ولیعهد سعودی: اجازه نمی‌دهیم منطقه ما به صحنه درگیری تبدیل شود

وی از مشارکت «زلینسکی» و «الاسد» در «سی و دومین اجلاس سران عرب» قدردانی کرد

TT

ولیعهد سعودی: اجازه نمی‌دهیم منطقه ما به صحنه درگیری تبدیل شود

سخنرانی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عربی در جده (شبکه سعودی)
سخنرانی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عربی در جده (شبکه سعودی)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد و نخست‌وزیر پادشاهی عربی سعودی امروز (جمعه) با بیان اینکه نباید اجازه دهیم منطقه ما به صحنه درگیری تبدیل شود، تأکید کرد که کشورهای عربی برای صلح، خیر، همکاری و سازندگی و به منظور دستیابی به منافع مردم و حفظ حقوق ملت خود پیش می‌روند.
این اظهارات در جریان ریاست وی در نشست سی و دومین اجلاس عادی شورای اتحادیه کشورهای عربی در سطح سران به نیابت از خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز صورت گرفت.
وی گفت: از حضور شما در کشور دوم خود پادشاهی عربی سعودی و میهمان ویژه اجلاس، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، خرسندیم و امیدواریم تلاش‌های ما با موفقیت به پایان برسد. ما از رئیس‌جمهور الجزایر به‌خاطر تلاش‌هایش در دوره ریاست‌جمهوری کشورش در دوره قبلی تشکر می‌کنیم و از دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی و همه کارکنان آن به خاطر تلاش‌هایشان برای خدمت به اقدامات مشترک عربی تشکر می‌کنیم.

ولیعهد سعودی افزود: به کشورهای همسایه و دوستان خود در غرب و شرق اطمینان می‌دهیم که برای صلح، خیر، همکاری و سازندگی و به منظور دستیابی به منافع مردم و حفظ حقوق ملت‌های خود پیش می‌رویم و اینکه اجازه ندهیم منطقه ما به میدان درگیری تبدیل شود. کافی است با ورق زدن گذشته، سال‌های دردناکی را که منطقه از سر گذرانده، مردمانش از آن رنج برده‌اند و روند توسعه به دلیل آن دچار تزلزل شده‌است، به یاد بیاوریم.

وی ادامه داد: امروز از حضور بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در این اجلاس و صدور تصمیم اتحادیه عرب در خصوص ازسرگیری حضور هیئت‌های دولتی سوریه در جلسات شورای اتحادیه عرب خرسندیم. ما امیدواریم که این امر به حمایت از ثبات سوریه، بازگشت اوضاع به حالت عادی و ازسرگیری نقش طبیعی آن در جهان عرب کمک کند؛ به گونه ای که به نفع مردمش باشد و به گونه ای که از همه آرزوهای ما برای آینده ای بهتر برای منطقه حمایت کند.

شاهزاده محمد بن سلمان اظهار کرد که «مسئله فلسطین موضوع اصلی کشورهای عربی و مسلمانان بوده و هست و در راس اولویت‌های سیاست خارجی پادشاهی قرار دارد. پادشاهی در حمایت از مردم برادر فلسطین برای بازپس‌گیری سرزمین‌هایشان، احیای حقوق مشروع آنها و ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در سرزمین‌های فلسطین، در مرزهای ۱۹۶۷، با پایتختی بیت‌المقدس شرقی، بر اساس قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی، ابتکار صلح عربی، و سایر مراجع بین‌المللی مورد توافق لحظه ای تردید و درنگ نکرده‌است».
وی ادامه داد: برادران شما در پادشاهی عربی سعودی تلاش خود را صرف حمایت از اهداف عربی می‌کنند و ما نیز برای کمک به طرف‌های یمنی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع که به بحران یمن پایان می‌دهد، کمک می‌کنیم.

ولیعهد سعودی ابراز امیدواری کرد که زبان گفت وگو زمینه ای برای حفظ وحدت سودان و امنیت مردم و توانمندی‌های آن باشد. در این راستا، پادشاهی سعودی از امضای بیانیه جده توسط طرف‌های درگیر برای متعهد شدن به حمایت از غیرنظامیان و تسهیل اقدامات بشردوستانه استقبال می‌کند. امیدواریم در این گفت و گوها بر آتش‌بس مؤثر تمرکز کنیم.
وی تأکید کرد که سعودی با همکاری برادران، دوستان و جامعه بین‌المللی به تلاش‌های بشردوستانه و فعال کردن کانال‌های امدادی برای ملت برادر سودان ادامه خواهد داد.
وی بر موضع سعودی در حمایت از هر چیزی که به کاهش شدت بحران در اوکراین، عدم وخامت اوضاع انسانی تأکید کرد و از آمادگی پادشاهی برای ادامه تلاش‌های میانجی‌گرانه بین فدراسیون روسیه و اوکراین خبر داد و گفت: از تمام تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل و فصل سیاسی بحران به گونه ای که به دستیابی به صلح و امنیت کمک کند، حمایت می‌کنیم.
شاهزاده محمد بن سلمان در پایان گفت: میهن عربی ما دارای مبانی تمدنی و فرهنگی و همچنین منابع انسانی و طبیعی است که واجد شرایط کسب جایگاهی پیشرفته و موقعیت رهبری در جهان را دارد تا به یک اصلاحات همه‌جانبه برای کشورها و مردم ما در همه زمینه‌ها دست یابد.


مقالات مرتبط

تأکید بیانیه جده بر حمایت از حاکمیت کشورهای عربی

خليج 
شاهزاده محمد بن سلمان در نشست «اجلاس جده» (SPA) play-circle 01:17

تأکید بیانیه جده بر حمایت از حاکمیت کشورهای عربی

«اعلامیه جده» بر محوریت آرمان فلسطین تأکید کرد و خواستار غلبه زبان گفت و گو و وحدت صفوف برای حل بحران سودان شد.

فتحية الدخاخني (جد) عبد الهادي حبتور (جده)
خليج رئیس جمهور اوکراین برای شرکت در اجلاس سران عرب وارد جده شد play-circle 00:43

رئیس جمهور اوکراین برای شرکت در اجلاس سران عرب وارد جده شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ظهر جمعه (۱۹ مه) برای مشارکت در سی و دومین نشست سران عرب وارد شهر جده واقع در غرب سعودی شد

«الشرق الأوسط» (جده)

اولین سفر قطار مشاعر مقدسه در موسم حج 


 
قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
  قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
TT

اولین سفر قطار مشاعر مقدسه در موسم حج 


 
قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)
  قطار حرمین با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شده است (واس)

قطار مشاعر مقدسه جمعه (۱۴ ژوئن) اولین سفر خود را در موسم حج آغاز کرد. این قطار دارای ۹ ایستگاه بوده و با هدف تردد ضیوف الرحمان در منا و عرفات و مزدلفه راه اندازی شد.
شرکت راه آهن سعودی (سار) دوشنبه (۱۰ ژوئن) از پایان مرحله عملیات آزمایشی بیش از ۹۰ روزه این قطارها خبر داد. در این مرحله آزمایشی آمادگی ۱۷ قطار که طی ماه های گذشته عملیات تعمیر سنگین شدند مورد تایید قرار گرفتند. شرکت راه آهن سعودی تمامی سیستم های مورد استفاده در قطارها و ایستگاه ها و سیستم های سیگنالینک و ارتباطات و سیستم های عملیات و کنترل را توسعه داده و به روز رسانی کرده است.

شرکت راه آهن سعودی (سار) گفت که بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر را به عنوان پرسنل فصلی استخدام کرده که به زبانهای متعددی از جمله انگلیسی و ترکی و اندونزیایی و نیجریه ای و غیره مسلط هستند.
قطار مشاعر مقدسه سال ۲۰۱۰ وارد چرخه خدمت شد و با مصوبه ۵۳۸ شورای وزیران در سال ۲۰۱۹ به شرکت «سار» واگذار گردید.