ولیعهد سعودی: اجازه نمی‌دهیم منطقه ما به صحنه درگیری تبدیل شود

وی از مشارکت «زلینسکی» و «الاسد» در «سی و دومین اجلاس سران عرب» قدردانی کرد

TT

ولیعهد سعودی: اجازه نمی‌دهیم منطقه ما به صحنه درگیری تبدیل شود

سخنرانی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عربی در جده (شبکه سعودی)
سخنرانی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عربی در جده (شبکه سعودی)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد و نخست‌وزیر پادشاهی عربی سعودی امروز (جمعه) با بیان اینکه نباید اجازه دهیم منطقه ما به صحنه درگیری تبدیل شود، تأکید کرد که کشورهای عربی برای صلح، خیر، همکاری و سازندگی و به منظور دستیابی به منافع مردم و حفظ حقوق ملت خود پیش می‌روند.
این اظهارات در جریان ریاست وی در نشست سی و دومین اجلاس عادی شورای اتحادیه کشورهای عربی در سطح سران به نیابت از خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز صورت گرفت.
وی گفت: از حضور شما در کشور دوم خود پادشاهی عربی سعودی و میهمان ویژه اجلاس، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، خرسندیم و امیدواریم تلاش‌های ما با موفقیت به پایان برسد. ما از رئیس‌جمهور الجزایر به‌خاطر تلاش‌هایش در دوره ریاست‌جمهوری کشورش در دوره قبلی تشکر می‌کنیم و از دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی و همه کارکنان آن به خاطر تلاش‌هایشان برای خدمت به اقدامات مشترک عربی تشکر می‌کنیم.

ولیعهد سعودی افزود: به کشورهای همسایه و دوستان خود در غرب و شرق اطمینان می‌دهیم که برای صلح، خیر، همکاری و سازندگی و به منظور دستیابی به منافع مردم و حفظ حقوق ملت‌های خود پیش می‌رویم و اینکه اجازه ندهیم منطقه ما به میدان درگیری تبدیل شود. کافی است با ورق زدن گذشته، سال‌های دردناکی را که منطقه از سر گذرانده، مردمانش از آن رنج برده‌اند و روند توسعه به دلیل آن دچار تزلزل شده‌است، به یاد بیاوریم.

وی ادامه داد: امروز از حضور بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در این اجلاس و صدور تصمیم اتحادیه عرب در خصوص ازسرگیری حضور هیئت‌های دولتی سوریه در جلسات شورای اتحادیه عرب خرسندیم. ما امیدواریم که این امر به حمایت از ثبات سوریه، بازگشت اوضاع به حالت عادی و ازسرگیری نقش طبیعی آن در جهان عرب کمک کند؛ به گونه ای که به نفع مردمش باشد و به گونه ای که از همه آرزوهای ما برای آینده ای بهتر برای منطقه حمایت کند.

شاهزاده محمد بن سلمان اظهار کرد که «مسئله فلسطین موضوع اصلی کشورهای عربی و مسلمانان بوده و هست و در راس اولویت‌های سیاست خارجی پادشاهی قرار دارد. پادشاهی در حمایت از مردم برادر فلسطین برای بازپس‌گیری سرزمین‌هایشان، احیای حقوق مشروع آنها و ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در سرزمین‌های فلسطین، در مرزهای ۱۹۶۷، با پایتختی بیت‌المقدس شرقی، بر اساس قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی، ابتکار صلح عربی، و سایر مراجع بین‌المللی مورد توافق لحظه ای تردید و درنگ نکرده‌است».
وی ادامه داد: برادران شما در پادشاهی عربی سعودی تلاش خود را صرف حمایت از اهداف عربی می‌کنند و ما نیز برای کمک به طرف‌های یمنی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع که به بحران یمن پایان می‌دهد، کمک می‌کنیم.

ولیعهد سعودی ابراز امیدواری کرد که زبان گفت وگو زمینه ای برای حفظ وحدت سودان و امنیت مردم و توانمندی‌های آن باشد. در این راستا، پادشاهی سعودی از امضای بیانیه جده توسط طرف‌های درگیر برای متعهد شدن به حمایت از غیرنظامیان و تسهیل اقدامات بشردوستانه استقبال می‌کند. امیدواریم در این گفت و گوها بر آتش‌بس مؤثر تمرکز کنیم.
وی تأکید کرد که سعودی با همکاری برادران، دوستان و جامعه بین‌المللی به تلاش‌های بشردوستانه و فعال کردن کانال‌های امدادی برای ملت برادر سودان ادامه خواهد داد.
وی بر موضع سعودی در حمایت از هر چیزی که به کاهش شدت بحران در اوکراین، عدم وخامت اوضاع انسانی تأکید کرد و از آمادگی پادشاهی برای ادامه تلاش‌های میانجی‌گرانه بین فدراسیون روسیه و اوکراین خبر داد و گفت: از تمام تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل و فصل سیاسی بحران به گونه ای که به دستیابی به صلح و امنیت کمک کند، حمایت می‌کنیم.
شاهزاده محمد بن سلمان در پایان گفت: میهن عربی ما دارای مبانی تمدنی و فرهنگی و همچنین منابع انسانی و طبیعی است که واجد شرایط کسب جایگاهی پیشرفته و موقعیت رهبری در جهان را دارد تا به یک اصلاحات همه‌جانبه برای کشورها و مردم ما در همه زمینه‌ها دست یابد.


مقالات مرتبط

تأکید بیانیه جده بر حمایت از حاکمیت کشورهای عربی

خليج 
شاهزاده محمد بن سلمان در نشست «اجلاس جده» (SPA) play-circle 01:17

تأکید بیانیه جده بر حمایت از حاکمیت کشورهای عربی

«اعلامیه جده» بر محوریت آرمان فلسطین تأکید کرد و خواستار غلبه زبان گفت و گو و وحدت صفوف برای حل بحران سودان شد.

فتحية الدخاخني (جد) عبد الهادي حبتور (جده)
خليج رئیس جمهور اوکراین برای شرکت در اجلاس سران عرب وارد جده شد play-circle 00:43

رئیس جمهور اوکراین برای شرکت در اجلاس سران عرب وارد جده شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ظهر جمعه (۱۹ مه) برای مشارکت در سی و دومین نشست سران عرب وارد شهر جده واقع در غرب سعودی شد

«الشرق الأوسط» (جده)

وزیر خارجه اتریش: سعودی شریک استراتژیک ماست و برای تأمین امنیت منطقه با هم همکاری می‌کنیموزیر امور خارجه اتریش الکساندر شالنبرگ (الشرق الاوسط)
وزیر امور خارجه اتریش الکساندر شالنبرگ (الشرق الاوسط)
TT

وزیر خارجه اتریش: سعودی شریک استراتژیک ماست و برای تأمین امنیت منطقه با هم همکاری می‌کنیموزیر امور خارجه اتریش الکساندر شالنبرگ (الشرق الاوسط)
وزیر امور خارجه اتریش الکساندر شالنبرگ (الشرق الاوسط)

الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش با تأکید بر استراتژی روابط ریاض و وین و همکاری برای مهار تنش‌های کنونی در خاورمیانه، به وضعیت فاجعه بار بشردوستانه در غزه اذعان کرد و گفت که استانداردهای دوگانه تل آویو با فلسطینی‌ها بی‌دلیل و غیرقابل توجیه است. وی تأکید کرد: شهرک سازی در کرانه باختری مغایر با قوانین بین‌المللی است.
شالنبرگ به «الشرق الاوسط» گفت: «اعمال خشونت‌آمیز شهرک نشینان اسرائیلی غیرقابل قبول است و مرتکبان باید پاسخگو باشند و من به شدت از اعمال تحریم علیه شهرک نشینان افراطی اسرائیلی حمایت می‌کنم»، در عین حال، او «حماس» را به خاطر نتایج انفجار وضعیت در ۷ آوریل گذشته سرزنش کرد.
شالنبرگ در مورد تعلیق بودجه کشورش به اونروا، بر ضرورت یک تحقیق مستقل و جامع در مورد اتهامات علیه آن تأکید کرد و گفت که دولت او بودجه را برداشت نکرده‌است، اما به‌طور موقت بودجه آژانس را متوقف کرده‌است. وی گفت که اتریش از ۷ اکتبر ۱۳ میلیون یورو کمک‌های بشردوستانه به جمعیت غیرنظامی در غزه و منطقه ارائه کرده‌است.
شالنبرگ دربارهٔ روابط دوجانبه با سعودی گفت: «پادشاهی عربی سعودی یک شریک مهم برای اتریش است و از نظر اقتصادی، چشم‌انداز بلندپروازانه سعودی ۲۰۳۰ فرصت‌های جالبی را برای شرکت‌های اتریشی، به ویژه انرژی‌های تجدید پذیر فراهم می‌کند، در عین حال حدود ۲۰۰ هزار گردشگر سعودی در سال ۲۰۲۳ از اتریش بازدید کردند. من خوشحالم که هیئت باستان‌شناسی ما از دانشگاه وین کار خود را در سایت القریه در منطقه تبوک از سر گرفته‌است».
از سوی دیگر، شالنبرگ حملات حوثی‌ها به کشتی‌های دریای سرخ را بی پروا و بدون هدف نامید و گفت: این حملات قوانین بین‌المللی را نقض، امنیت منطقه ای را تضعیف و ۱۵ درصد از تجارت جهانی را تهدید می‌کند. وی اشاره کرد که تغییر جهت کشتی‌های تجاری به دماغه امید نیک منجر به افزایش قیمت مواد غذایی، دارو و انرژی در سطح جهانی می‌شود.
شالنبرگ در مورد اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده یرباره تعهد به کمک «ناتو» به کشورهای اتحادیه اروپا با پرداخت جبران مالی، تأکید کرد که واشینگتن به شرکای قوی برای مهار تجاوز روسیه علیه اوکراین نیاز دارد.
شالنبرگ گفت: «ما در حال حاضر از گفت و گوی سازنده بین روسیه و اوکراین دور هستیم، فکر می‌کنم مهم است که همه بازیگران، از جمله بازیگران کلیدی مانند سعودی، که جلسه جده را در سطح هماهنگ‌کنندگان امنیت ملی در اوت ۲۰۲۳ سازماندهی کرد، درگیر گفت و گو باشند، ما از اوکراین در حوزه بشردوستانه حمایت کردیم، ما هرگز از نظر تجهیزات نظامی به دلیل بی‌طرفی نظامی ما از آن حمایت نکردیم».

مشروح گفت و گو:

  • موضع اتریش در قبال جنگ اسرائیل علیه غزه، رفح و خان یونس چیست؟

- من عمیقاً نگران وضعیت فاجعه بار بشردوستانه در غزه هستم که روز به روز بدتر می‌شود. یک رنج عظیم انسانی را شاهد هستیم و ضروری است که ما هر کاری که ممکن است برای کمک و محافظت از جمعیت غیرنظامی فلسطینی انجام دهیم. این در مورد اسرائیل نیز صدق می‌کند. در حالی که ما حق اسرائیل را برای دفاع از خود مطابق با قوانین بین‌المللی و قوانین بین‌المللی بشردوستانه در برابر تروریسم وحشیانه حماس می‌شناسیم، حفاظت از غیرنظامیان باید تقویت شود. اسرائیل باید کارهای بیشتری انجام دهد و ارتش اسرائیل باید به وضوح بین اهداف نظامی و غیرنظامی تمایز قائل شود. واضح است که مطالبه اخراج فلسطینی‌ها از نوار غزه راه حل نیست، زیرا آنچه ما به‌طور فوری به آن نیاز داریم یک آتش‌بس بشردوستانه است تا کمک بیشتری به غزه از طریق جنوب «غذا، آب و مراقبت‌های پزشکی» ارائه شود.

وزیر خارجه اتریش در نشستی در ریاض با همتای سعودی خود دیدار کرد (آرشیویی - الشرق الاوسط)

در رابطه با حمله زمینی برنامه‌ریزی شده، من از دیدگاه اسرائیل، نیاز به اقدام علیه «حماس» در رفح و علیه تروریست‌هایی که پشت سپرهای غیرنظامی پنهان شده‌اند را درک می‌کنم. هیچ کشوری در جهان آنچه در ۷ اکتبر اتفاق افتاد را نمی‌پذیرد و به آن واکنش نشان می‌دهد. اما گفتن اینکه جمعیت غیرنظامی باید به جنوب غزه کوچانده شوند و سپس جنوب را منطقه حمله اعلام کنند، منطقی نیست که من بتوانم درک کنم. دولت اسرائیل باید یک طرح معتبر در مورد چگونگی حفاظت از جمعیت غیرنظامی در جنوب غزه را روی میز قرار دهد. من در طول سفرم به منطقه از این طرح حمایت خواهم کرد. در عین حال، من نیازی به اعمال استانداردهای دوگانه برای رنجاندن جمعیت غیرنظامی نمی‌بینم، زیرا هیچ سلسله مراتبی از رنج انسانی وجود ندارد، و ما نباید فراموش کنیم که بیش از ۱۳۰ گروگان از جمله یک پدر اتریشی و دو فرزند آن تقریباً پنج ماه است که در غزه در اسارت هستند. حماس یک سازمان تروریستی است و هدف آن تخریب، ترس، رنج و بدبختی در اسرائیل و خود غزه است. تجارت آنها مرگ است، از جمله تجارت آنها با فلسطینی‌های بی گناه، مردان، زنان و کودکان.

  • چگونه خشونت‌های شهرک نشینان اسرائیلی در فلسطین را طبقه‌بندی کنیم؟

- شهرک سازی در کرانه باختری مغایر با قوانین بین‌المللی است. اعمال خشونت‌آمیز شهرک نشینان اسرائیلی غیرقابل قبول است و مرتکبان باید پاسخگو باشند. در واقع،
من به شدت از اعمال تحریم علیه شهرک نشینان افراطی اسرائیلی حمایت می‌کنم و از همان ابتدا این را گفته‌ام.

  • تا چه حد تنش ایجاد شده توسط اسرائیل در منطقه می‌تواند دامنه جنگ را گسترش دهد؟

- لازم است فراموش نکنیم که چه کسی باعث جنگ شد، حمله ای که «حماس» در ۷ اکتبر آغاز کرد، منحصراً اسرائیل را گناهکار نمی‌کند، خارج از تنش‌های فعلی در خاورمیانه نیست، این ساده انگاری است. در واقع، دیگر بازیگران منطقه ای از حمله حماس به عنوان فرصتی برای دنبال کردن دستور کار سیاسی خود استفاده کردند. حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری نمونه ای از چنین رفتار بی پروا است. منطقه نمی‌تواند افزایش تنش بیشتری را تحمل کند.
من از این امر در جلسات دوجانبه با شرکای عرب - از جمله وزیر خارجه سعودی شاهزاده بن فرحان - یعنی داشتن هدف مشترک برای پایان دادن به این دایرهٔ شیطانی بسیار قدردانی می‌کنم.

وزیر خارجه اتریش در نشستی در ریاض با همتای سعودی خود دیدار کرد (آرشیویی - الشرق الاوسط)

  • نظر شما در مورد ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای تضمین ناوبری در دریای سرخ چیست؟

- حملات بی پروا و بی‌هدف انجام شده توسط حوثی‌ها به کشتی‌های باری غیرنظامی در دریای سرخ نقض قوانین بین‌المللی است، آنها امنیت منطقه ای را تضعیف و تجارت جهانی و مسیرهای عرضه را تهدید می‌کنند، زیرا ۱۵٪ از تجارت جهانی از این مسیر عبور می‌کند، بنابراین ناامنی در دریای سرخ تأثیر فوق‌العاده ای بر اقتصاد جهانی و رفاه دارد. ما می‌توانیم ببینیم، شاید این یک ویژگی خاص قرن بیست و یکم است، که بیشتر درگیری‌ها تنها منطقه ای نیستند. همان‌طور که جنگ تجاوز روسیه پیامدهای جهانی دارد، درگیری در خاورمیانه نیز همین‌طور است. به دلیل حملات حوثی‌ها، کشتی‌های تجاری باید به اطراف دماغه نوک امید هدایت می‌شدند، این گران تمام می‌شود و منجر به افزایش قیمت‌های غذا، دارو و انرژی در سطح جهانی می‌شود. عملیات «نگهبان رفاه» به رهبری آمریکا ستون فقرات تلاش‌های بین‌المللی برای تضمین آزادی ناوبری در دریای سرخ است. علاوه بر این، اتحادیه اروپا به سرعت عملیات ASPIDES را برای کمک به امنیت دریایی در منطقه ایجاد کرد. اتریش در این حضور دریایی شرکت خواهد کرد که هدف آن محافظت از کشتی‌های تجاری در برابر حملات دریایی برای حمایت از امنیت در تجارت جهانی است.

  • چشم‌انداز روابط سعودی و اتریش چیست؟ مهم‌ترین زمینه‌های همکاری چیست؟ آیا پروژه همکاری بین دو کشور در حال انجام است؟

- پادشاهی عربی سعودی یک شریک مهم برای اتریش است و من از روابط نزدیک دو کشور به ویژه در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی قدردانی می‌کنم. در ماه‌های گذشته چندین سفر دوجانبه در سطح بالا انجام شده‌است. از دیدگاه اقتصادی، چشم‌انداز بلندپروازانه سعودی ۲۰۳۰ فرصت‌های جالبی را برای شرکت‌های اتریشی به ویژه در انرژی‌های تجدید پذیر فراهم می‌کند، اتریش می‌تواند سال‌های طولانی تجربه و کارشناسی ارائه دهد و شرکت‌های بسیار شناخته شده‌ای در این زمینه دارد و همچنین ارتباطات مردمی بین دو کشور در حال افزایش است. در سال ۲۰۲۳، تقریباً ۲۰۰ هزار گردشگر سعودی از اتریش بازدید کردند، سفارت اتریش در ریاض همچنین برای ترویج تبادل فرهنگی دوجانبه از طریق اجرای طیف گسترده‌ای از پروژه‌های فرهنگی با شرکای سعودی و اروپایی در پادشاهی تلاش می‌کند، به همین مناسبت، خوشحالم که سفر باستان‌شناسی ما از دانشگاه وین کار خود را در محل القریه در منطقه تبوک از سر گرفته‌است.

  • جلسات شورای وزیران خلیج و اروپا چه ثمراتی داشت؟ آیا در حال حاضر یک پروژه مشترک در حال انجام است؟

- هدف از این نشست‌های منظم وزیران تقویت، هماهنگی و گسترش همکاری‌های استراتژیک بین اتحادیه اروپا و کشورهای خلیجی است. مشارکت ما بسیاری از مسائل مورد علاقه متقابل مانند تجارت، انرژی و تحول سبز را پوشش می‌دهد؛ نشست سال گذشته در مسقط بلافاصله پس از ۷ اکتبر همزمان با حمله «حماس» به اسرائیل برگزار شد، زیرا در این شرایط یک نشست استثنایی بود. با این حال، این نشان دهنده تعهد کشورهای خلیج و اروپا برای احیای راه حل دو کشور برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بود. همه ما می‌خواهیم یک خاورمیانه پایدار و مرفه داشته باشیم. این شامل ادامه عادی سازی بین کشورهای عربی و البته اسرائیل نیز می‌شود.


جنبش نجبا به آمریکا: این آرامش قبل از طوفان است


پیکارجویان «حشد شعبی» با عکس «ابو تقوی» از رهبران این سازمان که ژانویه در حمله آمریکا به بغداد کشته شد (د پ آ)
پیکارجویان «حشد شعبی» با عکس «ابو تقوی» از رهبران این سازمان که ژانویه در حمله آمریکا به بغداد کشته شد (د پ آ)
TT

جنبش نجبا به آمریکا: این آرامش قبل از طوفان است


پیکارجویان «حشد شعبی» با عکس «ابو تقوی» از رهبران این سازمان که ژانویه در حمله آمریکا به بغداد کشته شد (د پ آ)
پیکارجویان «حشد شعبی» با عکس «ابو تقوی» از رهبران این سازمان که ژانویه در حمله آمریکا به بغداد کشته شد (د پ آ)

اکرم الکعبی دبیر کل «جنبش حزب الله النجبا» در عراق یکشنبه (۲۵ فوریه) گفت توقف حملات این گروه به پایگاه های آمریکا «آرامش قبل از طوفان» است.
او در پیامی به مناسبت نیمه شعبان افزود «آرامش فعلی در چارچوب تاکتیکی موقت برای جای گیری و استقرار مجدد است». الکعبی خاطر نشان کرد «این آرامش قبل از طوفان است».
دبیر کل «جنبش نجبا» که گروه تحت حمایت ایران است خاطر نشان کرد برخی گروه ها «اطلاعاتی درباره مقاومت و پایگاه های مقاومت در اختیار آمریکایی ها قرار دادند». الکعبی به نام این گروه ها اشاره نکرد. وی اضافه کرد «به همین دلیل باید ضمن استقرار مجدد از برادران حفاظت کنیم و روش و تاکتیک نبرد را تغییر دهیم و آماده باشیم».
الکعبی برای آمریکایی ها خط و نشان کشید و گفت «غافلگیرتان خواهیم کرد. هر کس که تجربه یا سابقه نظامی دارد حرف ما را خوب می فهمد و می دانیم که چه کار خواهیم کرد.. ما به دلیل حفاظت اعضای حشد شعبی از حملات آمریکا هستیم».
او درباره دیدگاه «جنبش نجبا» درباره گفتگوهای جاری بین دولت عراق و آمریکا برای خروج نظامیان آمریکا از کشور گفت «مقاومت اسلامی مشکلی با گفتگو بین دولت عراق و آمریکا درباره تنظیم جدول زمانی برای خروج آمریکایی ها از عراق ندارد اما تاکید می کنیم که اشغالگر آمریکایی دروغگو و فریبکار و مغرور است.. هر کس فکر می کند که آمریکایی ها با گفتگو از عراق خارج می شوند دچار توهم شده است».
حملات پهپادی و موشکی آمریکا تعدادی از رهبران «نجبا» و «کتائب حزب الله» را مورد هدف قرار داد و پایگاه های «حشد شعبی» را بمباران کرد.


وزیر خارجه سعودی: ساکنان غزه با فاحش ترین نقض اصول حقوق بشر مواجهند

وزير الخارجية السعودي خلال إلقاء الكلمة في اجتماع مجلس حقوق الإنسان بمقر الأمم المتحدة (واس)
وزير الخارجية السعودي خلال إلقاء الكلمة في اجتماع مجلس حقوق الإنسان بمقر الأمم المتحدة (واس)
TT

وزیر خارجه سعودی: ساکنان غزه با فاحش ترین نقض اصول حقوق بشر مواجهند

وزير الخارجية السعودي خلال إلقاء الكلمة في اجتماع مجلس حقوق الإنسان بمقر الأمم المتحدة (واس)
وزير الخارجية السعودي خلال إلقاء الكلمة في اجتماع مجلس حقوق الإنسان بمقر الأمم المتحدة (واس)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی ضمن هشدار درباره عواقب فاجعه بار حمله احتمالی اسرائیل به رفح گفت ساکنان غزه با فاحش ترین نقض اصول حقوق بشر مواجه هستند.
وزیر خارجه سعودی در پنجاه و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل با تاکید بر اهمیت ابزارهای مناسب این نهاد برای رسیدن به اهداف مد نظر استانداردهای دو گانه درباره جنگ در غزه را مردود خواند و خواستار توقف فوری جنگ در نوار غزه و مسئولیت پذیری جامعه جهانی شد.
شاهزاده فیصل بن فرحان یکشنبه (۲۵ فوریه) برای مشارکت در پنجاه و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل و نیز کنفرانس خلع سلاح در مقر سازمان ملل وارد ژنو سوئیس شد. او ریاست هیئت سعودی را بر عهده دارد.


آغاز رزمایش میدانی «شمشیر صلح ۱۲» در سعودی

رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)
رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)
TT

آغاز رزمایش میدانی «شمشیر صلح ۱۲» در سعودی

رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)
رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)

رزمایش های میدانی تمرین مشترک «شمشیر صلح ۱۲» یکشنبه (۲۵ فوریه) در منطقه شمالی و منطقه عملیات ناوگان های غرب و شرق با حضور یگان های نیروی های مسلح و وزارت های کشور و گارد ملی و ریاست امنیت سعودی و برخی دیگر از ارگان های دولتی نظامی و غیر نظامی آغاز شد.
دریا سالار علی بن حسن آل علی سخنگوی تمرین «شمشیر صلح ۱۲» گفت «این رزمایش میدانی تمرین نظامی پس از موفقیت مراحل اول مقدماتی و آماده سازی و پایان برنامه ریزی عملیاتی و ورود نیروهای نظامی و آغاز آموزش تئوری و تمرین مرکز فرماندهی انجام می شود».
او افزود «یگان های شرکت کننده در این رزمایش چندین تمرین نظامی همچون عملیات هوایی تهاجمی و عملیات هوایی پدافندی و عملیات تهاجم استراتژیک و مقابله با اهداف هوایی دشمن و عملیات جنگی منظم و نامنظم و محاصره و پاکسازی ساختمان ها و روستاها و تاسیسات کلیدی انجام دادند».

دریا سالار علی بن حسن آل علی سخنگوی تمرین «شمشیر صلح ۱۲» (الشرق الاوسط)

او خاطر نشان کرد «نیروی دریایی همچنین در این رزمایش میدانی چندین مانور در مناطق عملیات خود در خلیج عربی و دریای سرخ انجام می دهد. مقابله با تهدیدهای احتمالی (پهپاد و قایق انفجاری و مین دریایی) و عملیات حفاظت از تاسیسات کلیدی در مناطق عملیات و جستجو و نجات از بخش های دیگر این تمرین نظامی هستند».
دریا سالار علی آل علی اظهار کرد «افزایش سطح آمادگی یگان های شرکت کننده برای مقابله با چالش ها و تهدیدها در یک فضای عملیاتی مشترک و رسیدن به هدف اقدام مشترک از جمله اهداف این مانور است و یگان های نظامی خبره در این مانور از چندین اسلحه مدرن و پیشرفته استفاده می کنند».


۲۲ فوریه؛ مروری بر تاریخ سیصد ساله در روز تاسیس حکومت سعودی

گوشه ای از برنامه های اداره آموزش جازان به مناسبت روز تاسیس (واس)
گوشه ای از برنامه های اداره آموزش جازان به مناسبت روز تاسیس (واس)
TT

۲۲ فوریه؛ مروری بر تاریخ سیصد ساله در روز تاسیس حکومت سعودی

گوشه ای از برنامه های اداره آموزش جازان به مناسبت روز تاسیس (واس)
گوشه ای از برنامه های اداره آموزش جازان به مناسبت روز تاسیس (واس)

۲۲ فوریه سالروز تاسیس حکومت سعودی توسط امام محمد بن سعود در سال ۱۷۲۷ است و یاد و خاطره تاریخ سیصد ساله و پربار در حوزه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و اندیشه پیوند دهنده نسل ها در این کشور شد.

 

«الشرق الاوسط» روز تاسیس حکومت سعودی را با مجموعه ای از پژوهش ها و مقاله ها و گفتگوها درباره شرایط و تحولات سیاسی و فرهنگی آن دوران سعودی که منجر به پیدایش یک حکومت مرکزی در شبه جزیره عرب توسط بنیانگذار آن امام محمد بن سعود پوشش می دهد و در این راستا پرسش هایی در حوزه هویت و میراث ملی و جامعه و دستاورد تمدنی نخستین دوران حکومت مطرح می کند.
مسائلی از قبیل شرایط اجتماعی و روزمرگی های مردم کوچه و بازار در نخستین دوران حکومت سعودی زیر ذره بین قرار می گیرد چرا که این مسائل از پژوهش های کلیدی علم جامعه شناسی معاصر هستند و در متن خود پاسخ پرسش هایی در مورد هویت و فرهنگ و میراث و ارزش های جامعه سعودی در آن زمان دارد. آداب و رسوم نقش کلیدی در جامعه قبل و پس از یکپارچه شدن بخش های مختلف سعودی داشتند و مردم در آن جامعه همکاری محور از راه کشاورزی و چوپانی و تجارت و دانش و اصناف مختلف و صنایع ساده روزگار می گذراندند و همین سبک زندگی نقش بسیار مهمی در همگونی و همبستگی و اداره امور جامعه داشت. پس از آن ایجاد یک حکومت مرکزی قدرتمند به عنوان نیاز جامعه بروز کرد که وظیفه برقراری ثبات و امنیت و ایجاد روابط با محیط خارجی دور و نزدیک را برعهده بگیرد. امام محمد بن سعود بنیانگذار سعودی این روند را رهبری کرد و پیش برد.
چگونگی شکل گیری شخصیت «رهبر قهرمان» و بررسی ویژگی های او و تاثیر شرایط مکانی و زمانی در پیدایش چنین رهبری نیز در قالب پوشش ویژه «الشرق الاوسط» قرار می گیرد. «الشرق الاوسط» داستان ضرب المثل «فاتت یا ونیان» که معادل فارسی آن «نوش دارو پس از مرگ سهراب» است را روایت می کند چرا که این ضرب المثل داستان واقعی با قهرمانان واقعی دارد و در دوره محاصره الدرعیه و خروج امام محمد بن سعود از الدرعیه به عنوان اسیر اتفاق افتاد. امام محمد بن سعود در آن زمان تسلیم می شود و به اسارت می رود تا بدین وسیله شهر خود و همشهریانش را نجات بدهد و تا زمان کشته شدنش در استانبول می ماند.


العلیمی در مونیخ با زیر سوال بردن روایت حوثی ها: این کودتا باید تمام شود


 
العلیمی از جامعه جهانی خواست برای پایان دادن به کودتای حوثی ها و تامین امنیت کشتیرانی از نیروهای دولتی یمن حمایت کند (سبا)
  العلیمی از جامعه جهانی خواست برای پایان دادن به کودتای حوثی ها و تامین امنیت کشتیرانی از نیروهای دولتی یمن حمایت کند (سبا)
TT

العلیمی در مونیخ با زیر سوال بردن روایت حوثی ها: این کودتا باید تمام شود


 
العلیمی از جامعه جهانی خواست برای پایان دادن به کودتای حوثی ها و تامین امنیت کشتیرانی از نیروهای دولتی یمن حمایت کند (سبا)
  العلیمی از جامعه جهانی خواست برای پایان دادن به کودتای حوثی ها و تامین امنیت کشتیرانی از نیروهای دولتی یمن حمایت کند (سبا)

رشاد العلیمی رئیس شورای رهبری ریاستی یمن با استفاده از فرصت حضور در کنفرانس بین المللی امنیتی مونیخ روایت گروه حوثی درباره اقدامات تروریستی فزاینده در دریای سرخ را زیر سوال برد و از جامعه جهانی خواست برای پایان دادن به کودتای حوثی ها و فشار به رژیم ایران از حکومت یمن حمایت کنند. حوثی های وابسته به رژیم ایران مدعی هستند که آنها در راستای یاری فلسطینیان در غزه با حملات موشکی در دریای سرخ و خلیج عدن می خواهند جلوی عبور و مرور همه کشتی ها به مقصد و از مبدا اسرائیل و نیز کشتی های آمریکایی و بریتانیایی را بگیرند.

العلیمی گفت تنش نظامی حوثی ها در دریا پس از توقف جنگ در غزه پایان نمی یابد (سبا)

رئیس نهاد حکومتداری یمن بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا شبه نظامیان حوثی را در فهرست گروه های «تروریستی» قرار داده و از حکومت یمن در راستای بسط نفوذ خود بر همه بخش های یمن حمایت کند تا بتوان به تهدید آفرینی این گروه شبه نظامی برای دریانوردی و امنیت منطقه و جهان پایان داد.
گروه حوثی در فهرست تروریسم واشنگتن قرار گرفت و این روند از جمعه (۱۶ فوریه) به اجرا گذاشته شد. بریتانیا چهار نفر از فرماندهان نظامی حوثی ها را تحریم کرد. واشنگتن به امید منع حملات دریایی حوثی ها ۱۷ بار مواضع آنها را مورد حمله قرار داد که لندن در ۳ دور از این حملات شرکت کرد.
رئیس شورای رهبری ریاستی یمن در یک پنل گفتگو درباره یمن و اوضاع در دریای سرخ گفت «اگر شبه نظامیان تروریست حوثی همچنان برخی از استان ها را در کنترل خود نگه دارند تهدیدات آنها علیه منطقه و جهان از جمله مسیرهای کشتیرانی بین المللی ادامه پیدا خواهد کرد».
او خاطر نشان کرد «اگر بخواهیم این قلدری دریایی حوثی ها پایان پیدا کند باید این مساله را ریشه ای حل کرد و تهدید را از بنیاد از بین برد که راه آن فقط پایان دادن به کودتا و بازیابی نهادهای دولت و فشار حداکثری به رژیم ایران است».
خطر ادامه دار
العلیمی اظهار کرد «خطر حوثی ها ادامه پیدا خواهد کرد». او از جامعه جهانی خواست توانمندی دولت یمن و کشورهای حوزه دریای سرخ را تقویت کنند تا این کشورها بتوانند بازیگر موثری در رویارویی با چالش های کنونی باشند و به حفظ ثبات و امنیت منطقه و جهان کمک کنند».
این مقام یمنی گفت «پس از اینکه شبه نظامیان تروریست حوثی با منع عبور و مرور کشتی های تجاری به اروپا به یک خطر جهانی تبدیل شدند دنیا بالاخره در معرض یک فاجعه واقعی قرار گرفته است».
رئیس شورای رهبری ریاستی یمن بر این باور است که حتی اگر جنگ در غزه تمام شود حوثی ها از خطر آفرینی دریایی دست بردار نیستند و افزود «اگر این شبه نظامیان همچنان کنترل بخش های ساحلی را در اختیار داشته باشند دریای سرخ بی گمان همواره یک کانون تنش و نقطه ای خواهد بود که در هر بزنگاه سیاسی منفجر خواهد شد».
او تاکید کرد «حمایت از حکومت یمن و کمک به این قدرت مشروع برای ایجاد نهادهای تابع خود و خشکاندن منابع مالی و تسلیحاتی شبه نظامیان تنها راه ای است که در بلند مدت در یمن جواب خواهد داد».

حوثی ها به بهانه جنگ در غزه ضمن جمع آوری کمک مالی هزاران نفر پیکارجو را بسیج کردند (رویترز)

العلیمی با تاکید دوباره بر رد قاطع اقدامات شبه نظامیان تروریست در دریای سرخ گفت «حکومت و دولت یمن از همان آغاز میان موضع اخلاقی ثابت حامی فلسطین و سوار شدن حوثی ها بر موج فرصت طلبی و سوء استفاده از فاجعه غزه و بحران غزه برای رسیدن به پروپاگاندای سیاسی و منطقه ای تفاوت قائل شدند».
این مقام یمنی از جامعه جهانی خواست تا دولت یمن را برای در اختیار گرفتن کنترل آب های سرزمینی توانمند کنند و توان دولت یمن را در حوزه عملیاتی افزایش دهند تا اینکه دولت به عنوان شریک موثر در عملیات نظارت و هشدار و اقدام نقش آفرینی کند.
العلیمی با تاکید بر اینکه دولت یمن برای همکاری در راستای حفاظت از امنیت دریانوردی بین المللی آمادگی اراده جدی دارد چندین جلسه در حاشیه حضور خود در کنفرانس امنیتی مونیخ داشت.
تلاش برای همکاری با ناتو
رسانه های حکومتی یمن گزارش دادند که العلیمی یکشنبه (۱۸ فوریه) در دیدار با دستیار امور سیاسی و سیاست امنیتی ناتو درباره تحولات یمن و منطقه و آثار حملات تروریستی حوثی بر صلح و امنیت بین الملل گفتگو کرد.

رئیس شورای رهبری ریاستی یمن و دستیار دبیر کل ناتو در مونیخ دیدار کردند (سبا)

به گزارش خبرگزاری «سبا» رئیس شورای رهبری ریاستی یمن آخرین تحولات در یمن و ابتکار عمل های شورای رهبری ریاستی برای برقراری صلح و امنیت و کاهش مشکلات مردم یمن به کمک ائتلاف حامی دولت یمن را با این مقام بین المللی در میان گذاشت. سعودی و امارات ائتلاف حامی دولت یمن را رهبری می کنند.
رسانه های رسمی یمن گفتند که العلیمی درباره اقدامات شورای رهبری ریاستی و دولت تحت حمایت متحدان منطقه ای و بین المللی در حوزه مبارزه با تروریسم و نیز حمایت مطلوب برای تامین امنیت بنادر و مهار تهدیدهای شبه نظامیان حوثی و گروه های تروریستی حامی آنها توضیح داد.
او درباره برقراری همکاری استراتژیک بین دولت یمن و ناتو و طرف های بین المللی دیگر و بازیگران منطقه ای برای حفظ امنیت و صلح و ثبات در منطقه ابراز امیدواری کرد.
در این راستا العلیمی در مقر اقامت خود در مونیخ با وزیر مشاور آلمان دیدار و دو طرف درباره روابط دو جانبه و آخرین تحولات یمن و منطقه و تبعات آن بر صلح و امنیت بین الملل تبادل نظر کردند.
العلیمی به منظور رایزنی درباره چالش های اقتصادی و امنیتی و سیاسی دولت یمن در مناطق پس گرفته شده از حوثی ها و پس از تعیین احمد عوض بن مبارک وزیر خارجه به عنوان نخست وزیر یمن در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت کرد.
دولت یمن بر این باور است که حملات هوایی غربی ها توان نظامی حوثی ها را از بین نمی برد و حملات آنها به کشتی ها در دریای سرخ را متوقف نخواهد کرد و تنها راه حمایت از نیروهای نظامی دولت یمن برای بازیابی نهادهای دولتی و پس گرفتن حدیده و اجبار گروه وابسته به رژیم ایران به صلح و پایان کودتا و شورش علیه توافق ملی در یمن است.

حوثی ها کمک به غزه را برای حمله به کشتی ها در دریای سرخ و خلیج عدن بهانه کرده اند (رویترز)

حملات هوایی به مواضع حوثی ها پس از حملات آمریکا و بریتانیا به پایگاه های این گروه شبه نظامی در راستای از بین بردن توان نظامی آنها و توقف حملات موشکی و پهپادی و قایق های انفجاری علیه کشتی ها در دریای سرخ به روتین تبدیل شده است اما این حملات هنوز توان نظامی حوثی ها برای حمله به کشتی ها را در هم نشکسته است.
حوثی ها از ۱۹ نوامبر ۴۷ بار به کشتی ها در دریای سرخ و خلیج عدن حمله کردند که در این میان دست کم ۸ کشتی آسیب دیدند. حوثی ها همچنین کشتی گلکسی لیدر را ربودند و خدمه این کشتی تا حالا گروگان حوثی ها هستند.
حوثی ها تا حالا رسما اعلام کردند که ۲۲ نفر از این گروه در حملات غربی ها کشته شده اند. به اینها باید ده نفر دیگر را هم افزود که ۳۱ دسامبر در پی حمله نیروی دریای آمریکا به قایق هایشان کشته شدند. این ده نفر در صدد حمله به یکی از کشتی ها بودند که هدف حمله‌ آمریکا قرار گرفتند.


موضع ریاض درباره صلح عربی اسرائیلی؛ تحکیم پشتوانه و مقابله با شایعه سازی


نشست فوق العاده سران کشورهای عربی و اسلامی با حضور تقریبا همه رهبران جهان عرب و اسلام در ماه نوامبر در ریاض برگزار شد (واس)
نشست فوق العاده سران کشورهای عربی و اسلامی با حضور تقریبا همه رهبران جهان عرب و اسلام در ماه نوامبر در ریاض برگزار شد (واس)
TT

موضع ریاض درباره صلح عربی اسرائیلی؛ تحکیم پشتوانه و مقابله با شایعه سازی


نشست فوق العاده سران کشورهای عربی و اسلامی با حضور تقریبا همه رهبران جهان عرب و اسلام در ماه نوامبر در ریاض برگزار شد (واس)
نشست فوق العاده سران کشورهای عربی و اسلامی با حضور تقریبا همه رهبران جهان عرب و اسلام در ماه نوامبر در ریاض برگزار شد (واس)

وزارت خارجه سعودی بامداد چهارشنبه (۷ فوریه) درباره «رایزنی های کنونی بین سعودی و آمریکا در خصوص روند صلح عربی اسرائیلی» بیانیه داد. موضع سعودی از همان آغاز رویدادها در نوار غزه در هفتم اکتبر روشن و صریح بود و سعودی پیش از آن نیز دیدگاه صریحی درباره مساله صلح در خاورمیانه اعلام کرده بود و حالا این بیانیه در واقع تاکیدی بر موضع ثابت سعودی است.
بیانیه وزارت خارجه سعودی «تاکید چند باره ای» درباره مساله فلسطین است. می توان گفت این بیانیه در پاسخ و در توضیح اظهارات جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا صادر شد. جان کربی گفت که آمریکا پاسخ مثبتی از سعودی و اسرائیل درباره ادامه مذاکرات برای عادی سازی روابط دریافت کرده است. اما حالا وزارت خارجه سعودی در بیانیه خود خاطر نشان کرده که «دولت سعودی موضع ثابت خود را به دولت آمریکا ابلاغ کرده که بدون تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی و توقف تجاوز اسرائیل به نوار غزه و خروج کامل نظامیان رژیم اشغالگر اسرائیل از نوار غزه خبری از روابط دیپلماتیک با اسرائیل نیست».

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دیدار کردند (واس)

یک روز پس از سفر بلینکن

بیانیه وزارت خارجه سعودی یک روز پس از دیدار شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و نخست وزیر سعودی و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دوشنبه (۵ فوریه) در ریاض صادر شد و بار دیگر تاکید کرد «سعودی همواره موضع ثابتی درباره مساله فلسطین و لزوم رسیدن ملت فلسطین به حقوق مشروع خود داشته است». این سومین سفر بلینکن به سعودی در کمتر از ۱۲۰ روز بود.

چرا حالا؟

منیف الحربی تحلیلگر سیاسی می گوید «بیانیه اخیر وزارت خارجه سعودی مهم بوده و بازگوکننده مواضع تاریخی سعودی در دهه های متمادی است که حالا در قالب تاکید رسمی در این بیانیه بروز پیدا کرده. زمان انتشار این بیانیه نیز حائز اهمیت است چرا که رسانه های منطقه و بین المللی شایعاتی را از قول طرف های متعدد و نیز به نقل از مقامات رسمی آمریکا و اسرائیل درباره این موضوع منتقل کردند. دولت سعودی می خواست بگوید که روند برقراری صلح اولا با توقف تجاوز به غزه آغاز می شود».
تلاش های دولت سعودی از زمان نشست مشترک سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض و تشکیل کمیته وزیران امور خارجه برای پیگیری توقف تجاوز در غزه به طور موثر ادامه دارد و دولت سعودی همچنین نقشه راه مهمی تنظیم کرد که همان تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی است.

وزیران خارجه کمیته مشترک عربی اسلامی پیش از دیدار با معاون رئیس جمهور چین (واس)

کشور نه خودمختاری

ابراهیم ریحان روزنامه نگار و مقاله نویس مسائل سیاسی که با الحربی هم نظر است می گوید «باید گفت که سعودی از نظر تاریخی همواره کنار ملت فلسطین بوده و از رسیدن مردم فلسطین به حقوق مشروع خود یعنی تشکیل کشور مستقل و دارای حاکمیت مستقل و نه خودمختاری حمایت کرده است».
او در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «بیانیه اخیر وزارت خارجه سعودی در چرخش آمریکا به سمت فشار به اسرائیل برای امتیاز دهی به فلسطینیان سهیم خواهد بود و این امتیازات از توقف تجاوز به غزه شروع می شود و تا به رسمیت شناختن حقوق فلسطینیان و تشکیل کشور مستقل در مرزهای ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی ادامه پیدا می کند. آمریکا یکی از طرف های کنفرانس پاریس بوده و تنها بازیگر کلیدی است که می تواند به اسرائیل فشار بیاورد. این بیانیه روی هم رفته نقطه قوت ریاض است».
ریحان خاطر نشان کرد «واشنگتن به دنبال رسیدن به توافق راهبردی با ریاض است. سعودی با این کارت مهم قدرت چازنه زنی پیدا می کند. سعودی با این اهرم فشار می تواند آمریکا و اسرائیل را وادار کند حقوق فلسطینیان را به رسمیت بشناسند. بیانیه وزارت خارجه سعودی صریحا گفته که توافق با واشنگتن به پذیرفتن شروط سعودی بستگی دارد».

به رسمیت شناختن کشور فلسطین

سعودی بار دیگر از جامعه جهانی به خصوص اعضای دائم شورای امنیت که هنوز کشور فلسطین را به رسمیت نشناخته اند خواسته تا «به روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین تا مرزهای ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی شتاب ببخشند تا ملت فلسطین به حقوق خود دست پیدا کرده و صلح فراگیر و عادلانه و همگانی برقرار شود».
الحربی در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «سعودی فراخوان مهمی به اعضای دائم شورای امنیت فرستاده تا روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین را شتاب ببخشند چرا که ما در مرحله مهمی قرار داریم. تلاش سعودی با بریتانیا کارساز واقع شد و دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیا گفت که بریتانیا پس از توقف تجاوز به غزه کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت».
الحربی خاطر نشان کرد «تلاش ها و رایزنی های سعودی با بازیگران موثر دیگری مثل فرنسا نیز دارد جواب می دهد. آمریکا نیز دارد جدی به بحث به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین فکر می کند. چین و روسیه آمادگی کامل برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین دارند. این روند کمک می کند تا فلسطین به عنوان «عضو کامل نه ناظر سازمان ملل» تبدیل شود».

سخنرانى وزیر خارجه سعودی در نشست شورای امنیت درباره غزه در ۲۹ نوامبر (فرانس پرس)

عادی سازی روابط در سال انتخابات

الحربی و ریحان بر این باورند که اخبار درز کرده درباره عادی سازی روابط بین اسرائیل و سعودی اهداف انتخاباتی دارد که وزارت خارجه سعودی به این اخبار پاسخ داد. الحربی اضافه کرد «یادمان نرود که سال جاری سال انتخابات در آمریکا است و دولت بایدن می خواهد از مساله عادی سازی روابط بین سعودی و اسرائیل در تبلیغات خود بهره برداری کند. طرف اسرائیلی هم تمایل دارد بگوید که ما در مرحله کنونی در مسیر عادی سازی روابط با سعودی حرکت می کنیم».
الحربی اظهار داشت «اما این بیانیه وزارت خارجه سعودی جلوی همه این شایعات و اخبار نادرست که از جانب آمریکا و اسرائیل در مرحله کنونی منتشر شدند را گرفت چرا که آمریکا و اسرائیل و کشورهای دیگر نیز اخیرا به طور فزاینده امکان برقراری روابط دیپلماتیک بین سعودی و اسرائیل را مطرح کردند».
ریحان معتقد است «دولت آمریکا می خواهد در اسرع وقت با سعودی توافق کند و این نقطه قوت سعودی و محرک اصلی برای گفتگو درباره رسیدن مردم فلسطین به حقوقشان است؛ آنهم در شرایطی که تنها چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است».
ریحان در ادامه خاطر نشان کرد «دولت آمریکا می خواهد عادی سازی روابط بین اسرائیل و سعودی را قبل از انتخابات ریاست جمهوری جفت و جور کند چرا که اولا دولت پرزیدنت بایدن دستاورد آنچنانی در سیاست خارجه نداشته و در ثانی دولت دموکرات پرزیدنت بایدن در صدد دلجویی و جذب رای دهندگان آمریکایی های یهودی تبار و گروه های فشار هوادار اسرائیل است. دولت آمریکا معتقد است که با توجه به جایگاه ریاض در سطح عربی و اسلامی عادی سازی روابط بین سعودی و اسرائیل یک دستاورد استراتژیک در مسیر صلح عربی اسرائیلی و حتی صلح بین جهان اسلام و اسرائیل است».

سعودی خواستار خروج همه نظامیان رژیم اشغالگر اسرائیل از نوار غزه شد (فرانس پرس)

فلسطین: موضع اصیل و ثابت تاریخی

تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه (۷ فوریه) از بیانیه وزارت خارجه سعودی قدردانی و ستایش کرد.
خبرگزاری فلسطین (وفا) به نقل از دفتر ریاست فلسطین گفت «ما بر اعتماد خود به این پشتوانه سترگ و حمایت محکم سعودی از فلسطین در این شرایط حساس و خطرناک در منطقه و جهان تاکید می کنیم. مواضع سعودی با قطعنامه های بین المللی و طرح ابتکاری صلح عربی همخوانی دارد».
از سوی دیگر انجمن علمای مسلمان از موضع ثابت سعودی درباره روند صلح عربی اسرائیلی و مساله فلسطین و لزوم رسیدن مردم فلسطین به حقوق مشروع خود حمایت کرد.
شیخ محمد العیسی دبیر کل انجمن علمای مسلمان به نیابت از این نهاد و همه موسسات زیرمجموعه آن گفت «ما از موضع دولت سعودی حمایت می کنیم. دولت سعودی به دولت آمریکا ابلاغ کرده بدون به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین تا مرز ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی و توقف تجاوز اسرائیل به غزه و خروج همه نظامیان رژیم اشغالگر از نوار غزه روابط دیپلماتیک بین سعودی و اسرائیل برقرار نخواهد شد».
انجمن علمای مسلمان از فراخوان سعودی به جامعه جهانی و اعضای دائم شورای امنیت برای تسریع روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین ستایش کرد و گفت چنانکه وزارت خارجه سعودی اعلام کرد مردم فلسطین پس از این اقدامات به حقوق مشروع خود خواهند رسید و امنیت در منطقه و جهان برقرار خواهد شد.


بیانیه سعودی و کویت: تأکید بر اهمیت حفظ امنیت منطقه دریای سرخ

خادم حرمین شریفین، امیر کویت را در ریاض به حضور پذیرفت (واس)
خادم حرمین شریفین، امیر کویت را در ریاض به حضور پذیرفت (واس)
TT

بیانیه سعودی و کویت: تأکید بر اهمیت حفظ امنیت منطقه دریای سرخ

خادم حرمین شریفین، امیر کویت را در ریاض به حضور پذیرفت (واس)
خادم حرمین شریفین، امیر کویت را در ریاض به حضور پذیرفت (واس)

ریاض و کویت بر اهمیت حفظ امنیت و ثبات منطقه دریای سرخ و احترام به حق دریانوردی دریایی مطابق با مفاد حقوق بین‌الملل و کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق دریاها در سال ۱۹۸۲، خویشتن داری و دوری از درگیری در سایه حوادث جاری در منطقه تأکید کردند.
دو کشور در پایان سفر شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح امیر کویت به پادشاهی عربی سعودی بیانیه مشترکی صادر کردند. در این بیانیه مشترک آمده‌است: میدان گازی الدره به‌طور کامل در مناطق دریایی کویت قرار دارد و این میدان ثروتی مشترک تنها میان سعودی و کویت است و ادعای وجود حقوق برای طرف دیگر را به‌طور قاطع رد می‌کنیم.
آنها در این بیانیه مشترک همچنین بار دیگر از ایران خواستند تا دربارهٔ مرز شرقی منطقه بی‌طرف تقسیم شده سعودی و کویت، با کویت و سعودی مذاکره کند.

استقبال خادم حرمین شریفین از امیر کویت در حضور ولیعهد سعودی (واس)

دو کشور همچنین بر اهمیت پایبندی عراق به حاکمیت و تمامیت ارضی کویت تأکید کردند.
کویت و سعودی در ادامه این بیانیه همچنین خواستار احترام عراق به پیمان‌ها و توافق‌نامه‌های دوجانبه و بین‌المللی شدند.
در این بیانیه ضمن اشاره بر اهمیت تکمیل تعیین مرزهای دریایی بین دو کشور بعد از علامت مرزی ۱۶۲ در خور عبدالله، بر پایبندی به تمام قطع‌نامه‌های سازمان ملل خصوصاً قطع‌نامه ۸۳۳ شورای امنیت که در آن مرزهای دریایی بین دو کشور معین شده، تأکید شده‌است.
در بیانیه مذکور از عراق خواسته شد تا به توافق‌نامه تنظیم دریانوردی در «خور عبدالله» که در تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۱۲ منعقد شده‌است، پایبند باشد.

استقبال خادم حرمین شریفین از امیر کویت در حضور ولیعهد سعودی (واس)

سران دو کشور به بررسی اوضاع در فلسطین پرداختند و نگرانی خود از فاجعه انسانی در غزه را ابراز داشتند.
آنها در بیانیه مشترک خود همچنین بر ضرورت توقف عملیات نظامی اسرائیل در غزه و حفاظت از غیرنظامیان تأکید کردند.
سعودی و کویت در بیانیه خود همچنین از تصمیمات دیوان بین‌المللی دادگستری در راستای ممانعت از وقوع جنایت نسل‌کشی در غزه استقبال کردند.


استقبال سعودی از رای دادگاه لاهه درباره جلوگیری از قتل عام در غزه

دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد اسرائیل باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل کشی را انجام دهد (رویترز)
دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد اسرائیل باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل کشی را انجام دهد (رویترز)
TT

استقبال سعودی از رای دادگاه لاهه درباره جلوگیری از قتل عام در غزه

دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد اسرائیل باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل کشی را انجام دهد (رویترز)
دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد اسرائیل باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل کشی را انجام دهد (رویترز)

وزارت خارجه سعودی از حکم اولیه دیوان بین المللی دادگستری مبنی بر توقف اقدامات و اظهارات به منظور نسل کشی مردم فلسطین در نوار محاصره شده غزه و رد درخواست اسرائیل درباره عدم صلاحیت دادگاه برای بررسی شکایت آفریقای جنوبی استقبال کرد.
وزارت خارجه سعودی در بیانیه ای ضمن حمایت دولت از حکم دادگاه لاهه بر رد قاطع اقدامات رژیم اشغالگر اسرائیل و نقض کنوانسیون نسل کشی تاکید کرد.
این بیانیه خاطر نشان کرد تلاش های آفریقای جنوبی برای شکایت علیه ادامه اقدامات ناقضانه اسرائیل در غزه قابل ستایش است و ما بر اهمیت اتخاذ تدابیر بیشتر از سوی جامعه بین الملل برای آتش بس در غزه و دفاع از مردم فلسطین و بازخواست رژیم اشغالگر به خاطر اتخا‍ذ رویه هدفمند و سیستماتیک نقض قوانین بین المللی و قانون بین المللی انسانی تاکید می کنیم.


استراتژی ملی بیوتکنولوژی از سوی ولیعهد سعودی راه اندازی شدولیعهد سعودی محمد بن سلمان (الشرق الاوسط)
ولیعهد سعودی محمد بن سلمان (الشرق الاوسط)
TT

استراتژی ملی بیوتکنولوژی از سوی ولیعهد سعودی راه اندازی شدولیعهد سعودی محمد بن سلمان (الشرق الاوسط)
ولیعهد سعودی محمد بن سلمان (الشرق الاوسط)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر پادشاهی عربی سعودی، از استراتژی ملی بیوتکنولوژی را با هدف تقویت موقعیت پادشاهی به عنوان یک کشور پیشرو در این بخش راه اندازی کرد.
این استراتژی بر بهبود سلامت ملی و افزایش کیفیت زندگی متمرکز خواهد بود. همچنین حفاظت از محیط زیست، دستیابی به امنیت غذایی و آبی، به حداکثر رساندن فرصت‌های اقتصادی و بومی سازی صنایع امیدوار کننده از دیگر اهداف آن به حساب می‌آیند که به دستیابی به اهداف چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰ کمک می‌کند.
راه‌اندازی راهبرد ملی زیست فناوری‌ها با هدف رسیدگی به چالش‌ها و استفاده از فرصت‌ها در یک بخش به سرعت در حال رشد است.
این استراتژی نشان دهنده یک نقشه راه جامع برای پادشاهی است تا این کشور تا سال ۲۰۴۰ به مرکز جهانی بیوتکنولوژی تبدیل شود.
بخش امیدوارکننده بیوتکنولوژی همچنین فرصت‌های بزرگی را برای ارتقای سلامت و کیفیت زندگی شهروندان، افزایش رشد اقتصادی و ایجاد مشاغل و سرمایه‌گذاری‌های با کیفیت که به توسعه صنایع جدید کمک می‌کند، فراهم می‌کند.
همچنین محیطی پایدارتر را فراهم می‌سازد که به دستیابی به اهداف «چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰» کمک می‌کند.
بخش بیوتکنولوژی یکی از زمینه‌های با رشد سریع ارزیابی می‌شود، چرا که برخی از زیست فناوری‌ها با نرخ‌های بالایی موفق عمل می‌کنند و شامل فناوری‌های نوظهور و مدرنی می‌شوند که می‌توانند این بخش را با تأثیرات زیادی به سطوح جدیدی ارتقاء دهند که این با رویکرد سعودی مبتنی بر پتانسیل‌های رقابتی و مزیت‌های منحصر به فرد این کشور در بخش زیست فناوری‌ها و پیشبرد روند توسعه هم‌راستا است.
تنوع و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی سعودی زمینه‌هایی ایده‌آل را برای انجام مطالعات و تحقیقات پیچیده در زمینه زیست فناوری‌ها در این کشور فراهم خواهد کرد.=
بر این اساس، راهبرد ملی سعودی در زمینه بیوتکنولوژی بر چهار بعد استراتژیک تمرکز دارد: واکسن‌ها با هدف بومی‌سازی صنعت واکسن، صادرات آن و نوآوری در این زمینه، علاوه بر تولید زیستی و بومی‌سازی برای افزایش مصرف، بومی‌سازی و صادرات داروهای زیستی همچنین ژنومیک، با هدف پیشگامی در تحقیقات ژنومیک و ژن درمانی و در نهایت بهبود گیاهان در حال رشد برای ارتقای خودکفایی و ایجاد نوآوری در بذرهای اصلاح شده‌است.
این استراتژی سعودی با تسهیل الزامات نظارتی و فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و تأمین مالی مناسب، در جهت توانمندسازی صنعت محلی در زمینه بیوتکنولوژی عمل می‌کند.
این استراتژی ملی سعودی همچنین با برنامه‌ها و ابتکارات فراوان خود به تحریک تلاش‌ها به‌منظور ایجاد فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این زمینه کمک می‌کند.
با اجرای این راهبرد ملی در زمینه بیوتکنولوژی، سعودی تا سال ۲۰۳۰ به جایگاه پیشگامانه در بخش بیوتکنولوژی در سطح خاورمیانه و شمال آفریقا دست خواهد یافت و تا سال ۲۰۴۰ در سطح بین‌المللی به یک قطب در زمینه زیست فناوری‌ها تبدیل خواهد شد.
پادشاهی عربی سعودی با تدوین این استراتژی هدف دارد علاوه بر ایجاد هزاران فرصت و اشتغال‌زایی کیفی در این کشور تا سال ۲۰۴۰، سهم بخش زیست‌فناوری‌ها تا ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی غیرنفتی و به ارزش تأثیر کلی بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال سعودی برسد.
استراتژی ملی سعودی در زمینه بیوتکنولوژی با هدف یکپارچه‌سازی تلاش‌ها در زمان حال و آینده، فراهم کردن یک محیط نظارتی انعطاف‌پذیر و ایجاد زیرساخت‌های پیشرفته، علاوه بر دستیابی به یکپارچگی میان بخش‌های دولتی و خصوصی، و حمایت از سلسله ارزش‌های داخلی مربوط به این بخش تدوین می‌شود.
همچنین نسخه‌ای از سند استراتژی ملی بیوتکنولوژی، که بر روشن کردن چشم‌انداز پادشاهی برای این بخش تأکید دارد.
شرح جزئیات این راهبرد ملی سعودی در زمینه زیست فناوری‌ها در نسخه‌ای از سند تدوین شده انتشار یافته‌است و بر چشم‌انداز پادشاهی عربی سعودی در ارتباط با این بخش تمرکز دارد، بیان شده‌است.