سعودی در میان گروه ۲۰ پایین ترین نرخ تورم را دارد  


کاهش مستمر نرخ تورم در سعودی (الشرق الاوسط)  
کاهش مستمر نرخ تورم در سعودی (الشرق الاوسط)  
TT

سعودی در میان گروه ۲۰ پایین ترین نرخ تورم را دارد  


کاهش مستمر نرخ تورم در سعودی (الشرق الاوسط)  
کاهش مستمر نرخ تورم در سعودی (الشرق الاوسط)  

سعودی پایین ترین نرخ تورم را در میان کشورهای گروه ۲۰ دارد. کشورهای گروه ۲۰ برای کنترل نرخ بالای تورم تلاش می کنند. اما در این میان ظاهرا فقط چین بر خلاف جریان حرکت می کند و در معرض تورم منفی قرار دارد و برای بالا بردن تورم می کوشد.
داده های کمیسیون آمار سعودی نشان می دهد که مسیر پایین آمدن نرخ تورم در ماه اوت ادامه یافته و تورم سالانه در اوت به دو درصد یعنی پایین ترین حد در یک سال و نیم گذشته رسید. نرخ تورم در ماه ژوئیه ۲.۳ درصد بوده است.
این اعداد نشان می دهد که دولت سعودی عملکرد موفقی در مهار تورم که سایه اش بر اقتصاد جهان افتاده داشته و به هدف تورم ۲ درصدی مد نظر اقتصادهای پیشرفته دست پیدا کرد.
کارشناسانی که «الشرق الاوسط» با آنها گفتگو کرده بر این باورند که دستاورد سعودی نتیجه اقدامات و تدابیر اقتصادی زود هنگام دولت برای پایین بردن قیمت ها و بسته های تشویقی و یارانه کالاهای اولیه و سیاست پولی ساما (بانک مرکزی سعودی) مناسب است.
صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود که متوسط نرخ تورم در سعودی در سال ۲۰۲۳ به ۲.۸ درصد و در سال ۲۰۲۴ به ۲.۳ درصد برسد.

Read alsoسعودی توافق بر سر کاهش تدریجی نفت در کاپ ۲۸ را رد کرد

ریاض ۵۰ میلیارد دلار به کشورهای آفریقایی برای دستیابی به اهداف اقلیمی جهانی اختصاص داده‌است (رویترز)
ریاض ۵۰ میلیارد دلار به کشورهای آفریقایی برای دستیابی به اهداف اقلیمی جهانی اختصاص داده‌است (رویترز)
TT

سعودی توافق بر سر کاهش تدریجی نفت در کاپ ۲۸ را رد کرد

ریاض ۵۰ میلیارد دلار به کشورهای آفریقایی برای دستیابی به اهداف اقلیمی جهانی اختصاص داده‌است (رویترز)
ریاض ۵۰ میلیارد دلار به کشورهای آفریقایی برای دستیابی به اهداف اقلیمی جهانی اختصاص داده‌است (رویترز)

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی پادشاهی عربی سعودی، موافقت با هرگونه کاهش تدریجی استفاده از نفت در مذاکرات کنفرانس کاپ ۲۸ (بیست و هشتمین نشست آب و هوایی سازمان ملل) را رد کرد.
وزیر انرژی سعودی در مصاحبه با بلومبرگ تأکید کرد که سعودی و سایر کشورها با چنین اقدامی موافقت نخواهند کرد. او گفت: «مطمئناً نه... و من به شما اطمینان می‌دهم که هیچ‌کس و من در اینجا در مورد دولت‌ها صحبت می‌کنم، به این مسئله ایمان ندارد».
از سوی دیگر، این مقام مسئول کمک‌های مالی غرب به «صندوق ضرر و زیان» اقلیمی را کم‌اهمیت دانست و این موضوع را «یک تغییر ساده» توصیف و بر اهمیت تعهدات ریاض برای تأمین مالی کشورهای در حال توسعه تأکید کرد.
وی گفت: سعودی که علیرغم اینکه بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان است در صندوق جدید راه اندازی شده توسط سازمان ملل متحد مشارکتی ندارد، اما ۵۰ میلیارد دلار به کشورهای آفریقایی برای دستیابی به اهداف اقلیمی جهانی کمک کرده‌است.
شاهزاده عبدالعزیز در یک سخنرانی ویدئویی در جریان فعالیت‌های سومین دوره مجمع ابتکار سبز سعودی ۲۰۲۳ در دبی در ارتباط با COP28 گفت: برخلاف تغییر ساده ای که شرکای ما از کشورهای توسعه یافته ارائه کردند، پادشاهی عربی از طریق همکاری جنوب-جنوب در اجلاس سران سعودی و آفریقا در ریاض ماه گذشته، تخصیص ۵۰ میلیارد دلار را اعلام کرد.
وی تأکید کرد که این «به زیرساخت‌های انعطاف‌پذیر کمک می‌کند و مسائل اقلیمی و سازگاری در قاره آفریقا را مستقیماً از طریق شرکای سعودی تقویت می‌کند».
وی گفت که سعودی منابع انرژی خود را که به آنها متکی است به‌طور اساسی تغییر داده‌است، در انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کرده و بهره‌وری انرژی را بهبود بخشیده‌است زیرا به دنبال دستیابی به اقتصاد عاری از انتشار کربن تا سال ۲۰۳۰ است.


اکسپو ۲۰۳۰ روند ابر پروژه های گردشگری در ریاض را شتاب می بخشد 
منطقه توریستی الدرعیه (کمیسیون توسعه دروازه الدرعیه)
  منطقه توریستی الدرعیه (کمیسیون توسعه دروازه الدرعیه)
TT

اکسپو ۲۰۳۰ روند ابر پروژه های گردشگری در ریاض را شتاب می بخشد 
منطقه توریستی الدرعیه (کمیسیون توسعه دروازه الدرعیه)
  منطقه توریستی الدرعیه (کمیسیون توسعه دروازه الدرعیه)

ریاض به عنوان میزبان نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۳۰ انتخاب شد و حالا نگاه ها به سمت بخش گردشگری سعودی است چرا که در دوره برگزاری اکسپو چندین میلیون نفر به سعودی سفر خواهند کرد و بدین ترتیب برای بهره گرفتن از مزایای این نمایشگاه بزرگ روند اجرای پروژه های گردشگری در ریاض شتاب گرفته است.
ریاض سه شنبه (۲۸ نوامبر) با کنار زدن رم ایتالیا و بوسان کره در مرحله اول رای گیری در کاخ کنفرانس ها واقع در شهر ایسی له مولینو نزدیک پاریس به عنوان میزبان اکسپو ۲۰۳۰ انتخاب شد.
جری اینزریلو مدیر عامل شرکت الدرعیه معتقد است که برگزاری اکسپو ۲۰۳۰ در سعودی موفقیت طلایی برای بخش توریسم این کشور است. او افزود «اعلام آمادگی سعودی برای میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ گواه حجم گسترده تحول و موفقیت در این کشور است. دستکم ۲۸ میلیون نفر با فرهنگ های مختلف از ۲۴۶ پاویون به یاد ماندنی اکسپو بازدید خواهند کرد».
بر اساس بارومتر سازمان جهانی گردشگری در ماه سپتامبر منتشر شد سعودی به رتبه دوم سریع ترین کشورهای جهان در رشد گردشگری رسید. تعداد گردشگران بین المللی که در ۷ ماه نخست سال ۲۰۲۳ از سعودی دیدن کردند نسبت به مدت مشابه ۲۰۱۹ رشد ۵۸ درصدی داشته است.
برنامه های متنوعی در حوزه توریسم سعودی اجرا شده که عملکرد و بازدهی بالا داشته اند. برای مثال سعودی ۲۷ و ۲۸ سپتامبر میزبان جشن روز جهانی گردشگری در ریاض بود.
اینزریلو چهارشنبه (۲۹ نوامبر) در نشست خبری گفت «در نظر داریم تعداد سالانه گردشگران به الدرعیه را به ۵۰ میلیون نفر برسانیم و بیش از ۱۷۸ شغل مستقیم ایجاد کنیم و تا سال ۲۰۳۰ سهم ۱۸.۶ میلیارد دلاری در تولید ناخالص داخلی داشته باشیم».
دولت نخست سعودی در الدرعیه تشکیل شد و الدرعیه یکی از مهم ترین اماکن تاریخی سعودی را در خود جای داده و نماد غرور ملی و هویت سعودی است. اکسپو ۲۰۳۰ با توجه به دستاوردهای حوزه توریسم یکی از اهداف دولت سعودی برای تنوع اقتصاد است.
فهد الرشید مدیر اجرایی کمیسیون سلطنتی شهر ریاض به آسوشیتد پرس گفت «برنامه دولت سعودی برای اکسپو این است که ریاض به یک نمایشگاه هنری روباز و بی در و دیوار تبدیل شود».
سعودی در راستای ارتباط حداکثری با جهان و جذب گردشگر و تحقق اهداف خود برای رساندن تعداد گردشگران به ۱۰۰ میلیون نفر تا ۲۰۳۰ می کوشد. وزارت گردشگری سعودی به تازگی از صدور ویزای الکترونیکی برای شهروندان شش کشور دنیا خبر داد و در مجموع مسافران ۶۳ کشور جهان تحت پوشش این سرویس قرار می گیرند.
بناست که جام جهانی ۲۰۳۴ در سعودی برگزار شود چون سعودی گویا نامزد بدون رقیب میزبانی جام جهانی است. اقامتگاه کوهستانی شهر نیوم سعودی میزبان بازی های آسیایی زمستانی در سال ۲۰۲۹ خواهد بود.


جازان سعودی بیش از ۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری جذب می کند

شهر صنایع پایه و تبدیلی جازان (شرکت الجبیل و ینبع)
شهر صنایع پایه و تبدیلی جازان (شرکت الجبیل و ینبع)
TT

جازان سعودی بیش از ۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری جذب می کند

شهر صنایع پایه و تبدیلی جازان (شرکت الجبیل و ینبع)
شهر صنایع پایه و تبدیلی جازان (شرکت الجبیل و ینبع)

روز اول نشست سرمایه گذاری جازان در چهارشنبه (۲۹ نوامبر) با موافقتنامه ها و یادداشت های تفاهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد دلار به پایان رسید. این نشست در منطقه جازان واقع در جنوب غرب سعودی زیر نظر شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درباره سرمایه گذاری و معرفی و بازاریابی زمینه های سرمایه گذاری آینده در این منطقه برگزار می شود.
محمد بن ناصر امیر منطقه جازان در آغاز این نشست گفت «این گردهمایی پس از حمایت گسترده سران کشور از توسعه و رونق در منطقه و با توجه به جهش کیفی پرشتاب در پروژه ها و ابرپروژه ها و ابتکارهای کلان و مشوق های سرمایه گذاری برگزار می شود».
او افزود «بندر صنایع پایه و تبدیلی جازان نگین اقتصادی منطقه است و اولین محموله آلیاژ آهنی تولید بومی به آمریکا صادر شد. فرودگاه جدید بین المللی ملک عبد الله پایان سال ۲۰۲۴ به بهره برداری می رسد».

سرمایه گذاری ۹۰ میلیارد ریالی آرامکو

محمد القحطانی رئیس بخش پالایش و محصولات شیمیایی و بازاریابی آرامکو سعودی گفت «این شرکت در جازان سرمایه گذاری های بیش از ۹۰ میلیارد ریالی انجام داده که به طور خاص می توان به پروژه توسعه زیرساختارهای شهر صنایع پایه و تبدیلی جازان و احداث پالایشگاه جازان اشاره کرد. این پالایشگاه یکی از پروژه های کلان پالایشگاهی در جهان است که ظرفیت پالایش روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز را دارد و همچنین یک نیروگاه هم دارد».
او افزود «مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی جازان برای اولین بار در خاورمیانه فرو وانادیوم تولید می کند. این آلیاژ در صنعت انرژی پاک کاربرد دارد. آرامکو محصولات متنوعی و باارزش از بنزین و گازوئیل گرفته تا محصولات شیمیایی و برق و تولیدات پایدار صادر می کند. آرامکو یکی از بزرگ ترین پروژه های در نوع خود در جهان را برای تولید برق در جازان انجام داد که یک نیروگاه سیکل ترکیبی یکپارچه با ظرفیت تولید ۳۸۰۰ مگاوات برق برای تامین نیازمندی پالایشگاه و صنایع محلی و مصارف خانگی و تجاری در منطقه است».

چین: سعودی بزرگ ترین شریک ماست

از سوی دیگر چن وکینگ سفیر چین در ریاض گفت شی جین پینگ رهنمودهای مهمی درباره گسترش ساخت منطقه صنعتی چینی سعودی جازان و ابر پروژه های زیرساختی داده است. او ضمن ستایش از سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی اضافه کرد « تجارت بین چین و سعودی با توجه به استراتژی مورد توجه رهبران دو کشور به ۸۰.۷ میلیارد دلار رسید که ۳۸ درصد تجارت بین چین و کشورهای خلیجی است. چین ۱۵.۷ درصد کل نفت خام خود را از سعودی وارد می کند. سعودی در سال ۲۰۲۲ بزرگ ترین شریک تجاری چین در شرق بود و میزان مبادلات به صد میلیارد دلار رسید.
سفیر چین در ریاض درباره حضور شرکت های چینی در روند توسعه منطقه توضیح داد «بندر جازان موقعیت کلیدی و منحصر به فرد دارد و اروپا و آفریقا و آسیا و اقیانوس هند را به هم وصل می کند و دروازه اصلی به جنوب سعودی است که یکی از معابر جاده ابریشم دریایی قرن بیست و یکم است.. این بندر قابلیت های شگفت انگیزی برای توسعه داشته و چین توجه ویژه ای به توسعه همکاری اقتصادی و تجاری در جازان دارد. سرمایه گذاری شرکت های چینی در بخش زیرساختارهای بنادر و هوانوردی و مخابرات افزایش پیدا کرده است».

وزارت سرمایه گذاری و ۷۶ پروژه

ابراهیم المبارک دستیار وزیر سرمایه گذاری سعودی گفت «این وزارتخانه حدود ۷۶ فرصت سرمایه گذاری در جازان در بخش های مختلف ایجاد کرده است».
موافقت نامه ها
۱۸ موافقتنامه و یادداشت تفاهم به ارزش ۳۱ میلیارد ریال (۸.۴ میلیارد دلار) در روز اول نشست سرمایه گذاری جازان امضا شد. شرکت «دهکده صنعتی جهانی سعودی» قرارداد ۲۱.۸ میلیارد ریالی (۵.۸ میلیارد دلار) برای ساخت یک مجموعه صنعتی چند منظوره با همکاری با چند شرکت کره ای امضا کرد. شرکت چینی «ونگ کانگ» موافقتنامه ای به ارزش ۵ میلیارد ریال (۱.۳۳ میلیارد دلار) برای ساخت یک کارخانه تولید شیشه فلوت امضا کرد و سرمایه گذاری شرکت «کاکای» برای ساخت کارخانه تجهیزات بهداشتی به یک میلیارد ریال رسید.
شرکت خدمات شهرهای صنعتی الجبیل و ینبع (جبین) چندین موافقتنامه تجاری به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیون ریال (۱۵۹.۹۶ میلیون دلار) برای ساخت یک مجموعه چند منظوره و مجتمع بانکی و مرکز صرافی ها و مجتمع مسکونی کارگری و دو هتل پنج ستاره و سه ستاره امضا کرد.
شرکت انتاب چند قرارداد به ارزش کل ۳۵۶ میلیون ریال (۹۴.۹ میلیون دلار) برای تولید سود سوزآور و هیدرو کلریک اسید امضا کرد.


مقامات سعودی: ریاض اعتماد دنیا را جلب کرد و اکسپو ۲۰۳۰ بی نظیر خواهد بود

ریاض پس از تلاش های گسترده تحت رهبری شاهزاده محمد بن سلمان میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ را کسب کرد (عکس: سعد الدوسری)
ریاض پس از تلاش های گسترده تحت رهبری شاهزاده محمد بن سلمان میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ را کسب کرد (عکس: سعد الدوسری)
TT

مقامات سعودی: ریاض اعتماد دنیا را جلب کرد و اکسپو ۲۰۳۰ بی نظیر خواهد بود

ریاض پس از تلاش های گسترده تحت رهبری شاهزاده محمد بن سلمان میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ را کسب کرد (عکس: سعد الدوسری)
ریاض پس از تلاش های گسترده تحت رهبری شاهزاده محمد بن سلمان میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ را کسب کرد (عکس: سعد الدوسری)

مقامات سعودی پس از کسب میزبانی نمایشگاه بین المللی اکسپو ۲۰۳۰ بسیار خوشحال و راضی هستند چون این موفقیت ثمره تلاش گسترده دولت و کمیته ها و دست اندرکاران تهیه و تنظیم پرونده میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ در ریاض است. ریاض با ۱۱۹ رای در صد و هفتاد و سومین نشست اعضای دفتر نمایشگاه های بین المللی در پاریس میزبان اکسپو ۲۰۳۰ شد.
مهندس ابراهیم السلطان رئیس اجرایی کمیسیون سلطنتی شهر ریاض در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «این دستاورد در درجه اول ثمره تلاش های بی دریغ شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و نخست وزیر سعودی در دو سال گذشته است. دنیا ریاض را به عنوان میزبان نمایشگاه اکسپو برگزید و این موفقیت تصادفی نیست».
او خاطر نشان کرد «تحول بزرگ در شهر ریاض به طور خاص و در سعودی به طور عام و برنامه تحول به رهبری شاهزاده محمد بن سلمان به مردم این امکان را داد که این تحول را دنبال کنند و سعودی به حق شایسته میزبانی نمایشگاه اکسپو ۲۰۳۰ است. سعودی موقعیت جغرافیایی مهم و مزایای بسیار زیادی دیگری از جمله در حوزه توریسم دارد. سعودی به سرعت در حال توسعه اقتصادی و توسعه همه جانبه است و به همین دلیل سعودی منتخب جهان شد».
از سوی دیگر فهد الرویلی سفیر سعودی در پاریس معتقد است «نمایشگاه بین المللی اکسپو مهم ترین رویداد بین المللی است. کارشناسان و صاحبنظران ورزشی می گویند اکسپو مهم تر از جام جهانی و المپیک است چون هم طولانی تر است و هم برنامه های متنوع ورزشی و فرهنگی و اقتصادی و تجاری با حضور تقریبا تمام کشورها دارد و میلیون ها نفر از نمایشگاه بازدید می کنند».

رشد پرشتاب سعودی باعث شد تا دنیا ریاض را به عنوان میزبان اکسپو ۲۰۳۰ انتخاب کند (عکس: سعد الدوسری)
الرویلی که از جمله اعضای یکی از کمیته های پرونده ریاض و نماینده سعودی در دفتر نمایشگاه های بین المللی است خاطر نشان کرد «این دستاورد اتفاقی نیست و از خلا به دست نیامد. مقامات دفتر بین المللی نمایشگاه ها پس از معرفی ریاض به عنوان کاندید میزبانی اکسپو پارسال از ریاض بازدید کردند و از نزدیک با قابلیت ها و امکانات کشور و ثبات سیاسی و امنیتی و نظام سلامت و زیرساختارهای عالی ریاض آشنا شدند».
او گفت «گروه بازدید کننده از ریاض از کارشناسان و نمایندگان کشورها تشکیل شده است و بنده به عنوان نماینده سعودی در دفتر نمایشگاه های بین المللی این هیئت را در سعودی همراهی کردم. این تلاش ها امروز به نتیجه رسید و گواه اقدامات گسترده دولت سعودی در سطح روابط بین الملل و حمایت از دوستان و مثبت اندیشی و اعتماد کارشناسان و کشورها به امکانات و قابلیت های آینده در سعودی است».
شاهدخت هیفا بنت عبد العزیز آل مقرن نماینده سعودی در دفتر نمایشگاه های بین المللی و از اعضای کمیته راهبری پرونده اکسپو ۲۰۳۰ در ریاض در گفتگو با «الشرق الوسط» گفت «بنده فقط به سعودی و ریاض تبریک نمی گویم بلکه این پیروزی را به منطقه و جهان تبریک می گویم. این پیروزی قاطع دلایل بسیاری دارد و مهم ترین دلیل اعتماد کشورها و دولت ها و شرکت ها به ریاض و آنچه ریاض ارایه خواهد کرد است. آنها به اراده و صداقت و پایبندی ریاض به وعده هایش اعتماد دارد. اکسپو ۲۰۳۰ در ریاض موقعیت ریاض در سطح بین الملل را تقویت می کند».
آل مقرن افزود «ما چه پژوهش علمی و چه الگوی عمرانی و شهر آینده و حمل و نقل پایدار و پژوهش های علمی دریایی ارایه خواهیم کرد؟ ریاض چه خواهد گفت؟ پایتخت سعودی مرکز شراکت های پایدار خواهد بود».
او توضیح داد «اکسپو یک جشن یا شو نیست بلکه پلتفرم شراکت و همکاری پایدار برای توسعه بشریت و توسعه اقتصادی و توسعه محیط زیست است. ریاض امروز همه این عوامل را در خود جمع کرده است. ما وظایف لازم قبل از آغاز نمایشگاه در ۲۰۳۰ را انجام خواهیم داد».


اکسپو ۲۰۳۰ بیش از ۵۰ میلیارد دلار برای سعودی درآمد دارد

جانب من الاحتفالات في الرياض بعد إعلان الفوز باستضافة "إكسبو 2030" (تصوير: سعد الدوسري)
جانب من الاحتفالات في الرياض بعد إعلان الفوز باستضافة "إكسبو 2030" (تصوير: سعد الدوسري)
TT

اکسپو ۲۰۳۰ بیش از ۵۰ میلیارد دلار برای سعودی درآمد دارد

جانب من الاحتفالات في الرياض بعد إعلان الفوز باستضافة "إكسبو 2030" (تصوير: سعد الدوسري)
جانب من الاحتفالات في الرياض بعد إعلان الفوز باستضافة "إكسبو 2030" (تصوير: سعد الدوسري)

پیش بینی می شود که برگزاری نمایشگاه اکسپو ۲۰۳۰ در ریاض درآمد حدود ۵۰ میلیارد دلاری برای سعودی داشته باشد که البته علاوه بر درآمد زایی اکسپو ۲۰۳۰ باعث افزایش جذب سرمایه خارجی و رونق بخش های اقتصادی و کلیدی متعدد از جمله صنعت هوانوردی و حمل و نقل و املاک و مخابرات و راه و بخش های خرده فروشی و هتلداری و مهمانداری و گردشگری می شود.
ریاض توانست با کسب آرای لازم در مرحله اول جلسه رای گیری در «کاخ کنفرانس ها» در شهر «ایسی له مولینو» فرانسه رم ایتالیا و بوسان کره جنوبی را پشت سر بگذارد و میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ را به دست بیاورد.
تحلیلگران اقتصادی در گفتگو با «الشرق الاوسط» معتقدند که کسب میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ گواه بین المللی برای عملکرد موفق دولت سعودی در اجرای طرح های توسعه ای «سند ۲۰۳۰» است و اکسپو ۲۰۳۰ باعث افزایش سفر گردشگران به سعودی می شود که در دوره برگزاری این نمایشگاه به بیش از ۵۰ میلیون بازدید کننده خواهد رسید. اکسپو ۲۰۳۰ باعث رونق سرمایه گذاری های بلند مدت و حمایت و تقویت قابل ملاحظه اقتصاد دانش بنیان و افزایش بیش از ۲.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی و رونق بخش های کلیدی سند ۲۰۳۰ می شود.
این کارشناسان پیش بینی می کنند که درآمد اکسپو ۲۰۳۰ در ریاض در حوزه رستوران و هتلداری حدود ۵ میلیارد دلار و املاک ۱۱.۵ میلیارد دلار و خدمات کسب و کار و مدیریت رویداد ۲۸ میلیارد دلار و پروژه های کوچک ۵.۵ میلیارد دلار خواهد بود.

صاحبنظران می گویند اکسپو ۲۰۳۰ باعث ایجاد ۶۰ هزار شغل در سال تا زمان برگزاری نمایشگاه خواهد شد و در مجموع ۴۲۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.


امارات صندوق ۳۰ میلیارد دلاری برای پرکردن شکاف مالی آب و هوا راه‌اندازی کرد

سخنرانی رئیس امارات در افتتاح کنفرانس «کوپ ۲۸»
سخنرانی رئیس امارات در افتتاح کنفرانس «کوپ ۲۸»
TT

امارات صندوق ۳۰ میلیارد دلاری برای پرکردن شکاف مالی آب و هوا راه‌اندازی کرد

سخنرانی رئیس امارات در افتتاح کنفرانس «کوپ ۲۸»
سخنرانی رئیس امارات در افتتاح کنفرانس «کوپ ۲۸»

شیخ محمد بن زاید رئیس امارات، امروز (جمعه)، از ایجاد صندوق ۳۰ میلیارد دلاری برای راه حل‌های آب و هوایی و تغییرات اقلیمی در سطح جهان خبر داد.
رئیس امارات در افتتاح کنفرانس «کوپ ۲۸» در دبی اعلام کرد، این صندوق به دنبال پر کردن شکاف مالی آب و هوا است و قصد دارد تا سال ۲۰۳۰، جمع‌آوری و سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد دلاری را تشویق کند.
فعالیت‌های بیست و هشتمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی (COP28) از روز پنجشنبه با اعلام فعالیت صندوق «خسارات و آسیب‌ها» برای کشورهای در معرض پیامدهای تغییرات آب و هوایی آغاز شد.


«فلای ناس» عملیاتی شدن هواپیماهای الکتریکی در سعودی را بررسی می کند  


موافقتنامه بررسی عملیاتی شدن هواپیماهای الکتریکی در سعودی (واس)
موافقتنامه بررسی عملیاتی شدن هواپیماهای الکتریکی در سعودی (واس)
TT

«فلای ناس» عملیاتی شدن هواپیماهای الکتریکی در سعودی را بررسی می کند  


موافقتنامه بررسی عملیاتی شدن هواپیماهای الکتریکی در سعودی (واس)
موافقتنامه بررسی عملیاتی شدن هواپیماهای الکتریکی در سعودی (واس)

شرکت هواپیمایی سعودی فلای ناس و Eve Air Mobility چهارشنبه (۲۹ نوامبر) یادداشت تفاهم همکاری برای بررسی امکان عملیاتی شدن هواپیماهای الکتریکی با قابلیت برخاستن و فرود عمودی در سعودی امضا کردند. این دو شرکت درباره امکان ورود این هواپیماها به فاز اجرایی در شهرهای ریاض و جده در ۲۰۲۶ گفتگو می کنند.
بندر المهنا رئیس اجرایی فلای ناس با ابراز خشنودی درباره بررسی و معرفی راهکارهای پایدار بین فلای ناس و شرکت هواپیمایی پیشرو Eve Air Mobility گفت که فلای ناس ابتکارهای پایدار و دوستدار محیط زیست و جوامع محلی و اقتصاد محلی را اجرا می کند که با اهداف ملی سعودی در راستای رسیدن به هدف کربن خنثی تا سال ۲۰۶۰ انطباق دارد.
یوهان بوردیس رئیس اجرایی Eve Air Mobility گفت «این توافق همکاری نقطه عطفی در چشم انداز مشترک ما در حوزه حمل و نقل هوایی پایدار است و نیز گواهی پایبندی برای تشکیل ناوگان هوایی کارآمدتر و سبزتر با قابلیت دسترسی بیشتر است. امیدواریم که اولین پرواز پیشرو هواپیمای برخاست و فرود عمودی الکتریکی فلای ناس باعث گسترش چشم انداز حمل و نقل هوایی در این کشور شود».
توافقنامه بین فلای ناس و Eve Air Mobility همچنین با احداث و تقویت ناوگان کنونی هواپیماهای برقی در تقویت صنعت هوانوردی در سعودی و نیز دست یابی به اهداف پایداری سند چشم انداز ۲۰۳۰ و اهداف بلندپروازانه صنعت هوانوردی جهان سهیم خواهد بود.
فلای ناس اینک هر هفته بیش از ۱۵۰۰ پرواز به بیش از ۷۰ مقصد داخلی و خارجی دارد. همکاری بین این دو شرکت هواپیمایی و ورود هواپیماهای الکتریکی به ناوگان هوایی سعودی گزینه دیگری برای تردد بین شهری در کشور فراهم می کند و آینده هواپیماهای الکتریکی و حمل و نقل پایدار و موثر و امن در منطقه را ترسیم می کند. Eve Air Mobility شرکت هواپیمای برزیلی Embraer است که برای تولید هواپیماهای الکتریکی با قابلیت برخاستن و فرود عمودی و زیرساختارهای ناوگان هوایی تلاش می کند.


سعودی میزبان نشست جهانی شرکت های برتر املاک و مستغلات دنیا در دسامبر 
وزیر مسکن و امور شهرها و روستاها مجتمع های مسکونی طرح توسعه مسکن را به امیر منطقه الشرقیه تحویل داد (الشرق الاوسط)
  وزیر مسکن و امور شهرها و روستاها مجتمع های مسکونی طرح توسعه مسکن را به امیر منطقه الشرقیه تحویل داد (الشرق الاوسط)
TT

سعودی میزبان نشست جهانی شرکت های برتر املاک و مستغلات دنیا در دسامبر 
وزیر مسکن و امور شهرها و روستاها مجتمع های مسکونی طرح توسعه مسکن را به امیر منطقه الشرقیه تحویل داد (الشرق الاوسط)
  وزیر مسکن و امور شهرها و روستاها مجتمع های مسکونی طرح توسعه مسکن را به امیر منطقه الشرقیه تحویل داد (الشرق الاوسط)

نشست جهانی شرکت های برتر املاک و مستغلات دنیا از ۴ تا ۷ دسامبر در ریاض، پایتخت سعودی برگزار می شود. چالش های صنعت املاک و فرصت های سرمایه گذاری کنونی و نقش لیدرهای این بخش در ابتکار ایده های پیشرو و رهرو از محورهای اصلی این کنفرانس است. شرکت کنندگان همچنین درباره مدل ها و رویکردهای بهینه جهانی و ساز و کار اجرای آن در منطقه و هوش مصنوعی گفتگو می کنند.
این نشست به ریاست ماجد الحقیل وزیر مسکن و امور شهرها و روستاها و رئیس هیئت مدیره کمیسیون املاک سعودی و با حضور جمعی از چهره های کارآفرین و پیشرو در حوزه املاک و روسای امور اجرایی شرکت های برتر و موفق املاک در دنیا و اعضای فدراسیون بین المللی املاک و مستغلاک و سخنران بین المللی از بیش از ۱۱۰ کشور برگزار می شود.
تیسیر المفرج سخنگوی رسمی کمیسیون املاک سعودی گفت «این گردهمایی کارآفرینان و شخصیت های برتر حوزه املاک شامل پنل های گفتگو و میزگرد و دیدارهای دو جانبه و چند جانبه در حوزه های بازار یابی و ابتکار و رهبری و مدیریت املاک خواهد بود و ما با هماهنگی با ارگان های دولتی و خصوصی در نظر داریم بازدیدهای گوناگون برای مهمانان این اجلاس به طرح های کلان و برجسته املاک در سعودی تنظیم کنیم. فدراسیون بین المللی املاک و مستغلاک، بزرگ ترین ارگان بین المللی در حوزه املاک در سال ۱۹۵۱ در فرانسه تاسیس شد و ۱.۵ میلیون نفر از ۷۰ کشور دنیا در این موسسه عضویت دارند. فدراسیون بین المللی املاک و مستغلاک نظام جامع و فراگیر و یکپارچه اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی دارد که در راستای تامین اهداف توسعه پایدار فعالیت می کند. برنامه های اجرایی این فدراسیون به مصلحت جوامع محلی است و این نهاد برای اجرای مدل پیشرفته توسعه حوزه املاک تلاش می کند. این مدل پایدار با برخورداری از فناوری های روز و فتن تک و پراپ تک باعث افزایش توان رقابت حوزه املاک می شود».


سعودی پیشگام استفاده از هوش مصنوعی در خدمات مالی

گفتگو درباره سند چشم انداز ۲۰۳۰ در کنفرانس فناوری ارتباطات سعودی (الشرق الاوسط)
گفتگو درباره سند چشم انداز ۲۰۳۰ در کنفرانس فناوری ارتباطات سعودی (الشرق الاوسط)
TT

سعودی پیشگام استفاده از هوش مصنوعی در خدمات مالی

گفتگو درباره سند چشم انداز ۲۰۳۰ در کنفرانس فناوری ارتباطات سعودی (الشرق الاوسط)
گفتگو درباره سند چشم انداز ۲۰۳۰ در کنفرانس فناوری ارتباطات سعودی (الشرق الاوسط)

سعودی پیشگام استفاده از هوش مصنوعی در دنیا در دوازده ماه گذشته شد و هوش مصنوعی مولد مورد توجه گسترده دولت سعودی قرار دارد. امارات متحده عربی در این رتبه بندی در جایگاه دوم پس از سعودی قرار گرفته است.
نتایج نظرسنجی سالانه فیناسترا ، شرکت بزرگ فعال در حوزه فناوری خدمات مالی نشان می دهد که موسسات مالی و خدمات فین تک (BaaS) در سعودی و امارات با وجود محدودیت های اقتصادی از جمله موسسات جهانی پیشگام در حوزه سرمایه گذاری در فناوری هوش مصنوعی و سرویس خلاقانه خدمات بانکی و اعتباری هستند.
این نظرسنجی که با عنوان «خدمات مالی: نظرسنجی جامعه بومی ۲۰۲۳» منتشر شد افزود «از هر ده موسسه ۹ موسسه (۸۷ درصد) در امارات و حدود دو سوم موسسات (۶۴ درصد) در سعودی معتقدند که فضای اقتصادی محدودیت هایی بر سرمایه گذاری این موسسات در حوزه فناوری ایجاد کرده است».
۹۱ درصد و ۹۰ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی به ترتیب در سعودی و در امارات می گویند که فضای باز تامین مالی امکان دسترسی به مجموعه بیشتری از خدمات مالی را امکان پذیر کرده «اما با این حال این روند نیازمند حمایت بیشتر ارگان های سامان دهنده است».
نتایج پژوهش تازه «هنر نرم افزار: مسیر تازه به سمت ارزش آفرینی» پژوهشکده «کپجمینی» نشان می دهد صنعت نرم افزار صنعت کسب و کارهای آینده بوده و سهم بسزایی در درآمد زایی تا سال ۲۰۳۰ خواهد داشت.
این پژوهش پیش بینی کرده که درآمد صنعت نرم افزار از ۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۲۹ درصد تا ۲۰۳۰ افزایش پیدا می کند. صنعت نرم افزار و فناوری های این صنعت همچون رایانش ابری و اینترنت اشیا و شبکه های ارتباطی سریع تر و پایدارتر از جمله نسل پنجم و هوش مصنوعی (یادگیری ماشین) در گسترش نوآوری و پژوهش و توسعه محصولات و خدمات و طراحی الگوهای بهینه و ایجاد منابع درآمد جدید و مدل های کسب و کار نوین و کاهش هزینه در صنایع مختلف سهیم خواهند بود.
این پژوهش خاطر نشان کرد «موسسات -در همه صنایع- خود از مدل های کسب و کار مرسوم گذار و خود را با عنوان شرکت های نرم افزار محور معرفی خواهند کرد. یک چهارم شرکت ها در حال حاضر شرکت های نرم افزاری هستند و پیش بینی می شود ۳۲ درصد شرکت ها ظرف سه تا پنج سال آینده به شرکت های نرم افزاری تبدیل شوند».
طبق این گزارش گذار موسسات از الگوی کنونی به نرم افزار محوری درآمدهای کلانی برای این موسسات در صنایع مختلف تا سال ۲۰۳۰ خواهد داشت و حوزه مخابرات در صدر اولین حوزه هایی است که این گذار را تجربه می کند و پیش بینی شده درآمدهای این بخش افزایش ۳۹ درصدی داشته باشد. پس از حوزه مخابرات نوبت به بخش های خودروسازی و بانکداری و بیمه با افزایش ۳۲ درصدی درآمد در هر حوزه و علوم زیستی با افزایش ۳۱ درصدی درآمد می رسد.
این پژوهش خاطر نشان کرد «افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات هوشمند باعث می شود تا موسسات با استفاده از فناوری های هوش مصنوعی مولد به مهندسان در روند توسعه نرم افزار و افزایش سرعت کد نویسی کمک کنند. پیش بینی می شود که ابزارهای هوش مصنوعی مولد صرفه جویی در زمان کد نویسی تا سه سال آینده را از ۱۵ درصد به ۴۳ درصد افزایش دهند».
پژوهش یاد شده اضافه می کند «از هر ده موسسه هفت موسسه در نظر دارند در سال آینده از هوش مصنوعی مولد برای تسریع فرآیند کد نویسی و بهبود بهره وری استفاده کنند. ۳۷ درصد کدنویسی در سه سال آینده با بهره گیری از هوش مصنوعی مولد انجام خواهد شد. تنها ۲۸ درصد از موسسات شرکت کننده در این پژوهش نمی خواهند در ۱۲ ماه آینده از هوش مصنوعی مولد برای تسریع کد نویسی استفاده کنند».


سعودی و ‏ازبکستان ۱۲.۳ میلیارد دلار قرارداد امضا کردند


وزیر سرمایه‌گذاری سعودی و رئیس‌جمهور ازبکستان ۲۰ یادداشت تفاهم امضا کردند (الشرق الاوسط)
وزیر سرمایه‌گذاری سعودی و رئیس‌جمهور ازبکستان ۲۰ یادداشت تفاهم امضا کردند (الشرق الاوسط)
TT

سعودی و ‏ازبکستان ۱۲.۳ میلیارد دلار قرارداد امضا کردند


وزیر سرمایه‌گذاری سعودی و رئیس‌جمهور ازبکستان ۲۰ یادداشت تفاهم امضا کردند (الشرق الاوسط)
وزیر سرمایه‌گذاری سعودی و رئیس‌جمهور ازبکستان ۲۰ یادداشت تفاهم امضا کردند (الشرق الاوسط)

خالد الفالح، وزیر سرمایه گذاری پا شاهی عربی سعودی روز سه شنبه از امضای ۲۰ یادداشت تفاهم و توافقنامه میان سعودی و ازبکستان به ارزش ۱۲.۳ میلیارد دلار خبر داد.

الفالح از طریق حساب کاربری خود در سکوی "X" گفت که امضای تفاهم نامه ها با حضور شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان انجام شده است؛ او در مراسم اعلام آغاز اولین عملیات تجاری در سرداریا شرکت کرد و سنگ بنای پروژه هیدروژن سبز Aquapower را در شیرشک گذاشت.
رئیس‌جمهور ازبکستان، وزیر سرمایه‌گذاری سعودی و محمد ابونیان، رئیس هیئت مدیره شرکت آکواپاور نیز سنگ‌بنای پروژه این شرکت با ظرفیت تولید ۳ هزار تن هیدروژن سبز سالانه از کارخانه آمونیاک در شرشیک ازبکستان را گذاشتند.
بر اساس بیانیه ازبکستان، در آینده توربین های بادی با ظرفیت ۲.۴ گیگاوات در این کشور نصب می شود و قرار است سالانه ۵۰۰ هزار تن آمونیاک سبز از هیدروژن سبز تهیه شود.
قرار است در فاز اول، توربین های بادی با ظرفیت ۵۲ مگاوات در منطقه بخارا نصب شود تا سالانه ۳ هزار تن هیدروژن تولید و به کود معدنی تبدیل شود‌.
آکواپاور با توسعه و مدیریت بیش از ۱۰ پروژه نوآورانه برای تولید هیدروژن سبز و باد، با سرمایه گذاری بیش از ۷.۵ میلیارد دلار، در دستیابی به اهداف ازبکستان برای انتقال به سمت انرژی پاک مشارکت می کند.