بهره برداری از میدان نفتی مرجان تا سال ۲۰۲۵ باعث افزایش تولید به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز شود و نیز بهره برداری از میدان نفتی البری باعث افزایش تولید به میزان ۲۵۰ هزار بشکه در روز خواهد شد.
میدان نفتی الظلوف هنوز به بهره برداری نرسیده و انتظار می رود که این میدان یک تاسیسات اصلی فرآوری ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز تا سال ۲۰۲۶ فراهم خواهد کرد. ساخت و ساز در پروژه توسعه میدان الدمام نیز ادامه دارد و انتظار می رود ۲۵ هزار بشکه نفت در روز تا ۲۰۲۴ و ۵۰ هزار بشکه در روز تا ۲۰۲۷ تولید کند.
پروژه های کمپرسورهای گاز در الحویه و حرض آغاز شده و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۳ به ظرفیت تولیدی کامل برسند. ساخت و ساز تاسیسات ذخیره سازی گاز در منطقه مکمن الحویه عنیزه خوب پیش می رود. این اولین تاسیسات ذخیره سازی زیرزمینی در سعودی بوده و طرح تزریق گاز آغاز شده است. این تاسیسات تا حدود دو میلیارد فوت مکعب در روز گاز طبیعی تولید می کند و این گاز تا سال ۲۰۲۴ در شبکه اصلی گاز کشور تزریق خواهد شد.
آرامکو سعودی تصمیم نهایی سرمایه گذاری را برای مشارکت در توسعه یک مجتمع بزرگ پالایشی و پتروشیمی در شمال شرق چین گرفته است. آرامکو قرار است در این پروژه تا ۲۱۰ هزار بشکه در روز نفت خام عرضه کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای