مسکو غرب را مسئول شکست احیای برجام دانست

عبداللهیان: ایده‌های جدیدی برای از سرگیری مذاکرات دریافت کردیم

مسکو غرب را مسئول شکست احیای برجام دانست
TT

مسکو غرب را مسئول شکست احیای برجام دانست

مسکو غرب را مسئول شکست احیای برجام دانست

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته نسبت به از دست رفتن فرصت‌ها برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران هشدار داد و غرب را مسئول مذاکرات متوقف شده دانست.
لاوروف روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک گفت: «از دست دادن فرصت برای از سرگیری برنامه جامع اقدام مشترک دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران اشتباه بزرگی است».
او «اقدامات غرب» را مسئول دانست و گفت: «در این مرحله، از سرگیری توافق به ایران، روسیه یا چین بستگی ندارد… کسانی که آن را نابود کردند، باید اکنون آن را زنده کنند».
لاوروف از «الزامات جدیدی که در پیش نویس اول توافق ذکر نشده» انتقاد کرد و گفت: «بگذارید بگوییم مدت‌ها پیش توافقی برای از سرگیری آن حاصل شد. اکنون کشورهای اروپایی به دلایلی شور و شوق خود را از دست داده‌اند و مقامات آمریکایی از مجاری مختلف می‌گویند (...) باید به دنبال گزینه دیگری بود».
برخلاف بدبینی لاوروف، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته پس از گفت و گو با بدر البوسعیدی، همتای عمانی خود در مسقط، گفت که کشورش ایده‌های جدیدی در خصوص ازسرگیری مذاکرات هسته ای دریافت کرده‌است.
عبداللهیان افزود که عمان «همیشه نقش سازنده» در مذاکرات با هدف لغو تحریم‌ها در ازای بازگشت ایران به تعهدات هسته ای خود ایفا می‌کند. وی گفت: رایزنی‌های لازم را در این زمینه داشته‌ایم.
خبرگزاری عمان به نقل از عبداللهیان گفت که عمان «ابتکارات جدی» در مورد پرونده هسته ای ایران دارد که «به بازگشت مذاکرات کمک خواهد کرد».
مذاکرات بین ایران و قدرت‌های بزرگ در ماه سپتامبر پس از اینکه تهران از پذیرش پیش نویس ارائه شده توسط اتحادیه اروپا خودداری کرد، به بن‌بست رسید.گروسی: بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران را نادیده نگیرید

«رويترز»
«رويترز»
TT

گروسی: بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران را نادیده نگیرید

«رويترز»
«رويترز»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به این که توجه‌ها به جنگ بین اسرائیل و حماس معطوف شده، از سران قدرت‌های جهانی خواست که گفت و گوها با ایران را از سر بگیرند و به خطراتی که انباشت اورانیوم غنی‌شده ایران دارد، بیشتر توجه کنند و از آن غافل نمانند.
رافائل گروسی به روزنامه فایننشال تایمز گفت: «باید به نحوی سیستم گفت و گو با ایران را بازآفرینی کرد.. ممکن است مردم به (جاه طلبی‌های هسته ای ایران) نگاه نکنند، اما مشکل وجود دارد».
جنگ در غزه تلاش‌های دولت آمریکا برای کاهش تنش‌ها با ایران را به دلیل تلاش برای مهار بحران هسته‌ای متوقف کرد.
در ماه سپتامبر، ایالات متحده و ایران پس از ماه‌ها مذاکره، تبادل زندانیان را به پایان رساندند و واشینگتن ۶ میلیارد دلار از پول نفت ایران را که در کره جنوبی نگهداری می‌شد، آزاد کرد.
علاوه بر توافق مبادله زندانیان، تهران و واشینگتن توافق کردند که اقدامات تشدیدکننده را کاهش دهند، که برخی امیدوارند بستری برای گفت و گوهای بیشتر در مورد محدود کردن فعالیت هسته‌ای ایران ایجاد کند.
گروسی گفت: «به جای تلاش برای احیای توافقنامه ۲۰۱۵ (معروف به برنامه جامع اقدام مشترک) که از زمانی که ایالات متحده آن را ترک کرد، در سال ۲۰۱۸، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، دچار تزلزل شد، به بازسازی سیستم گفت و گو با ایران نیاز است».
گروسی گفت: «تلاش برای بازگرداندن توافق هسته‌ای به چارچوب برجام کارساز نخواهد بود. هنوز هم می‌توانید آن را برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بنامید اما در واکنش به شرایط جدید، باید برجام ۲ یا چیزی شبیه به آن باشد».
او همچنین گفت که وضعیت پیرامون برنامه هسته‌ای ایران «بسیار نامشخص» است. گروسی از کشورها خواست که «بنشینند و دوباره با هم تعامل کنند».
ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سال ۲۰۱۹ در واکنش به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های گسترده علیه تهران افزایش داده‌است. ایران اورانیوم را در بالاترین سطح خود غنی سازی می‌کند، البته که تهران همچنان غنی سازی به منظور استفاده تسلیحاتی را رد کرده‌است.
گروسی افزود که ذخایر اورانیوم غنی شده تهران تا حد تسلیحاتی همچنان ادامه دارد، اگرچه در ماه‌های اخیر کاهش یافته‌است. آخرین گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ذخایر غنی شده ایران تا ۶۰ درصد، نزدیک به سطح تسلیحاتی، از اواسط ماه اوت تا پایان اکتبر نزدیک به ۷ کیلوگرم افزایش یافته، این در حالی است که قبلاً با سرعت ۱۵ کیلوگرم یا بیشتر افزایش یافته بود.
مقامات آمریکایی می‌گویند که ایران ظرفیت تولید «مواد شکافت پذیر» کافی برای تولید سلاح هسته‌ای را ظرف دو هفته دارد.
گروسی با اشاره به «وضعیت سیاسی در کشورهای مختلف» گفت که از دیگر موانع پیشرو برای پیگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران، عوامل انحراف توجه در داخل کشورهای مختلف است.
ایران قرار است انتخابات پارلمانی را در ماه مارس برگزار کند، در حالی که ایالات متحده قرار است انتخابات ریاست جمهوری را در پایان سال آینده برگزار کند.
وی در پایان افزود: «ما از کسی نمی‌خواهیم که به ایران فشار بیاورد، بلکه با ما تعامل کند. برای موفقیت این منظور، به حداقل اجماع بین‌المللی بر سر اینکه ایران باید واقعاً با ما همکاری کند نیاز است».
از زمان فروپاشی توافق برجام، دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به برنامه ایران محدود شده‌است، تا جایی که بازرسان از فوریه ۲۰۲۱ وارد کارخانه تولید سانتریفیوژ نشده‌اند.


واشنگتن: ایران احتمالاً ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه را بررسی کند

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در دیدار با سرگئی شویگو وزیر دفاع (آرشیویی - رویترز)
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در دیدار با سرگئی شویگو وزیر دفاع (آرشیویی - رویترز)
TT

واشنگتن: ایران احتمالاً ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه را بررسی کند

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در دیدار با سرگئی شویگو وزیر دفاع (آرشیویی - رویترز)
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در دیدار با سرگئی شویگو وزیر دفاع (آرشیویی - رویترز)

کرملین روز چهارشنبه با موضع‌گیری و پاسخ به گزارش جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا دربارهٔ احتمال ارسال موشک‌های بالستیک از طرف ایران به روسیه جهت استفاده در اوکراین مخالفت کرد.
دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت: «همکاری دفاعی روسیه با ایران از جمله دربارهٔ همکاری نظامی فنی در حال توسعه است، اما دربارهٔ این اظهارات و اطلاعات اظهارنظر نمی‌کنیم».
به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ سفید گفته بود که تهران ممکن است در حال بررسی ارسال موشک‌های بالستیک روسیه برای جنگ با اوکراین باشد.
کربی در جریان یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفته‌است که ایران قبلاً هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپاد، بمب‌های هوایی هدایت شونده و مهمات توپخانه‌ای در اختیار روسیه قرار داده‌است.
او بیان کرده‌است که «ممکن است ایران گامی فراتر در حمایت از روسیه بردارد. کاخ سفید نگران است شاید ایران موشک‌های بالستیک خود را برای استفاده در جنگ علیه اوکراین به روسیه بدهد».
کربی گفت: «روسیه در ازای این حمایت، همکاری دفاعی بی‌سابقه ای از جمله در زمینه موشکی، الکترونیک و پدافند هوایی را به تهران پیشنهاد کرده‌است. ایران به دنبال خرید میلیاردها دلار تجهیزات نظامی از روسیه از جمله هلیکوپترهای تهاجمی، رادارها و هواپیماهای آموزشی رزمی بود».
وی افزود که گروه نظامی خصوصی روسی واگنر تحت هدایت مسکو در حال آماده‌سازی برای ارائه قابلیت‌های دفاع هوایی به حزب‌الله لبنان یا ایران است.
وی اضافه کرد که ایالات متحده آماده است تا از قدرت خود برای اعمال تحریم‌های ضد تروریسم علیه افراد یا نهادهای روسی که ممکن است در این «عملیات بی‌ثبات کننده مرتبط با انتقال سلاح‌ها» نقش داشته باشند، استفاده کند.
کاخ سفید در ماه مه اعلام کرد، او نشانه‌های بیشتری می‌بیند که روسیه و ایران در حال گسترش مشارکت دفاعی خود به سطح بی‌سابقه ای هستند که به مسکو کمک می‌کند تا جنگ خود در اوکراین را طولانی کند و تهدیدی برای همسایگان ایران باشد.


واشنگتن به دنبال «توازن» بین واکنش به شبه‌نظامیان و عدم شعله‌ورکردن منطقهشبه نظامیان ایرانی در سوریه (دیده‌بان سوریه)
شبه نظامیان ایرانی در سوریه (دیده‌بان سوریه)
TT

واشنگتن به دنبال «توازن» بین واکنش به شبه‌نظامیان و عدم شعله‌ورکردن منطقهشبه نظامیان ایرانی در سوریه (دیده‌بان سوریه)
شبه نظامیان ایرانی در سوریه (دیده‌بان سوریه)

شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه مدت‌هاست که با نیروهای آمریکایی و ائتلاف می‌جنگند و حملات پراکنده‌ای را به پایگاه‌هایی در منطقه، جایی که نیروها برای مبارزه با شبه‌نظامیان داعش مستقر هستند، انجام داده‌اند. اما از ۱۷ اکتبر، همزمان با افزایش تلفات غیرنظامیان در جنگ اسرائیل علیه حماس، حملات نیروهای نیابتی ایران که زیر چتر مقاومت اسلامی در عراق فعالیت می‌کنند، افزایش چشمگیری داشته‌است.
در حالی که بیشتر افزون بر ۱۵ حمله تا حد زیادی بی اثر بودند، اکنون حداقل ۶۰ پرسنل آمریکایی جراحات جزئی گزارش کردند. به گفته پنتاگون، اینها اغلب آسیب‌های مغزی ناشی از انفجار بود و همه سربازان به محل خدمت بازگشته‌اند.
در واکنش به این حملات، ایالات متحده خط ظریفی را طی کرد، به طوری که ارتش ایالات متحده تنها سه بار پاسخ داد، در حالی که دولت بایدن تلاش می‌کند تا تلاش‌ها را برای بازدارندگی شبه‌نظامیان بدون تحریک درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه متعادل کند. به گفته پنتاگون، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از ۱۷ اکتبر ۶۱ حمله به پایگاه‌ها و تأسیساتی که پرسنل آمریکایی در عراق و سوریه در آن مستقر هستند، انجام داده‌اند. از این تعداد ۲۹ مورد در عراق و ۳۲ مورد در سوریه بوده‌است.

عکسی که دیده‌بان سوریه از اعضای شبه نظامیان ایرانی در سوریه منتشر کرده‌است

مقابله با داعش

ایالات متحده طبق توافق با دولت بغداد حدود ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی در عراق و حدود ۹۰۰ سرباز در سوریه دارد. این نیروها عمدتاً برای مقابله با داعش است، اما با استفاده از پادگان التنف در منتهی الیه جنوب بر مأموران ایرانی فعال در انتقال سلاح از مرزها نظارت می‌کنند.
آخرین جهش در حملات ۱۰ روز پس از تهاجم حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر آغاز شد که طی آن حداقل ۱۲۰۰ نفر کشته شدند. پاسخ نظامی خشونت‌آمیز اسرائیل باعث کشته شدن هزاران غیرنظامی گرفتار در غزه شده و تهدیدات تلافی جویانه طیفی از گروه‌های مورد حمایت ایران از جمله حزب‌الله لبنان، حوثی‌های مستقر در یمن و شبه نظامیان در عراق و سوریه را تقویت کرده‌است. این تهدیدها پس از انفجار بیمارستانی در غزه در ۱۷ اکتبر که منجر به کشته شدن صدها غیرنظامی شد، تشدید شد. حماس اسرائیل را مسئول این انفجار دانست، اما اسرائیل این موضوع را رد کرد و مقامات اسرائیلی و آمریکایی این انفجار را خطای موشکی جنبش جهاد اسلامی فلسطین دانستند.
به گزارش آسوشیتدپرس، عمده حملات به پایگاه‌ها و تأسیسات توسط پهپادها یا موشک‌های انتحاری در یک جهت انجام شده‌است. در حملات اولیه که بین ۱۷ تا ۲۱ اکتبر به پایگاه هوایی الاسد در عراق و التنف روی داد، تعداد زیادی جراحات، به ویژه آسیب‌های مغزی وجود داشت. در این میان یک پیمانکار آمریکایی در حالی که در پی حمله احتمالی هواپیمای بدون سرنشین به دنبال پناهگاه بود، دچار حمله قلبی شد و جان باخت.

آرشیویی / آموزش شبه نظامیان ایران در سوریه، از جمله جنگجویان حزب‌الله لبنان (دیده‌بان سوریه)

خلاء قدرت

با خلاء قدرت و سال‌ها درگیری داخلی پس از تهاجم به رهبری ایالات متحده به عراق در سال ۲۰۰۳، شبه‌نظامیان در عراق رشد کرده و تکثیر شده‌اند که برخی از آنها توسط ایران حمایت می‌شوند. یک دهه بعد، زمانی که داعش به عراق حمله کرد، تعدادی از شبه نظامیان تحت حمایت ایران زیر چتر نیروهای الحشد الشعبی گرد هم آمدند و با داعش مبارزه کردند.
این گروه‌ها شامل عصائب اهل الحق، گردان‌های بدر و گردان‌های حزب‌الله، گروهی جدا از حزب‌الله لبنان بودند. تعدادی از شبه‌نظامیان عراقی نیز در سوریه فعالیت می‌کنند، جایی که ایران از دولت بشار اسد علیه گروه‌های مخالف در قیام‌هایی که در سال ۲۰۱۱ به جنگ داخلی تبدیل شد، حمایت می‌کند. پس از آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس، جمعی از گروه‌های تحت حمایت ایران خود را تحت عنوان مقاومت نوین اسلامی در عراق طبقه‌بندی کردند و آخرین موج حملات را به پایگاه‌هایی که نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه در آن مستقر هستند، آغاز کردند.
این حملات محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق را در موقعیت دشواری قرار داد. او در حالی که با حمایت گروه‌های مورد حمایت ایران به قدرت رسیده‌است، خواهان ادامه روابط خوب با ایالات متحده است و از ادامه حضور نیروهای آمریکایی در کشورش حمایت کرده‌است.

یک سرباز تفنگدار آمریکایی در پایگاه «عین الاسد» عراق (آرشیویی- سنتکام)

پیامدهای حمایت از شبه نظامیان

به نوبه خود، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار با السودانی در ماه جاری، نسبت به عواقب تداوم حمله شبه نظامیان مورد حمایت ایران به تأسیسات آمریکا در عراق و سوریه هشدار داد. السودانی سپس به تهران سفر کرد و با علی خامنه ای رهبر ایران دیدار کرد، دیداری که مقامات آمریکایی آن را یک اتفاق مثبت ارزیابی کردند. یک مقام شبه نظامی مورد حمایت ایران گفت که السودانی «فشار زیادی» بر شبه نظامیان برای انجام حملات در طی دیدار بلینکن اعمال کرد. وی افزود که السودانی در مقابل متعهد شده‌است که آمریکایی‌ها را تحت فشار قرار دهد تا به شبه نظامیانی که حملات را انجام داده‌اند پاسخ قاطعانه ندهند. این مقام به شرط ناشناس ماندن صحبت کرد زیرا او مجاز به اظهار نظر علنی نبود.
از زمان حمله حماس در ۷ اکتبر، دولت بایدن کشتی‌های جنگی، جت‌های جنگنده، سیستم‌های دفاع هوایی و نیروهای بیشتری را به خاورمیانه منتقل کرده‌است تا گروه‌های مسلح را از گسترش درگیری منصرف کند.
اما واکنش نظامی آمریکا به حملات به نیروهایش بسیار کم بود. در ۲۷ اکتبر، جنگنده‌های آمریکایی دو انبار اسلحه و مهمات را در شرق سوریه در نزدیکی آلبوکمال بمباران کردند که توسط سپاه پاسداران ایران و گروه‌های مورد حمایت ایران استفاده می‌شد.
در ۸ نوامبر، جت‌های جنگنده بمب‌هایی را بر روی یک انبار اسلحه متعلق به سپاه پاسداران در نزدیکی میسلون در دیرالزور پرتاب کردند. در ۱۲ نوامبر، حملات هوایی آمریکا یک مرکز آموزشی و یک خانه امن را در منطقه بلبل در المیادین هدف قرار داد. مقامات آمریکایی گفتند که افراد مرتبط با سپاه پاسداران در آنجا بودند و احتمالاً آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند، اما جزئیاتی ارائه نکردند.

تجهیزات نظامی آمریکا در پایگاه هوایی عین الاسد در الانبار عراق (رویترز)

نگرانی‌های دولت آمریکا

در داخل دولت ایالات متحده نگرانی‌هایی وجود دارد که انتقام جویانه تر می‌تواند منجر به تشدید خشونت و تحریک حملات مرگبارتر شود. پنتاگون می‌گوید این حملات به انبارهای نظامی این گروه آسیب رساند و سایت‌ها را غیرقابل استفاده کرد، اما منتقدان می‌گویند که واکنش ایالات متحده در مقایسه با ۶۰ حمله و تلفات آمریکایی کمرنگ‌تر است و مهم‌تر از آن، به وضوح نمی‌تواند گروه‌ها را بازدارد.
اگرچه نزدیک به نیمی از حملات به پایگاه‌های ایالات متحده در عراق بود، اما ایالات متحده حملات هوایی تلافی جویانه را تنها علیه سایت‌هایی در سوریه انجام داد. پنتاگون با بیان اینکه ایالات متحده در حال حمله به سایت‌های سپاه پاسداران است که تأثیر مستقیم‌تری بر تهران دارد، از تصمیم‌های حمله دفاع می‌کند. مقامات می‌گویند هدف، فشار بر ایران است تا به شبه نظامیان بگوید حملات را متوقف کنند. آنها همچنین می‌گویند که این مکان‌ها به این دلیل انتخاب شده‌اند که انبارهای سلاح و مراکز لجستیکی هستند که توسط شبه‌نظامیان مرتبط با ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند و حذف آنها توانایی‌های تهاجمی شورشیان را از بین می‌برد.

بیگانه کردن دولت عراق

با این حال، یکی از دلایل اصلی تمرکز ایالات متحده بر سوریه این است که ایالات متحده نمی‌خواهد با انجام حملاتی در داخل مرزهای خود، دولت عراق را که می‌تواند منجر به کشته یا زخمی شدن عراقی‌ها شود، به خطر بیاندازد. در اوایل ژانویه ۲۰۲۰، ایالات متحده حمله هوایی را در بغداد آغاز کرد که در آن ژنرال قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و ابومهدی المهندس، معاون فرمانده شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق کشته شدند. این حمله منجر به تنش روابط با دولت عراق شد و جرقه ای را برای خروج همه نیروهای آمریکایی از این کشور برانگیخت.
ایالات متحده حضور خود در عراق را در جنگ علیه داعش، توانایی خود در حمایت از نیروهای سوریه و تداوم نفوذ خود در منطقه را حیاتی می‌داند. رهبران نظامی برای احیای روابط خوب با بغداد از جمله حمایت مستمر از نیروهای عراقی تلاش کرده‌اند.


مقام اسرائیلی: ایران در حال تلاش برای گشودن جبهه شمالی در جنگ است

مدرعة إسرائيلية بالقرب من الحدود مع قطاع غزة (أ.ف.ب)
مدرعة إسرائيلية بالقرب من الحدود مع قطاع غزة (أ.ف.ب)
TT

مقام اسرائیلی: ایران در حال تلاش برای گشودن جبهه شمالی در جنگ است

مدرعة إسرائيلية بالقرب من الحدود مع قطاع غزة (أ.ف.ب)
مدرعة إسرائيلية بالقرب من الحدود مع قطاع غزة (أ.ف.ب)

در حالی که اسرائیل حملات خود به نوار غزه را تشدید کرده‌است، یک مقام ارشد اسرائیلی روز یکشنبه ایران را به تلاش برای باز کردن جبهه دوم جنگ از طریق ارسال تسلیحات به سوریه یا از طریق آن کشور متهم کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، جاشوا زرقا، مدیر امور استراتژیک وزارت امور خارجه اسرائیل، روز یکشنبه گفت که ایران در تلاش است تا با استقرار تسلیحات در داخل یا از طریق سوریه، جبهه دومی را در جنگ باز کند.
زرقا در پلتفرم X (توئیتر سابق) گفت: «حملات مکرر اسرائیل برای ایجاد اختلال در فرودگاه‌های دمشق و حلب، به نظر من، نشانه ای قوی است از این که رژیم ایران در تلاش برای انتقال تسلیحات استراتژیک به سوریه یا از طریق سوریه برای گشودن یک جبهه شمالی است و اسرائیلی‌ها مصمم هستند که این کار را متوقف کنند».
سوریه هفته گذشته اسرائیل را به حمله به فرودگاه‌های دمشق و حلب متهم کرد.
یک منبع نظامی سوری روز پنجشنبه گفت که فرودگاه‌های دمشق و حلب پس از آسیب دیدن آنها در نتیجه حمله هوایی اسرائیل، از دسترس خارج شدند.


ایران نسبت به عواقب گسترده ادامه جنگ از سوی اسرائیل هشدار داد

 (AP)
(AP)
TT

ایران نسبت به عواقب گسترده ادامه جنگ از سوی اسرائیل هشدار داد

 (AP)
(AP)

ایران نسبت به ادامه جنایات اسرائیل علیه مردم بی‌گناه فلسطین در غزه و پیامدهای آن هشدار داد.
هیئت نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس هشدار داد، «اگر جنایات جنگی و نسل‌کشی رژیم آپارتاید اسرائیل فوراً متوقف نشود، وضعیت ممکن است از کنترل خارج شود و عواقب گسترده‌ای را به همراه داشته باشد».
این پیام پس از آن منتشر شد که سایت خبری اکسیوس گزارش داد ایران روز شنبه با ارسال پیامی از طریق سازمان ملل به اسرائیل تأکید کرد که تمایلی به تشدید درگیری‌ها میان حماس و اسرائیل ندارد، اما اگر عملیات زمینی اسرائیل به غزه انجام شود، در آن مداخله خواهد کرد.
در همین زمینه هم ایران نسبت به «عواقب گسترده» در صورتی که «جنایات جنگی و نسل‌کشی» اسرائیل فوراً متوقف نشود، هشدار داد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز شنبه گفت: «مسئولیت این اتفاق بر عهده سازمان ملل، شورای امنیت و کشورهایی است که شورا را به سمت بن‌بست هدایت می‌کنند».
اسرائیل در حال آماده شدن برای حمله زمینی به جنبش حماس تحت حمایت ایران در نوار غزه است و از فلسطینی‌های ساکن در این نوار شلوغ خواسته‌است تا به سمت جنوب و گذرگاه مرزی بسته شده رفح با مصر فرار کنند.
حماس در اوایل هفته گذشته با حمله به شهرهای اسرائیل ۱۳۰۰ نفر را کشت و ده‌ها نفر را گروگان گرفت، در مقابل اسرائیل متعهد شد حماس را نابود کند.
ایالات متحده در تلاش است تا ایران را از درگیری دور نگه دارد. دیپلماسی جهانی گسترده‌تر بر جلوگیری از گسترش درگیری به سایر مناطق به ویژه لبنان و جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگ در منطقه تمرکز دارد.
سازمان ملل اعلام کرد که تور ونسلند، فرستاده این سازمان به خاورمیانه دیروز شنبه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در بیروت دیدار کرد.
شبکه خبری الجزیره گزارش داد که عبداللهیان با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در قطر نیز دیدار کرد.
استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در پاسخ به درخواست برای اظهار نظر در مورد گزارش اکسیوس، گفت: «تمام جلسات (ونسلند) برای بحث در مورد تلاش‌های دیپلماتیک برای آزادی گروگان‌ها، تأمین کمک‌های بشردوستانه و جلوگیری از گسترش درگیری به منطقه ای گسترده‌تر بود. این شامل دیدارهای اخیر او در لبنان نیز می‌شود».
هیئت اسرائیل در سازمان ملل از اظهارنظر دربارهٔ گزارش اکسیوس یا پیام هیئت نمایندگی ایران خودداری کرد.


سالیوان: به ایران نسبت به تشدید درگیری در اسرائیل هشدار دادیم

مستشار الأمن القومي للبيت الأبيض جيك سوليفان (أ.ب)
مستشار الأمن القومي للبيت الأبيض جيك سوليفان (أ.ب)
TT

سالیوان: به ایران نسبت به تشدید درگیری در اسرائیل هشدار دادیم

مستشار الأمن القومي للبيت الأبيض جيك سوليفان (أ.ب)
مستشار الأمن القومي للبيت الأبيض جيك سوليفان (أ.ب)

ایالات متحده در روزهای اخیر مذاکراتی را از طریق کانال‌های ارتباطی پشت پرده با ایران انجام داده‌است تا این کشور را نسبت به تشدید درگیری در اسرائیل هشدار دهد.
این هشدار در حالی مطرح شد که نیروهای اسرائیلی در پاسخ به حمله غافلگیرانه حماس که در پایان هفته گذشته آغاز شد، برای حمله زمینی مورد انتظار آماده می‌شوند.
به گزارش بلومبرگ، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت: ما ابزارهایی برای برقراری ارتباط خصوصی با ایران داریم و در چند روز گذشته از این ابزارها برای شفاف سازی خصوصی آنچه که به صورت علنی گفته‌ایم استفاده کرده‌ایم.
سالیوان اظهار کرد که ایالات متحده نمی‌تواند مداخله ایران در درگیری‌ها را رد کند و هم احتمال مداخله مستقیم تهران و هم فعالیت‌های نیابتی حزب‌الله در آن سوی مرز با لبنان را زیر نظر دارد.
آمریکا دیروز شنبه اعلام کرد که گروه ناو هواپیمابر یو اس اس آیزنهاور را به عنوان بخشی از تلاش‌های بازدارنده به شرق مدیترانه می‌فرستد.
سالیوان اضافه کرد که ایالات متحده اطلاعات جدیدی ندارد که نشان دهنده خطرات بیشتر تشدید تنش باشد، اما ایران روز یکشنبه در یک پست در شبکه‌های اجتماعی هشدار داد که اگر «جنایات جنگی و نسل‌کشی اسرائیل فوراً متوقف نشود، اوضاع از کنترل خارج می‌شود».


مکرون به رئیس‌جمهور ایران نسبت به تشدید درگیری بین اسرائیل و حماس «هشدار داد»

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه (رویترز)
امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه (رویترز)
TT

مکرون به رئیس‌جمهور ایران نسبت به تشدید درگیری بین اسرائیل و حماس «هشدار داد»

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه (رویترز)
امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه (رویترز)

کاخ الیزه اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه در تماسی تلفنی به ابراهیم رئیسی، همتای ایرانی خود نسبت به «هر گونه تشدید یا گسترش درگیری بین اسرائیل و جنبش حماس به‌ویژه در لبنان» هشدار داد.
رئیس‌جمهور فرانسه همچنین «نیاز همه برای محکوم کردن صریح حملات تروریستی حماس در اسرائیل» و «حق اسرائیل برای دفاع از خود و همچنین از بین بردن گروه‌های تروریستی که به مردم آن حمله کرده‌اند» را یادآور شد.
در بیانیه ریاست جمهوری فرانسه آمده‌است: «ایران با توجه به روابطش با حزب‌الله و حماس، مسئولیت دارد» و «باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تشدید تنش‌های منطقه‌ای انجام دهد».
مکرون همچنین به رئیس‌جمهور ایران از حضور «شهروندان فرانسوی در میان قربانیان و گروگان‌های سازمان تروریستی» خبر داد و گفت که آزادی آنها «اولویت مطلق فرانسه است».
شمار کشته‌شدگان فرانسوی در حملات بی‌سابقه جنبش فلسطینی حماس به اسرائیل افزایش یافت و تعداد آنها به ۱۹ کشته و ۱۳ مفقود رسید.
رئیس‌جمهور فرانسه همچنین دربارهٔ وضعیت انسانی غزه صحبت کرد و موضع فرانسه در مورد «ضرورت اتخاذ همه اقدامات برای اجتناب از غیرنظامیان و احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه» را یادآور شد.
وی افزود: فرانسه همچنین با همکاری سازمان ملل متحد برای حمایت از عملیات‌های بشردوستانه در غزه اقداماتی را انجام می‌دهد.
امانوئل مکرون همچنین بار دیگر نگرانی عمیق خود را از وضعیت چهار شهروند فرانسوی که همچنان در ایران بازداشت هستند، ابراز کرد و خواستار آزادی فوری آنها شد.


احتمال اعمال تحریم های جدید علیه ایران از سوی ایالات متحده

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا (أ.ف.ب)
جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا (أ.ف.ب)
TT

احتمال اعمال تحریم های جدید علیه ایران از سوی ایالات متحده

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا (أ.ف.ب)
جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا (أ.ف.ب)

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا گفت که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اعمال تحریم های جدید علیه ایران در مورد تجدید درگیری در خاورمیانه را رد نکرده است، اما تاکنون در این باره تصمیم گیری نکرده است.
به گزارش خبرگزاری بلومبرگ یلن روز چهارشنبه، در یک کنفرانس مطبوعاتی در مغرب گفت: من احتمال وقوع هرگونه اتفاقی را از نظر اقدامات بالقوه در آینده رد نمی‌کنم، اما مطمئناً نمی‌خواهم بیشتر از آنچه که اکنون هستیم پیش برویم.
گمانه زنی ها در مورد اینکه آیا ایالات متحده محدودیت های اعمال شده بر صادرات نفت ایران را تشدید خواهد کرد، در پی این حمله افزایش یافت.
حمله غافلگیرانه حماس علیه اسرائیل شنبه گذشته، موافقت و تائید ایران را به همراه داشته است.
اظهارات یلن در نشست سالانه صندوق بین المللی پول با خبرنگاران مطرح شد.
یلن این ایده رایج را رد کرد که می گوید ایالات متحده به عنوان بخشی از تلاش های گسترده تر برای دستیابی به نزدیکی دیپلماتیک، به تدریج برخی از تحریم های اعمال شده بر فروش نفت ایران را کاهش داد.


وزرای خارجه مصر و ایران در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردنددیدار سامح شکری و همتای ایرانی خود حسین امیرعبداللهیان در مقر نمایندگی دائم مصر در سازمان ملل متحد (وزارت خارجه مصر)
دیدار سامح شکری و همتای ایرانی خود حسین امیرعبداللهیان در مقر نمایندگی دائم مصر در سازمان ملل متحد (وزارت خارجه مصر)
TT

وزرای خارجه مصر و ایران در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردنددیدار سامح شکری و همتای ایرانی خود حسین امیرعبداللهیان در مقر نمایندگی دائم مصر در سازمان ملل متحد (وزارت خارجه مصر)
دیدار سامح شکری و همتای ایرانی خود حسین امیرعبداللهیان در مقر نمایندگی دائم مصر در سازمان ملل متحد (وزارت خارجه مصر)

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر روز چهارشنبه در مقر نمایندگی دائم مصر در سازمان ملل در نیویورک با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود دیدار و گفت و گو کرد.به گزارش وزارت امور خارجه مصر، در این دیدار دربارهٔ روابط دوجانبه بین دو کشور بحث و بررسی شد و عوامل تعیین‌کننده و فضای مؤثر بر آنها مورد بررسی قرار گرفت؛ به گونه ای که بر اساس اصول احترام متقابل، حسن همجواری، همکاری و عدم مداخله در امور داخلی کشورها، به توسعه روابط منجر شود و منافع ملت‌های مصر و ایران را تأمین کند.

وزیر امور خارجه ایران نیز به نوبه خود بر تمایل کشورش برای توسعه روابط با مصر و بازگرداندن آن به مسیر طبیعی «که با میراث تاریخی و تمدنی دو کشور منطبق است» تأکید کرد و گفت: «این دیدار گامی مهم در مسیر عادی سازی روابط است».
سخنگوی وزارت امور خارجه مصر در این باره اظهار کرد: در این دیدار تعدادی از مسائل منطقه ای مورد بررسی قرار گرفت و هر دو طرف بر تمایل خود برای کمک به دستیابی به ثبات و تقویت امنیت در محیط منطقه خود تأکید کردند.
در همین رابطه، شکری تأکید کرد: «پیچیدگی بحران‌های منطقه، بدون استثنا بر ثبات و وضعیت معیشتی همه مردم آن سایه افکنده‌است؛ این امر مستلزم همکاری همه کشورهای منطقه به منظور حمایت از ثبات، دستیابی به صلح و از بین بردن کانون‌های تنش است».
وزیران خارجه دو کشور توافق کردند که ارتباطات میان خود را برای پیگیری موضوعات مختلف مورد اهتمام مشترک در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین‌المللی ادامه دهند.


آمریکا می‌گوید تبادل ۵ زندانی با ایران همچنان در جریان است

مستشار الأمن القومي في البيت الأبيض جيك سوليفان (إ.ب.أ)
مستشار الأمن القومي في البيت الأبيض جيك سوليفان (إ.ب.أ)
TT

آمریکا می‌گوید تبادل ۵ زندانی با ایران همچنان در جریان است

مستشار الأمن القومي في البيت الأبيض جيك سوليفان (إ.ب.أ)
مستشار الأمن القومي في البيت الأبيض جيك سوليفان (إ.ب.أ)

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که توافق با ایران در خصوص آزادسازی پنج آمریکایی از ایران همچنان در جریان است، اما او در عین حال از ارائه بازه زمانی برای آزادی زندانیان آمریکایی خودداری کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران در ۱۰ اوت، چهار شهروند آمریکایی بازداشت شده را به حبس خانگی انتقال داد. آنها به پنجمین شهروند آمریکایی که قبلاً در حبس خانگی بود، ملحق شدند.
این اولین گام در توافقی است که دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی به ارزش ۶ میلیارد دلار را آزاد می‌کند و در نهایت به این پنج نفر اجازه می‌دهد ایران را ترک کنند.
سالیوان در تماس تلفنی با خبرنگاران گفت: «ما معتقدیم که کارها طبق تفاهمی که با ایران به دست آورده‌ایم پیش می‌رود. من برنامه زمانی دقیقی برای خروج این افراد از ایران ندارم. تفاهم با ایران در حال پیشرفت است، اما باید گام‌های بیشتری برداشته شود که الان نباید فاش شوند».
آزادسازی پنج آمریکایی از ایران ممکن است چند هفته طول بکشد، اما یکی از پرونده‌های اصلی اختلافی در روابط واشینگتن و تهران را برطرف می‌کند.
این دو کشور همچنان بر سر مسائلی از برنامه هسته ای ایران گرفته تا حمایت تهران از شبه نظامیان شیعه در منطقه با هم اختلاف دارند.
ایرانی‌های دوتابعیتی که اجازه خروج از زندان اوین را پیدا کردند شامل؛ سیامک نمازی، ۵۱ ساله، عماد شرقی، ۵۸ ساله، و مراد طاهباز، فعال محیط زیست، ۶۷ ساله هستند.
هویت چهارمین شهروند آمریکایی که زندان را ترک کرده یا پنجمین شهروند آمریکایی که قبلاً در حبس خانگی بود فاش نشده‌است.