میانجیگری عمان بین مصر و ایران

خامنه ای از ابتکار سلطان هیثم استقبال کرد

میانجیگری عمان بین مصر و ایران
TT

میانجیگری عمان بین مصر و ایران

میانجیگری عمان بین مصر و ایران

هیثم بن طارق، سلطان عمان دیروز در دیدار با علی خامنه ای رهبر ایران در تهران، پیشنهاد میانجیگری کشورش برای احیای روابط ایران و مصر را مطرح کرد.
خامنه‌ای از ابتکار سلطان عمان استقبال کرد و سایت رسمی رهبر ایران نوشت: «ما از بیانیه سلطان عمان دربارهٔ تمایل مصر برای از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی استقبال می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم».
خامنه‌ای با اشاره به خرسندی عمان از از سرگیری روابط سعودی و ایران، گفت: «این مسائل در نتیجه سیاست خوب دولت رئیسی برای گسترش و توسعه روابط با کشورهای همسایه و منطقه است».
خامنه ای همچنین خواستار تعمیق روابط مسقط و تهران شد. وی اظهار کرد: مقامات دو کشور برای توسعه روابط تفاهم نامه‌هایی امضا کردند.
وی گفت: آنچه در این مذاکرات مهم است رسیدن به نتایج ملموس است که باید با جدیت پیگیری شود.
گزارش شد که سلطان عمان که پیش از سفر خود به ایران، در سفری به قاهره با عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر دیدار کرد و به دنبال ایجاد پل ارتباطی بین قاهره و تهران و ارتقای سطح روابط بین آنها بود.
در قاهره، منابع آگاه مصری که با «الشرق الأوسط» صحبت کردند، نسبت به آنچه که آنها به عنوان «سیگنال‌های مکرر ایران مبنی بر تمایل به تقویت روابط دوجانبه بین دو طرف» توصیف کردند، ابراز آمادگی کردند.
این منابع مصری گفتند: «قاهره امیدوار است روابط دوجانبه با ایران را به گونه ای که با عوامل تعیین‌کننده اصلی سیاسی حاکم بر سیاست‌های منطقه ای مصر سازگار باشد، توسعه دهد».
این منابع با یادآوری مواضع مقامات و دیپلمات‌های ایرانی همچون حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، اظهار کردند که سیگنال‌های مکرر ایران در خصوص توسعه روابط با مصر «پژواک پیدا کرد».
نبیل فهمی، وزیر خارجه پیشین مصر به «الشرق الأوسط» گفت که آنچه اخیراً در مورد «تمایل مصر به بهبود روابط مطرح شده یک موضع اصولی است».
وی افزود که «علاقه دو طرف برای توسعه روابط وجود دارد که از اشارات مکرر ایران در این زمینه پیداست».

Read alsoواشنگتن برای تروریستی خواندن «سپاه» کمک می‌کند

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  (AP)
متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (AP)
TT

واشنگتن برای تروریستی خواندن «سپاه» کمک می‌کند

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  (AP)
متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (AP)

واشنگتن اعلام کرد کمک‌ها و خدمات خود را به کشورهایی که می‌خواهند سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهند، ارائه می‌کند و گفت که «اطلاعات لازم را ارائه خواهد کرد».
متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شب گذشته از تصمیم کانادا برای طبقه‌بندی سپاه پاسداران ایران در فهرست «تروریسم» استقبال کرد.
میلر گفت: «تروریسم و توطئه‌های مرگبار سپاه پاسداران ایران، تمام جهان را تهدید می‌کند».
وی بر آمادگی دولت آمریکا برای «حمایت از کشورهایی که در نظر دارند سپاه پاسداران ایران را در لیست تروریستی قرار دهند» تأکید کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت: «می‌توانیم در مورد فعالیت‌های انجام شده توسط (سپاه ایران) اطلاعاتی ارائه کنیم، این کاری است که ما اغلب هنگام تبادل اطلاعات با متحدان و شرکای خود دربارهٔ فعالیت‌های تروریستی در سراسر جهان انجام می‌دهیم».
به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر، صبح دیروز وزارت امور خارجه ایران سفیر ایتالیا در تهران را که مسئول حفظ منافع کانادا است احضار و نامه اعتراضی به وی تسلیم کرد.