اگر هوش مصنوعی غالب شود چه مى شود؟سیستمهای هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه برای خدمت به انسان هستند (Shutterstock)
سیستمهای هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه برای خدمت به انسان هستند (Shutterstock)
TT

اگر هوش مصنوعی غالب شود چه مى شود؟سیستمهای هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه برای خدمت به انسان هستند (Shutterstock)
سیستمهای هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه برای خدمت به انسان هستند (Shutterstock)

یکی از مهم ترین دلایل افزایش سهام شرکتهای فناوری در سال 2023، خوش بینی نسبت به هوش مصنوعی و اثرات آن است که در سال 2024 آشکارتر خواهد شد. آیا هوش مصنوعی بازار کار را تهدید می کند؟ آیا این امر باعث می شود که اکثریت کارگران و کارمندان از سال آینده بیکار شوند؟ در واقع، بسیاری از مردم این سئوال را مطرح کرده‌اند و برجسته‌ترین چهره فناوری، ایلان ماسک، به بهانه اینکه ماشین‌ها در حل و پردازش داده‌ها سریع‌تر از انسان‌ها هستند و به مقابله می‌پردازند، خواستار قانونی برای محدود کردن رشد هوش مصنوعی شد. اما سئوال همچنان باقی است؛ آیا این پیشنهاد اغراق آمیز است یا احتمال وقوع آن وجود دارد؟
در زمینه تخصصی خود معمولا نظراتی می شنوم که هوش مصنوعی حوزه مدیریت دارایی و بازارهای مالی را حذف و جایگزین آنها می شود. البته این تصور از درک این ماشین و هوش انسانی ناقص است، زیرا اساس هوش مصنوعی به میزان ورودی اطلاعات تاریخی و نحوه شمارش، مرتب‌سازی و شکل‌دهی منطق از طریق آن بستگی دارد، در حالی که رابطه انسان با گذشته نسبی است و عمق آن فقط در جزئیات است و انتخاب او از جزئیات مسائل غالباً تابع دلیل نیست، استدلال منطقی خاص، ممکن است ناشی از باورهاى قدیمی یا سوء ظن غیر واقعی باشد.

از منطق استفاده کن
انسان در اعمال خود غیرمنطقی است، اما ذهنی دارد که از طریق آن می تواند منطق را به کار گیرد، بنابراین می بینیم که بسیاری از نظرات و عقاید او قابل پیش بینی نیست، حتی رفتار منطقی انسان نیز با جزئیات رابطه دارد و به گذشته به عنوان یک قاعده برای اتكا نگاه نمی کند، بلکه اغلب آن را زیر سئوال می برد، به این معنی که یک فرد باهوش و موفق با گذشته رابطه کیفی دارد و اغلب متمايل به پرسش و انتقاد است، برخلاف ماشینی که ممکن است نحوه دسترسی به جزئیات مهم را نداند. و مهمتر از آن، از نظر کمی و نه کیفی به گذشته متکی است، حتی اگر منطقی برای نتیجه گیری داشته باشد.
برای مثال، پیش‌بینی سیاست فدرال رزرو برای افزایش، به تعویق انداختن یا کاهش نرخ‌های بهره توسط هوش انسانی مورد مناقشه قرار گرفت که در بازارها منعکس شد. قبل از آن، در سال 2007، هوش انسانی در مورد کیفیت دارایی های وام مسکن نیز متفاوت بود، که بزرگترین بحران اقتصادی مالی بود که بازارها را درگیر کرد. در هر دو بحران، اقلیتی بودند که خطر را زود احساس کردند و فعالانه با آن برخورد کردند. این طبیعت انسان است. اقلیت به دلایل زیادی از اکثریت فراتر می رود که مهمترین آنها داشتن ذهنی آزاد بدون محدودیت یا تقلید از دیگران است. در مورد ماشین، نمی تواند از میانگین تخمینهای انسانی که اغلب اشتباه می کنند، منحرف شود. به عنوان مثال در بحران اپیدمی کووید، هیچ اطلاعات تاریخی برای کمک به هوش مصنوعی وجود نداشت، آنچه در این بحران مطرح شد بیشتر اغراق و ترس بود که باعث شد هوش مصنوعی مدل مناسبی برای ارائه ایده آل ترین راه حلها نداشته باشد.

کوشش و نوآوری
اما هوش مصنوعی به عنوان یک گام بزرگ در پیشرفت بشر باقی مى ماند زیرا کار سنتی و معمول را کوتاه می کند، برخی از خطاهای انسانی را کاهش می دهد و فضای بیشتری برای تلاش و نوآوری می دهد. زیبایی نوآوری در این است که با افزایش سن به بلوغ می رسد. همچنین انتظار می رود که میانگین طول عمر انسان در آینده افزایش یابد، اما خطر این هوش به نظر من این است که مشاغلی را که در آنها سخت کوشی و ارتباط انسانی کمتر است حذف می کند، بنابراین ممکن است شکاف بین طبقات اجتماعی و ثروت بین مردم را افزایش دهد. افلاطون هزاران سال پیش گفت که ارباب و طبقه بالا کسانی هستند که با ذهن خود کار می کنند و طبقه پایین کسانی هستند که با بدن خود کار می کنند و گفته او در طول اعصار تثبیت می شود.
بالاخره هوش مصنوعی افزوده ای بر رشد انسان است نه تهدیدی برای آن، بنابراین انسان باید توجه خود را نسبت به سطح تحصیلات افزایش دهد، زیرا علم سن ندارد و محدودیتی برای افق دستیابی به آن وجود ندارد. از هنجار فاصله بگیرد، گذشته را بدیهی نگیرید و مهمتر از همه فراموش نکند که بخندد، عشق بورزد، رویاپردازی کند و به آینده خوش بین باشد و هوش کند انسان سریعتر و بهتر از یک ماشین فوق العاده باقی می ماند.دست و پنجه اقتصاد جهان با دو جنگ همزمان

محصول قمح يتم جمعه في حقل قرب كييف على رغم الحرب الروسية على أوكرانيا (أ ف ب)
محصول قمح يتم جمعه في حقل قرب كييف على رغم الحرب الروسية على أوكرانيا (أ ف ب)
TT

دست و پنجه اقتصاد جهان با دو جنگ همزمان

محصول قمح يتم جمعه في حقل قرب كييف على رغم الحرب الروسية على أوكرانيا (أ ف ب)
محصول قمح يتم جمعه في حقل قرب كييف على رغم الحرب الروسية على أوكرانيا (أ ف ب)

ماه هاست که اقتصاد جهان با جنگ‌های روسیه - اوکراین و اسرائیل - حماس دست و پنجه نرم می‌کند.
پس از همه‌گیری «کرونا» که جهان را با بزرگ‌ترین تعطیلی تاریخ روبرو کرده بود، جنگ روسیه و اوکراین مشکل عرضه را تشدید کرد و پیامدهای آن فراتر از موضوع غلات به بخش‌های صنعتی و تجاری در آسیا و اروپا رسید.
محب فؤاد الاعور، کارشناس امنیت غذایی بین‌المللی به «الشرق الاوسط» گفت: بحران بین روسیه و اوکراین شوکی در بازارهای کالاهای غذایی ایجاد و بهبود حاصله پس از ویروس کرونا را تضعیف کرد.
همچنین تأثیر جنگ اسرائیل علیه غزه بر جهان ناشی از حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ بود؛ به طوری که تعداد کشتی‌هایی که از کانال سوئز استفاده می‌کنند از ۲۵ هزار و ۹۱۱ کشتی در سال گذشته به ۲۰ هزار و ۱۴۸ کشتی در سال‌های ۲۰۲۳–۲۰۲۴ کاهش یافته است.
با وجود بدتر شدن شرایط اقتصادی جهانی، صندوق بین‌المللی پول معتقد است که بهبودی مداوم وجود دارد، «اما این روند کند و از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است».
پیش‌بینی می‌شود اقتصاد جهانی در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ رشد ۳٫۲ درصدی داشته باشد.