ناو هواپیمابر آیزنهاور آمریکا از تنگه هرمز عبور کردناو هواپیمابر آمریکایی آیزنهاور (خبرگزاری فرانسه)
ناو هواپیمابر آمریکایی آیزنهاور (خبرگزاری فرانسه)
TT

ناو هواپیمابر آیزنهاور آمریکا از تنگه هرمز عبور کردناو هواپیمابر آمریکایی آیزنهاور (خبرگزاری فرانسه)
ناو هواپیمابر آمریکایی آیزنهاور (خبرگزاری فرانسه)

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد، ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» از تنگه هرمز عبور کرده و به آب‌های خلیج عربی رسیده‌است.
سنتکام در بیانیه ای که از طریق پلتفرم (x) منتشر شد، گفت: آیزنهاور در آب‌های خلیج گشت زنی خواهد کرد تا آزادی کشتیرانی در آبراه‌های اصلی و پشتیبانی از مأموریت‌های فرماندهی آمریکا در منطقه تضمین شود.
گزارش شده‌است که ناو هواپیمابر «یو اس اس دوایت آیزنهاور» را رزمناو موشک هدایت شونده «یو اس اس فیلیپین سی»، دو ناوشکن موشک هدایت شونده و یک ناوچه همراهی می‌کنند.
در موضوعی مرتبط، دو مقام آمریکایی در سحرگاه روز دوشنبه به رویترز گفتند که یک کشتی نیروی دریایی آمریکا به تماس اضطراری نفتکش «سنترال پارک» پاسخ داد و تأیید کرد که این کشتی سالم و امن است.
یکی از این مقامات که نخواست نامش فاش شود، افزود که کشتی جنگی «میسون» به تأمین امنیت نفتکش کمک کرده‌است.
یک مقام نظامی آمریکا پیشتر اعلام کرد که افراد مسلح ناشناس یک نفتکش مرتبط با یک شرکت اسرائیلی را در خلیج عدن رهگیری و کنترل آن را به دست گرفتند و اطلاعاتی را که قبلاً توسط یک شرکت امنیتی دریایی گزارش شده بود تأیید کرد.
این مقام به خبرگزاری فرانسه گفت: «نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد تعداد نامعلومی از افراد مسلح ناشناس کنترل نفتکش MV Central Park در خلیج عدن را در ۲۶ نوامبر در دست گرفتند.
طبق این اعلام، پس از وقوع یک سری حوادث مشابه در همان مسیر کشتیرانی «نیروهای آمریکایی و ائتلاف در مجاورت منطقه حضور دارند و اوضاع را از نزدیک رصد می‌کنند».
شرکت امنیت دریایی «امبری»، اوایل روز یکشنبه گزارش داد که نفتکش متعلق به یک شرکت مستقر در بریتانیا مرتبط با اسرائیل رهگیری شده‌است و «نیروی دریایی ایالات متحده اوضاع را زیر نظر دارد».
طبق این گزارش، حوثی‌های مرتبط با ایران قبلاً تهدید کرده بودند که در صورت عدم تغییر مسیر به سمت بندر الحدیده به این کشتی حمله خواهند کرد.
این شرکت افزود که ارتباطات یک کشتی جنگی ائتلاف آمریکایی رهگیری شد که به پارک سنترال هشدار داده بود پیام‌ها را نادیده نگیرد.موضع ریاض درباره صلح عربی اسرائیلی؛ تحکیم پشتوانه و مقابله با شایعه سازی


نشست فوق العاده سران کشورهای عربی و اسلامی با حضور تقریبا همه رهبران جهان عرب و اسلام در ماه نوامبر در ریاض برگزار شد (واس)
نشست فوق العاده سران کشورهای عربی و اسلامی با حضور تقریبا همه رهبران جهان عرب و اسلام در ماه نوامبر در ریاض برگزار شد (واس)
TT

موضع ریاض درباره صلح عربی اسرائیلی؛ تحکیم پشتوانه و مقابله با شایعه سازی


نشست فوق العاده سران کشورهای عربی و اسلامی با حضور تقریبا همه رهبران جهان عرب و اسلام در ماه نوامبر در ریاض برگزار شد (واس)
نشست فوق العاده سران کشورهای عربی و اسلامی با حضور تقریبا همه رهبران جهان عرب و اسلام در ماه نوامبر در ریاض برگزار شد (واس)

وزارت خارجه سعودی بامداد چهارشنبه (۷ فوریه) درباره «رایزنی های کنونی بین سعودی و آمریکا در خصوص روند صلح عربی اسرائیلی» بیانیه داد. موضع سعودی از همان آغاز رویدادها در نوار غزه در هفتم اکتبر روشن و صریح بود و سعودی پیش از آن نیز دیدگاه صریحی درباره مساله صلح در خاورمیانه اعلام کرده بود و حالا این بیانیه در واقع تاکیدی بر موضع ثابت سعودی است.
بیانیه وزارت خارجه سعودی «تاکید چند باره ای» درباره مساله فلسطین است. می توان گفت این بیانیه در پاسخ و در توضیح اظهارات جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا صادر شد. جان کربی گفت که آمریکا پاسخ مثبتی از سعودی و اسرائیل درباره ادامه مذاکرات برای عادی سازی روابط دریافت کرده است. اما حالا وزارت خارجه سعودی در بیانیه خود خاطر نشان کرده که «دولت سعودی موضع ثابت خود را به دولت آمریکا ابلاغ کرده که بدون تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی و توقف تجاوز اسرائیل به نوار غزه و خروج کامل نظامیان رژیم اشغالگر اسرائیل از نوار غزه خبری از روابط دیپلماتیک با اسرائیل نیست».

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دیدار کردند (واس)

یک روز پس از سفر بلینکن

بیانیه وزارت خارجه سعودی یک روز پس از دیدار شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و نخست وزیر سعودی و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دوشنبه (۵ فوریه) در ریاض صادر شد و بار دیگر تاکید کرد «سعودی همواره موضع ثابتی درباره مساله فلسطین و لزوم رسیدن ملت فلسطین به حقوق مشروع خود داشته است». این سومین سفر بلینکن به سعودی در کمتر از ۱۲۰ روز بود.

چرا حالا؟

منیف الحربی تحلیلگر سیاسی می گوید «بیانیه اخیر وزارت خارجه سعودی مهم بوده و بازگوکننده مواضع تاریخی سعودی در دهه های متمادی است که حالا در قالب تاکید رسمی در این بیانیه بروز پیدا کرده. زمان انتشار این بیانیه نیز حائز اهمیت است چرا که رسانه های منطقه و بین المللی شایعاتی را از قول طرف های متعدد و نیز به نقل از مقامات رسمی آمریکا و اسرائیل درباره این موضوع منتقل کردند. دولت سعودی می خواست بگوید که روند برقراری صلح اولا با توقف تجاوز به غزه آغاز می شود».
تلاش های دولت سعودی از زمان نشست مشترک سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض و تشکیل کمیته وزیران امور خارجه برای پیگیری توقف تجاوز در غزه به طور موثر ادامه دارد و دولت سعودی همچنین نقشه راه مهمی تنظیم کرد که همان تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی است.

وزیران خارجه کمیته مشترک عربی اسلامی پیش از دیدار با معاون رئیس جمهور چین (واس)

کشور نه خودمختاری

ابراهیم ریحان روزنامه نگار و مقاله نویس مسائل سیاسی که با الحربی هم نظر است می گوید «باید گفت که سعودی از نظر تاریخی همواره کنار ملت فلسطین بوده و از رسیدن مردم فلسطین به حقوق مشروع خود یعنی تشکیل کشور مستقل و دارای حاکمیت مستقل و نه خودمختاری حمایت کرده است».
او در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «بیانیه اخیر وزارت خارجه سعودی در چرخش آمریکا به سمت فشار به اسرائیل برای امتیاز دهی به فلسطینیان سهیم خواهد بود و این امتیازات از توقف تجاوز به غزه شروع می شود و تا به رسمیت شناختن حقوق فلسطینیان و تشکیل کشور مستقل در مرزهای ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی ادامه پیدا می کند. آمریکا یکی از طرف های کنفرانس پاریس بوده و تنها بازیگر کلیدی است که می تواند به اسرائیل فشار بیاورد. این بیانیه روی هم رفته نقطه قوت ریاض است».
ریحان خاطر نشان کرد «واشنگتن به دنبال رسیدن به توافق راهبردی با ریاض است. سعودی با این کارت مهم قدرت چازنه زنی پیدا می کند. سعودی با این اهرم فشار می تواند آمریکا و اسرائیل را وادار کند حقوق فلسطینیان را به رسمیت بشناسند. بیانیه وزارت خارجه سعودی صریحا گفته که توافق با واشنگتن به پذیرفتن شروط سعودی بستگی دارد».

به رسمیت شناختن کشور فلسطین

سعودی بار دیگر از جامعه جهانی به خصوص اعضای دائم شورای امنیت که هنوز کشور فلسطین را به رسمیت نشناخته اند خواسته تا «به روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین تا مرزهای ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی شتاب ببخشند تا ملت فلسطین به حقوق خود دست پیدا کرده و صلح فراگیر و عادلانه و همگانی برقرار شود».
الحربی در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «سعودی فراخوان مهمی به اعضای دائم شورای امنیت فرستاده تا روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین را شتاب ببخشند چرا که ما در مرحله مهمی قرار داریم. تلاش سعودی با بریتانیا کارساز واقع شد و دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیا گفت که بریتانیا پس از توقف تجاوز به غزه کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت».
الحربی خاطر نشان کرد «تلاش ها و رایزنی های سعودی با بازیگران موثر دیگری مثل فرنسا نیز دارد جواب می دهد. آمریکا نیز دارد جدی به بحث به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین فکر می کند. چین و روسیه آمادگی کامل برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین دارند. این روند کمک می کند تا فلسطین به عنوان «عضو کامل نه ناظر سازمان ملل» تبدیل شود».

سخنرانى وزیر خارجه سعودی در نشست شورای امنیت درباره غزه در ۲۹ نوامبر (فرانس پرس)

عادی سازی روابط در سال انتخابات

الحربی و ریحان بر این باورند که اخبار درز کرده درباره عادی سازی روابط بین اسرائیل و سعودی اهداف انتخاباتی دارد که وزارت خارجه سعودی به این اخبار پاسخ داد. الحربی اضافه کرد «یادمان نرود که سال جاری سال انتخابات در آمریکا است و دولت بایدن می خواهد از مساله عادی سازی روابط بین سعودی و اسرائیل در تبلیغات خود بهره برداری کند. طرف اسرائیلی هم تمایل دارد بگوید که ما در مرحله کنونی در مسیر عادی سازی روابط با سعودی حرکت می کنیم».
الحربی اظهار داشت «اما این بیانیه وزارت خارجه سعودی جلوی همه این شایعات و اخبار نادرست که از جانب آمریکا و اسرائیل در مرحله کنونی منتشر شدند را گرفت چرا که آمریکا و اسرائیل و کشورهای دیگر نیز اخیرا به طور فزاینده امکان برقراری روابط دیپلماتیک بین سعودی و اسرائیل را مطرح کردند».
ریحان معتقد است «دولت آمریکا می خواهد در اسرع وقت با سعودی توافق کند و این نقطه قوت سعودی و محرک اصلی برای گفتگو درباره رسیدن مردم فلسطین به حقوقشان است؛ آنهم در شرایطی که تنها چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است».
ریحان در ادامه خاطر نشان کرد «دولت آمریکا می خواهد عادی سازی روابط بین اسرائیل و سعودی را قبل از انتخابات ریاست جمهوری جفت و جور کند چرا که اولا دولت پرزیدنت بایدن دستاورد آنچنانی در سیاست خارجه نداشته و در ثانی دولت دموکرات پرزیدنت بایدن در صدد دلجویی و جذب رای دهندگان آمریکایی های یهودی تبار و گروه های فشار هوادار اسرائیل است. دولت آمریکا معتقد است که با توجه به جایگاه ریاض در سطح عربی و اسلامی عادی سازی روابط بین سعودی و اسرائیل یک دستاورد استراتژیک در مسیر صلح عربی اسرائیلی و حتی صلح بین جهان اسلام و اسرائیل است».

سعودی خواستار خروج همه نظامیان رژیم اشغالگر اسرائیل از نوار غزه شد (فرانس پرس)

فلسطین: موضع اصیل و ثابت تاریخی

تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه (۷ فوریه) از بیانیه وزارت خارجه سعودی قدردانی و ستایش کرد.
خبرگزاری فلسطین (وفا) به نقل از دفتر ریاست فلسطین گفت «ما بر اعتماد خود به این پشتوانه سترگ و حمایت محکم سعودی از فلسطین در این شرایط حساس و خطرناک در منطقه و جهان تاکید می کنیم. مواضع سعودی با قطعنامه های بین المللی و طرح ابتکاری صلح عربی همخوانی دارد».
از سوی دیگر انجمن علمای مسلمان از موضع ثابت سعودی درباره روند صلح عربی اسرائیلی و مساله فلسطین و لزوم رسیدن مردم فلسطین به حقوق مشروع خود حمایت کرد.
شیخ محمد العیسی دبیر کل انجمن علمای مسلمان به نیابت از این نهاد و همه موسسات زیرمجموعه آن گفت «ما از موضع دولت سعودی حمایت می کنیم. دولت سعودی به دولت آمریکا ابلاغ کرده بدون به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین تا مرز ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی و توقف تجاوز اسرائیل به غزه و خروج همه نظامیان رژیم اشغالگر از نوار غزه روابط دیپلماتیک بین سعودی و اسرائیل برقرار نخواهد شد».
انجمن علمای مسلمان از فراخوان سعودی به جامعه جهانی و اعضای دائم شورای امنیت برای تسریع روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین ستایش کرد و گفت چنانکه وزارت خارجه سعودی اعلام کرد مردم فلسطین پس از این اقدامات به حقوق مشروع خود خواهند رسید و امنیت در منطقه و جهان برقرار خواهد شد.


بیانیه سعودی و کویت: تأکید بر اهمیت حفظ امنیت منطقه دریای سرخ

خادم حرمین شریفین، امیر کویت را در ریاض به حضور پذیرفت (واس)
خادم حرمین شریفین، امیر کویت را در ریاض به حضور پذیرفت (واس)
TT

بیانیه سعودی و کویت: تأکید بر اهمیت حفظ امنیت منطقه دریای سرخ

خادم حرمین شریفین، امیر کویت را در ریاض به حضور پذیرفت (واس)
خادم حرمین شریفین، امیر کویت را در ریاض به حضور پذیرفت (واس)

ریاض و کویت بر اهمیت حفظ امنیت و ثبات منطقه دریای سرخ و احترام به حق دریانوردی دریایی مطابق با مفاد حقوق بین‌الملل و کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق دریاها در سال ۱۹۸۲، خویشتن داری و دوری از درگیری در سایه حوادث جاری در منطقه تأکید کردند.
دو کشور در پایان سفر شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح امیر کویت به پادشاهی عربی سعودی بیانیه مشترکی صادر کردند. در این بیانیه مشترک آمده‌است: میدان گازی الدره به‌طور کامل در مناطق دریایی کویت قرار دارد و این میدان ثروتی مشترک تنها میان سعودی و کویت است و ادعای وجود حقوق برای طرف دیگر را به‌طور قاطع رد می‌کنیم.
آنها در این بیانیه مشترک همچنین بار دیگر از ایران خواستند تا دربارهٔ مرز شرقی منطقه بی‌طرف تقسیم شده سعودی و کویت، با کویت و سعودی مذاکره کند.

استقبال خادم حرمین شریفین از امیر کویت در حضور ولیعهد سعودی (واس)

دو کشور همچنین بر اهمیت پایبندی عراق به حاکمیت و تمامیت ارضی کویت تأکید کردند.
کویت و سعودی در ادامه این بیانیه همچنین خواستار احترام عراق به پیمان‌ها و توافق‌نامه‌های دوجانبه و بین‌المللی شدند.
در این بیانیه ضمن اشاره بر اهمیت تکمیل تعیین مرزهای دریایی بین دو کشور بعد از علامت مرزی ۱۶۲ در خور عبدالله، بر پایبندی به تمام قطع‌نامه‌های سازمان ملل خصوصاً قطع‌نامه ۸۳۳ شورای امنیت که در آن مرزهای دریایی بین دو کشور معین شده، تأکید شده‌است.
در بیانیه مذکور از عراق خواسته شد تا به توافق‌نامه تنظیم دریانوردی در «خور عبدالله» که در تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۱۲ منعقد شده‌است، پایبند باشد.

استقبال خادم حرمین شریفین از امیر کویت در حضور ولیعهد سعودی (واس)

سران دو کشور به بررسی اوضاع در فلسطین پرداختند و نگرانی خود از فاجعه انسانی در غزه را ابراز داشتند.
آنها در بیانیه مشترک خود همچنین بر ضرورت توقف عملیات نظامی اسرائیل در غزه و حفاظت از غیرنظامیان تأکید کردند.
سعودی و کویت در بیانیه خود همچنین از تصمیمات دیوان بین‌المللی دادگستری در راستای ممانعت از وقوع جنایت نسل‌کشی در غزه استقبال کردند.


استقبال سعودی از رای دادگاه لاهه درباره جلوگیری از قتل عام در غزه

دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد اسرائیل باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل کشی را انجام دهد (رویترز)
دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد اسرائیل باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل کشی را انجام دهد (رویترز)
TT

استقبال سعودی از رای دادگاه لاهه درباره جلوگیری از قتل عام در غزه

دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد اسرائیل باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل کشی را انجام دهد (رویترز)
دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد اسرائیل باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از نسل کشی را انجام دهد (رویترز)

وزارت خارجه سعودی از حکم اولیه دیوان بین المللی دادگستری مبنی بر توقف اقدامات و اظهارات به منظور نسل کشی مردم فلسطین در نوار محاصره شده غزه و رد درخواست اسرائیل درباره عدم صلاحیت دادگاه برای بررسی شکایت آفریقای جنوبی استقبال کرد.
وزارت خارجه سعودی در بیانیه ای ضمن حمایت دولت از حکم دادگاه لاهه بر رد قاطع اقدامات رژیم اشغالگر اسرائیل و نقض کنوانسیون نسل کشی تاکید کرد.
این بیانیه خاطر نشان کرد تلاش های آفریقای جنوبی برای شکایت علیه ادامه اقدامات ناقضانه اسرائیل در غزه قابل ستایش است و ما بر اهمیت اتخاذ تدابیر بیشتر از سوی جامعه بین الملل برای آتش بس در غزه و دفاع از مردم فلسطین و بازخواست رژیم اشغالگر به خاطر اتخا‍ذ رویه هدفمند و سیستماتیک نقض قوانین بین المللی و قانون بین المللی انسانی تاکید می کنیم.


استراتژی ملی بیوتکنولوژی از سوی ولیعهد سعودی راه اندازی شدولیعهد سعودی محمد بن سلمان (الشرق الاوسط)
ولیعهد سعودی محمد بن سلمان (الشرق الاوسط)
TT

استراتژی ملی بیوتکنولوژی از سوی ولیعهد سعودی راه اندازی شدولیعهد سعودی محمد بن سلمان (الشرق الاوسط)
ولیعهد سعودی محمد بن سلمان (الشرق الاوسط)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر پادشاهی عربی سعودی، از استراتژی ملی بیوتکنولوژی را با هدف تقویت موقعیت پادشاهی به عنوان یک کشور پیشرو در این بخش راه اندازی کرد.
این استراتژی بر بهبود سلامت ملی و افزایش کیفیت زندگی متمرکز خواهد بود. همچنین حفاظت از محیط زیست، دستیابی به امنیت غذایی و آبی، به حداکثر رساندن فرصت‌های اقتصادی و بومی سازی صنایع امیدوار کننده از دیگر اهداف آن به حساب می‌آیند که به دستیابی به اهداف چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰ کمک می‌کند.
راه‌اندازی راهبرد ملی زیست فناوری‌ها با هدف رسیدگی به چالش‌ها و استفاده از فرصت‌ها در یک بخش به سرعت در حال رشد است.
این استراتژی نشان دهنده یک نقشه راه جامع برای پادشاهی است تا این کشور تا سال ۲۰۴۰ به مرکز جهانی بیوتکنولوژی تبدیل شود.
بخش امیدوارکننده بیوتکنولوژی همچنین فرصت‌های بزرگی را برای ارتقای سلامت و کیفیت زندگی شهروندان، افزایش رشد اقتصادی و ایجاد مشاغل و سرمایه‌گذاری‌های با کیفیت که به توسعه صنایع جدید کمک می‌کند، فراهم می‌کند.
همچنین محیطی پایدارتر را فراهم می‌سازد که به دستیابی به اهداف «چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰» کمک می‌کند.
بخش بیوتکنولوژی یکی از زمینه‌های با رشد سریع ارزیابی می‌شود، چرا که برخی از زیست فناوری‌ها با نرخ‌های بالایی موفق عمل می‌کنند و شامل فناوری‌های نوظهور و مدرنی می‌شوند که می‌توانند این بخش را با تأثیرات زیادی به سطوح جدیدی ارتقاء دهند که این با رویکرد سعودی مبتنی بر پتانسیل‌های رقابتی و مزیت‌های منحصر به فرد این کشور در بخش زیست فناوری‌ها و پیشبرد روند توسعه هم‌راستا است.
تنوع و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی سعودی زمینه‌هایی ایده‌آل را برای انجام مطالعات و تحقیقات پیچیده در زمینه زیست فناوری‌ها در این کشور فراهم خواهد کرد.=
بر این اساس، راهبرد ملی سعودی در زمینه بیوتکنولوژی بر چهار بعد استراتژیک تمرکز دارد: واکسن‌ها با هدف بومی‌سازی صنعت واکسن، صادرات آن و نوآوری در این زمینه، علاوه بر تولید زیستی و بومی‌سازی برای افزایش مصرف، بومی‌سازی و صادرات داروهای زیستی همچنین ژنومیک، با هدف پیشگامی در تحقیقات ژنومیک و ژن درمانی و در نهایت بهبود گیاهان در حال رشد برای ارتقای خودکفایی و ایجاد نوآوری در بذرهای اصلاح شده‌است.
این استراتژی سعودی با تسهیل الزامات نظارتی و فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و تأمین مالی مناسب، در جهت توانمندسازی صنعت محلی در زمینه بیوتکنولوژی عمل می‌کند.
این استراتژی ملی سعودی همچنین با برنامه‌ها و ابتکارات فراوان خود به تحریک تلاش‌ها به‌منظور ایجاد فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این زمینه کمک می‌کند.
با اجرای این راهبرد ملی در زمینه بیوتکنولوژی، سعودی تا سال ۲۰۳۰ به جایگاه پیشگامانه در بخش بیوتکنولوژی در سطح خاورمیانه و شمال آفریقا دست خواهد یافت و تا سال ۲۰۴۰ در سطح بین‌المللی به یک قطب در زمینه زیست فناوری‌ها تبدیل خواهد شد.
پادشاهی عربی سعودی با تدوین این استراتژی هدف دارد علاوه بر ایجاد هزاران فرصت و اشتغال‌زایی کیفی در این کشور تا سال ۲۰۴۰، سهم بخش زیست‌فناوری‌ها تا ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی غیرنفتی و به ارزش تأثیر کلی بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال سعودی برسد.
استراتژی ملی سعودی در زمینه بیوتکنولوژی با هدف یکپارچه‌سازی تلاش‌ها در زمان حال و آینده، فراهم کردن یک محیط نظارتی انعطاف‌پذیر و ایجاد زیرساخت‌های پیشرفته، علاوه بر دستیابی به یکپارچگی میان بخش‌های دولتی و خصوصی، و حمایت از سلسله ارزش‌های داخلی مربوط به این بخش تدوین می‌شود.
همچنین نسخه‌ای از سند استراتژی ملی بیوتکنولوژی، که بر روشن کردن چشم‌انداز پادشاهی برای این بخش تأکید دارد.
شرح جزئیات این راهبرد ملی سعودی در زمینه زیست فناوری‌ها در نسخه‌ای از سند تدوین شده انتشار یافته‌است و بر چشم‌انداز پادشاهی عربی سعودی در ارتباط با این بخش تمرکز دارد، بیان شده‌است.


وزیر خارجه عراق: ایران نمی‌تواند به اسرائیل حمله کند و در مقابل به کشور دوست و متحد حمله کرد


صورة نشرها موقع «منتدى دافوس» من مشاركة سابقة لوزير الخارجية العراقي فؤاد حسين
صورة نشرها موقع «منتدى دافوس» من مشاركة سابقة لوزير الخارجية العراقي فؤاد حسين
TT

وزیر خارجه عراق: ایران نمی‌تواند به اسرائیل حمله کند و در مقابل به کشور دوست و متحد حمله کرد


صورة نشرها موقع «منتدى دافوس» من مشاركة سابقة لوزير الخارجية العراقي فؤاد حسين
صورة نشرها موقع «منتدى دافوس» من مشاركة سابقة لوزير الخارجية العراقي فؤاد حسين

ساعاتی قبل از طرح شکایت عراق علیه ایران در شورای امنیت، فؤاد حسین، وزیر امور خارجه این کشور، در مصاحبه با الشرق الاوسط، حمله ایران به اربیل را محکوم کرد و تشدید تنش‌ها را «تلاش ایران برای صدور مشکلات داخلی» توصیف کرد.
حسین که در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس صحبت می‌کرد، گفت که کشورش اقدامات سیاسی و دیپلماتیک برای پاسخ به بمباران ایران که شامگاه دوشنبه در اربیل منجر به کشته شدن ۴ غیرنظامی شد، اتخاذ کرده‌است.
وی ادعای تهران مبنی بر وجود موساد اسرائیل در خاک عراق را رد کرد.
این دیپلمات ارشد عراقی حمله به اقلیم کردستان عراق را به تشدید تنش بین تهران و تل آویو در پس‌زمینه جنگ غزه مرتبط دانست و بر وجود «قواعد درگیری بین ایرانی‌ها و اسرائیلی‌ها» تأکید کرد.
حسین دربارهٔ تمایل بغداد برای خروج نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه‌های نظامی عراق، گفت که دولت او به دنبال رسیدن به یک «فرایند مذاکره» با واشنگتن است.
وی تاکید کرد که آمریکایی‌ها آماده نشستن پشت میز مذاکره هستند اما در شرایط عادی قابل تحقق است.
هفته‌های گذشته شاهد تشدید تنش علیه منافع آمریکا در عراق بود که واشنگتن با هدف قرار دادن مقر گروه‌های عراقی نزدیک به ایران به این اقدامات پاسخ داد.
حسین در خصوص روابط عراق و پادشاهی عربی سعودی با بیان اینکه این روابط در شرایط عالی قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که کشورش همکاری‌های اقتصادی را تقویت کند و سرمایه‌گذاری سعودی در عراق را پیش ببرد.

متن این مصاحبه به شرح زیر است:

* اجازه بدهید ابتدا به حمله به اقلیم کردستان عراق توسط سپاه پاسداران در شامگاه دوشنبه و محکومیت رسمی عراق و احضار کاردار سفارت ایران شروع کنم. عراق چه اقدامات دیگری را برای پاسخ به این تشدید در نظر گرفته‌است؟

- اقدامات عراق دیپلماتیک است؛ هم سیاسی و هم حقوقی. درباره رویه‌های دیپلماتیک، نفر دوم در سفارت را احضار کردیم (به دلیل اینکه سفیر ایران در تهران است) و یادداشت اعتراضی در مورد تجاوز ایران به خاک عراق در اربیل و کشتار شهروندان عراقی به او تحویل دادیم.
ما درخواست بازگشت سفیر عراق در تهران به بغداد را داشتیم و به دستور نخست‌وزیر، کمیته تحقیق از دولت فدرال و منطقه تشکیل شد.
رئیس کمیته تحقیق و تفحص که مشاور امنیت ملی عراق است گزارش خود را (چهارشنبه) به نخست‌وزیر ارائه خواهد کرد و طبق شنیده‌های من از مشاور امنیت ملی، کشته‌شدن صاحب خانه بمباران شده که تاجر معروف کرد عراقی به همراه دخترش تائید شده‌است و دختر دیگرش و همسرش مجروح شدند. میهمان او که یک عراقی اهل موصل بود نیز کشته شد. یک کارگر فیلیپینی که در خانه بود نیز کشته شد و ۳ کارگر دیگر فیلیپینی نیز زخمی شدند و اکنون در بیمارستان تحت مداوا هستند. خانه به‌طور کامل ویران شد.
علاوه بر اقداماتی که ذکر کردم، شکایت نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده‌ایم.

ایران می‌گوید که مقر موساد اسرائیل در اربیل را هدف قرار داده‌است. آیا واقعاً دستگاه اطلاعات اسرائیل در خاک عراق وجود دارد؟

عجیب است ایرانی‌ها دیگران را مقصر می‌دانند. مشکلاتی مانند ترور و حملات تروریستی در داخل کشورشان در نتیجه شکست مقامات ذیربط در آنجا رخ می‌دهد، اما آنها سعی می‌کنند آنها را به خارج از مرزها صادر کنند.
حدود یک سال پیش ایران منزل مسکونی یک تاجر کرد عراقی دیگر را با ۱۲ موشک بمباران کرد. هیاتی از دولت در آن زمان با کمیته تحقیق و تفحص به تهران رفتند تا ثابت کنند خانه مورد نظر یک خانه معمولی است که خانواده یک تاجر در آن زندگی می‌کردند.
ایرانی‌ها مدعی بودند که این خانه مقر موساد است، اما البته به خوبی می‌دانستند که ادعای آنها دروغ است. آنها این کمپین رسانه ای جعلی را در داخل تبلیغ می‌کردند (برای مقابله با) کمپینی در داخل ایران در پس زمینه عملیات تروریستی در نزدیکی کرمانشاه بوده است.
در واقع آنها نمی‌توانند با اسرائیل مقابله کنند، بنابراین به اربیل حمله می‌کنند. هیچ حقیقتی در مورد (ادعاهای ایران مبنی بر وجود یک مقر موساد) وجود ندارد. این مشکل داخلی ایران است که به خارج صادر می‌کنند. آنها نمی‌توانند با اسرائیل مقابله کنند، با اینکه در سوریه و در مرز با اسرائیل هستند.
اگر بخواهند به اسرائیل حمله کنند، می‌توانند این کار را انجام دهند، آنها در سوریه و جنوب لبنان هستند و می‌گویند موشک‌هایی دارند که می‌توانند از سرزمینشان به اسرائیل برسند.

چرا به اربیل حمله می‌کنند؟ اربیل بخشی از عراق است و عراق همسایه و دوست ایران است و از روابط تاریخی، جغرافیایی، مذهبی، فرهنگی و اقتصادی گسترده‌ای برخوردار است.
ما از ایران دفاع می‌کردیم، ما بودیم که روابط بد ایران و کشورهای عربی و گاهی ایران با کشورهای اروپایی و آمریکا را بهبود بخشیدیم.
ایران به یک دولت متحد حمله می‌کند. این یک اشتباه راهبردی است و من معتقدم هرکس این عملیات را در تهران انجام داد بعد از مدتی متوجه می‌شود که با عراق خطای استراتژیک کرده‌است.

* آیا جنگ اسرائیل با غزه، عراق را به صحنه‌ای برای تبادل پیام‌های ایرانی-آمریکایی تبدیل کرد؟ آیا این دلیلی بود که دولت عراق تمایل خود را برای خروج نیروهای آمریکایی اعلام کرد؟

- وقتی روابط ایران و سایر کشورها متشنج می‌شود، در واقع تنش بین ایران و واشنگتن است و این روابط متشنج در عرصه عراق منعکس می‌شود، بنابراین درگیری وجود دارد اما در صحنه عراق.
امروز روابط بین اسرائیل و ایران متشنج یا خطرناک است، اما ایرانی‌ها نبرد را به اسرائیل نمی‌برند، بلکه محاسباتی دارند. به خاطر مصرف داخلی نبرد را به کردستان یا میدان عراق منتقل می‌کنند و این اشتباه بزرگی است.
من از این موضوع متوجه می‌شوم که قواعد درگیری بین اسرائیلی‌ها و ایرانی‌ها وجود دارد. من معتقدم حمله به اربیل ممکن است در ذهنیت برخی از مردم ایران، واکنشی به آنچه در کرمان رخ داد، یعنی عملیات تروریستی داعش خراسان.
اگر این سازمان که درگیری‌های فکری، عقیدتی و امنیتی با ایران دارد، مسئول حمله تروریستی است که در کرمان شهدای زیادی بر جای گذاشت، پس چرا ایران این مشکل را به کردستان عراق صادر می‌کند؟ اما اگر این عملیات همان‌طور که ایران ادعا می‌کند علیه اسرائیلی‌ها باشد، بنابراین اسرائیلی‌ها در کشورشان حضور دارند.
ایرانی‌ها ادعا می‌کنند که با اسرائیلی‌ها می‌جنگند؛ بنابراین احساس می‌کنم قواعد درگیری بین دو طرف وجود دارد، اما به دلایل مصرف داخلی، ایرانی‌ها حلقه ضعیف را بمباران نظامی کردند و این منطقه ضعیف است زیرا عراق دوست ایران است. دوست را می‌زنند و در برابر دشمن خود نمی‌ایستند.

* آیا برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق جدول زمانی تعیین کرده‌اید؟

- دولت عراق تأکید می‌کند که این موضوع از طریق مذاکره و نه از طریق سلاح حل خواهد شد. این یک نکته کلیدی است. ما به مذاکراتی نیاز داریم که با توافق دو طرف ما را به این هدف برساند. امروز همچنان در حال مذاکره با طرف آمریکایی برای شروع این مذاکرات هستیم.
در شرایط خشونت و ضدخشونت (که اخیراً عراق شاهد آن بوده‌است) آمریکایی‌ها می‌گویند که به میز مذاکره به زور آتش نخواهند رفت و حاضرند دربارهٔ حضور آمریکا در خاک عراق مذاکره کنند، اما در شرایط عادی امکان تحقق وجود دارد.
در اینجا باید به تاریخ بازگردیم؛ آمریکایی‌ها به دعوت دولت عراق به عراق آمدند و از این رو ما به راحتی می‌توانیم طرف آمریکایی را به خروج اما بر اساس توافق مشترک دعوت کنیم.
ما نیاز به یک فرایند مذاکره داریم و با طرف آمریکایی در حال گفت و گو هستیم تا به توافقی برای شروع روند مذاکره برسیم و سپس آن را اعلام کنیم. امیدواریم به سرعت به این توافق برسیم.

* به نظر می‌رسد برخی از اطراف کرد و سنی در حال حاضر از خروج آمریکا حمایت نمی‌کنند. آیا بین گروه‌های عراقی در این گام اتفاق نظر وجود دارد؟

- برخی مسائل، مسائل ملی هستند و این یک واقعیت است. دولت عراق یک دولت ائتلافی است. ما رهبری سیاسی داریم. با نمایندگی «ائتلاف اداره دولتی» که این دولت را تشکیل داد و نمایندگان همه گروه‌ها از طریق احزاب خود را در بر می‌گیرد؛ بنابراین زمانی که مذاکرات را آغاز می‌کنیم باید محتوای آنها را به جلسه رهبری سیاسی ارائه کنیم و زمانی که بر سر نتایج توافق صورت گرفت، تصمیم‌گیری در چارچوب‌های قانونی یک تصمیم ملی خواهد بود؛ یعنی از طریق تأیید دولت عراق.
ما نیاز به موافقت داریم، اما چارچوب سیاسی برای بحث در مورد این موضوعات داریم.


امارات محاکمه اخوان المسلمین را به تعویق انداخت

دادگاه فدرال ابوظبی (WAM)
دادگاه فدرال ابوظبی (WAM)
TT

امارات محاکمه اخوان المسلمین را به تعویق انداخت

دادگاه فدرال ابوظبی (WAM)
دادگاه فدرال ابوظبی (WAM)

دادگاه استیناف فدرال ابوظبی رسیدگی به پرونده اتهام افراد و نهادهای مرتبط با ارتکاب جرایم ایجاد و مدیریت یک سازمان تروریستی و پولشویی به دست آمده از «جرایم تأسیس یک سازمان تروریستی مخفی» را به ۷ و ۸ فوریه برای رسیدگی به پرونده توسط دادستان عمومی به تعویق انداخت.
به گزارش خبرگزاری امارات، جلسه دیروز به استماع شهادت دو شاهد دادستانی به اتهامات مربوط به جرایم پولشویی علیه ۵ متهم و ۶ شرکت تحت مدیریت آنها اختصاص داشت.
در این جلسه علنی که با حضور وکلای مدافع، خانواده‌های متهمان و نمایندگان رسانه‌ها برگزار شد، به صورت‌های مالی شرکت‌های تحت مالکیت متهمان و حوادث پولشویی که از طرف گروه تروریستی «اخوان‌المسلمین» روی داد، پرداخته شد.
دادگاه به مدت تقریبی چهار ساعت به بحث و گفت و گو با دو شاهد دادسرا ادامه داد و با وکلای متهمان گفت و گو کرد و همچنین به متهمان اجازه داد تا با دو شاهد روبه‌رو شوند و با آنها گفت و گو کنند.
حمد سیف الشمسی، دادستان کل امارات، ۸۴ متهم را که بیشتر آنها اعضای سازمان تروریستی «اخوان المسلمین» بودند، به جرم ایجاد سازمان مخفی دیگر به منظور ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز و تروریستی در قلمرو دولتی برای محاکمه به دادگاه امنیت دولتی معرفی کرده بود.
پس از نزدیک به ۶ ماه تحقیق و تفحص و افشای جزئیات جرم و شواهد کافی دال بر ارتکاب آن، دادستان عمومی امارات دستور رسیدگی به این جرم و تعیین وکیل برای حضور هر یک از متهمان را صادر کرد.
وی تصمیم گرفت متهمان را برای محاکمه علنی در دادگاه امنیت کشور معرفی کند.
متهمان قبل از دستگیری و محاکمه در پرونده شماره ۱۷ تعزیرات حکومتی ۲۰۱۳ این جنایت و مدارک آن را کتمان کرده بودند.


سود و زیان حملات آمریکا و بریتانیا علیه حوثی ها؛ چه خواهد شد؟

 جنگنده بریتانیا از پایگاه آکراتاری بریتانیا در قبرس پرواز کرد و به ائتلاف آمریکا و بریتانیا در دریای سرخ پیوست (وزارت دفاع بریتانیا)
 جنگنده بریتانیا از پایگاه آکراتاری بریتانیا در قبرس پرواز کرد و به ائتلاف آمریکا و بریتانیا در دریای سرخ پیوست (وزارت دفاع بریتانیا)
TT

سود و زیان حملات آمریکا و بریتانیا علیه حوثی ها؛ چه خواهد شد؟

 جنگنده بریتانیا از پایگاه آکراتاری بریتانیا در قبرس پرواز کرد و به ائتلاف آمریکا و بریتانیا در دریای سرخ پیوست (وزارت دفاع بریتانیا)
 جنگنده بریتانیا از پایگاه آکراتاری بریتانیا در قبرس پرواز کرد و به ائتلاف آمریکا و بریتانیا در دریای سرخ پیوست (وزارت دفاع بریتانیا)

حملات هوایی آمریکا و بریتانیا به انبارهای اسلحه و پایگاه های نظامی حوثی ها در یمن جنبه غافلگیرکننده نداشت. دو روز پیش تلویحا به امکان انجام چنین حملاتی اشاره شده بود و گفته شد که در پاسخ به اقدامات خصمانه حوثی ها در دریای سرخ خواهد بود. اما با این حال این حملات پرسش های متعددی درباره اثر آنها بر بحران یمن به خصوص تبعات آنها بر توان و نفوذ حوثی ها مطرح می کند.
حملات پنجشنبه شب (۱۱ ژانویه) در یمن رویداد تاریخی در جنگ یمن است که ممکن است این جنگ را به روندهای دیگر و تحولات کلیدی سوق دهد. شواهد بسیاری پیش از این حملات نشان می داد که روند سیاسی بلند مدتی آغاز شده تا شاید بتوان خط پایانی برای این جنگ متصور شد چون سازمان ملل نقشه راه صلح یمن را اعلام کرد و قرار بود که توافق درباره آن ماه جاری انجام شود.

حملات آمریکا و بریتانیا به مواضع گروه حوثی در یمن غافلگیرکننده نبود چون پیش از آن علنا تهدیدهایی در این باره مطرح شده بود (اکس)

مارک کیمیت دستیار پیشین وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با «الشرق الاوسط» اظهار کرد «به نظر من حملات موفق بوده و به اهدافشان اصابت کردند. البته این حملات با تاخیر انجام شدند اما با این حال باید منتظر ماند و دید که پاسخ حوثی ها چه خواهد بود. اگر حوثی ها به عواقب ادامه تجاوزات خود پی برده باشند باید قبل از هر گونه پاسخ به اقداماتشان خوب فکر کنند. اما طرف ما حوثی ها هستند که برآوردم این است که پاسخ خواهند داد».
کیمیت با ارزیابی اینکه حملات بیشتری در راه است افزود «آژانس های اطلاعاتی آمریکا به قول معروف زیان و خسارات ناشی از این حملات هوایی را ارزیابی خواهند کرد و پس از آن اطلاعات بیشتری خواهیم داشت. شاید این حملات به طور جزئی به اهدافشان اصابت کرده و شاید حملات دیگری در راه است. این امر در چنین عملیاتی طبیعی است».
این مقام سابق آمریکا معتقد است «تصمیم افزایش تنش با ایران است چون این گروه ها توسط ایران آموزش دیده و مجهز شده اند. تهران می گوید که این گروه ها تحت کنترل ایران نیستند و مراکز تصمیم گیری مستقل دارند اما ارزیابی آمریکا خلاف این ادعا را می گوید».
کیمیت گفت «گنجاندن دوباره حوثی ها در فهرست تروریسم ضروری است. دولت بایدن به هدف خود نرسید چون دولت بایدن انتظار داشت حوثی ها پس از حذف از فهرست تروریسم رویکرد میانه رو در پیش می گیرند و اقدامات ستیزه جویانه آنها کاهش پیدا می کند و حملات تروریستی کمتری انجام خواهند داد اما حملات حوثی ها در دریای سرخ افزایش پیدا کرده است. حوثی ها امروز بسیار بدتر از زمانی هستند که در فهرست تروریسم بودند. بنابراین تصور می کنم دولت آمریکا دوباره حوثی ها را به لیست تروریسم خواهد برد».
از سوی دیگر علی الصراری مشاور نخست وزیر یمن و از اعضای ارشد حزب سوسیالیست یمن معتقد است «گروه حوثی پس از این حملات به چند دستاورد سیاسی دست پیدا کردند و هوادارانشان در داخل و خارج یمن افزایش پیدا خواهد کرد چون حالا حوثی ها را با جنبش «حماس» مقایسه می کنند که به دلیل تجاوز اسرائیل علیه فلسطینیان در غزه و کرانه باختری با اسرائیل و آمریکا می جنگند. شعارهای حوثی در این باره قبلا مورد تردید بود چون اقدامات خصمانه حوثی ها علیه مردم یمن بود».
الصراری در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «اگر تلاش های سعودی و عمان برای افزایش سرعت در آغاز روند صلح در یمن و توافق درباره نقشه راه ادامه پیدا کند موضع حوثی ها پس از حملات اخیر آمریکا و بریتانیا در مذاکرات تقویت می شود چون حوثی ها بر این باورند که در یمن و کشورهای عربی محبوبیت پیدا کرده اند اما به نظر من تلاش ها برای برقراری صلح پس از حملات اخیر ادامه پیدا نخواهد کرد».
او معتقد است که این حملات به توان نظامی حوثی ها ضربه نزدند به خصوص اینکه مدتی پیش از انجام این حملات تهدیدهایی در این باره مطرح شده بود و حوثی ها فرصت کافی برای پنهان کردن تسلیحات و دستگاه ها و تجهیزات نظامی خود در غارها و مخفیگاه ها داشتند. بنا به آمار تعداد کشته ها و زخمی های حوثی ها ۶ نفر در ۷۳ حمله هوایی است که همین نشان دهنده بی فایده بودن این حملات است.
الصراری خاطر نشان کرد «این حملات متمرکز نبودند و مواضع بسیاری را مورد هدف قرار دادند و این نشان می دهد که صرفا برای رساندن پیام و هشدار به حوثی ها بود چون حوثی ها پا را از گلیم خود درازتر و جرات تهدید منافع غربی ها را پیدا کردند. آنها می خواستند که حوثی ها صرفا نفوذ خود را افزایش دهند اما تهدید نکنند».

 

فرار از مسئولیت

به نظر می رسد که آمریکا و متحدان غربی اش دچار سردرگمی شدید شده اند و میان رسیدن به حل سیاسی در یمن و نگهداشتن حوثی ها و تمایل زیاد به برقراری امنیت در مسیر کشتیرانی و حفاظت از منافع اقتصادی خود گیر افتاده اند.

به احتمال زیاد حوثی ها پس از حملات آمریکا و بریتانیا فرصتی برای فرار از مسئولیت خود در برقراری صلح خواهند یافت (فرانس پرس)

 

عبد الجلیل الحقب پژوهشگر سیاسی یمنی با الصراری هم نظر است که این حملات به مثابه تایید ادعای حوثی ها در رویارویی با اسرائیل و غرب است. الحقب افزود «آنچه در یمن روی می دهد در عمل به نفع اسرائیل و حوثی ها و ایران است. مردم یمن هر سه طرف را قبول ندارند. این حملات خسارات و زیان فراوانی به مردم و کشور یمن و آینده سیاسی و اقتصاد و معیشت مردم وارد خواهد کرد».
الحقب در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «این حملات خدشه ای به توان نظامی حوثی ها وارد نمی کنند مگر در صورتی که تحولات دیگری روی دهد و حملات طولانی تری انجام شود و یا اینکه این حملات به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود. اگر این رویارویی برنده قطعی نداشته باشد و جنگ روی زمین آغاز نشود و جامعه و حکومت یمن برای مقابله با این گروه مورد حمایت قرار نگیرند حوثی ها توان و قابلیت های نظامی برای توسعه و افزایش توانمندی های خود و جبران خسارات و جذب پیکارجویان بیشتر را دارند».
یک مقام دولتی یمن گفت برآوردم این است که حوثی ها با لجبازی به سمت گسترش درگیری می روند و کار به جاهای باریک خواهد کشید و جامعه یمن و منطقه فجایع و مصیبت های بیشتری خواهند دید و گروه حوثی در این شرایط از مسئولیت خود در برقراری صلح و تامین مطالبات معیشتی مردم شانه خالی خواهند کرد.
این مقام یمنی که نخواست نامش منتشر شود در گفتگو با «الشرق الاوسط» از مواضع جامعه بین الملل درباره تنش ها در دریای سرخ انتقاد کرد و گفت «جامعه جهانی به دولت قانونی و به رسمیت شناخته شده یمن مراجعه نمی کند. فشارهای بین المللی در همه این سالها به افزایش نفوذ حوثی ها در چند سال گذشته ختم شد اما حالا زمان آن فرا رسیده که قدرت های بین المللی عبرت بگیرند و درک کنند که پایان این کودتا و پایان دادن به حضور حوثی ها در سواحل و بنادر یمن تنها راه تامین منافع قدرت های بزرگ است».

 

کاسبی یا سرنوشت «داعش»

حوثی ها تهدید کردند که در پاسخ به حملات هوایی آمریکا و بریتانیا منافع و شناورهای آمریکا و بریتانیا در دریای سرخ را مورد هدف قرار می دهند. برخی از سران حوثی به آمریکا و بریتانیا هشدار دادند که نحوه پایان این تقابل دست این دو کشور نخواهد بود.
صلاح علی صلاح پژوهشگر سیاسی گفت «حملات آمریکا و بریتانیا تاثیر بسیار محدودی بر حوثی ها خواهد داشت. حوثی ها حالا با لحن تندتر حرف می زنند و می گویند که ادعاهایشان درباره رویارویی با دشمنان خارجی درست بوده است اما حوثی ها در حقیقت به دنبال جلب حمایت مردم و جذب پیکارجو هستند. این حملات از نظر نظامی محدود بودند و در یک محدوده جغرافیایی گسترده انجام شدند».
صلاح گفت «این حملات هوایی ناگهانی نبود و بنابراین حوثی ها پیش از حملات همه اقدامات احتیاطی خود را در نظر گرفته بودند. ضمنا اکثر اهداف حملات بریتانیا و آمریکا همان هایی بودند که در سال های گذشته توسط جنگنده های ائتلاف حمایت از دولت یمن شناسایی شده و مورد هدف قرار گرفته بودند. پس حوثی ها از نظر منطقی مخفیگاه و پادگان های مخفی دارند. احتمالا هدف این حملات کاهش یا از بین بردن توان نظامی حوثی ها نبوده بلکه صرفا پیام معینی بوده است».

حوثی ها مناطق ساحلی دریای سرخ را به سکوی حملات خود در دریای سرخ تبدیل کرده اند (رویترز)

 

صلاح گفت «تضعیف توانمندی های نظامی حوثی ها به افزایش تنش و سیر تحول رویدادها بستگی دارد که منجر به عملیات نظامی زمینی خواهد شد یا نه. البته این هزینه نظامی کلان و هزینه اقتصادی دارد چون در چنین شرایطی هر گونه فعالیت و کشتیرانی در دریای سرخ متوقف و مسیر دریای سرخ بسته می شود و مسیر کشتی ها در دوره جنگ تغییر خواهد کرد».
از سوی دیگر یک پژوهشگر سیاسی یمنی مقیم در صنعا که نخواست نامش منتشر شود در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «مساله این است که حوثی ها با سوءاستفاده از تحولات جاری به دنبال کسب محبوبیت و مقبولیت میان مردم کشورهای عربی هستند و نیز به دنبال جمع آوری کمک های مالی و جذب نیرو. این مساله باعث افزایش نفوذ ایران در منطقه در پی افزایش دو دستگی در جوامع عربی می شود که همه این شرایط به نفع اسرائیل خواهد بود».
این پژوهشگر یمنی افرود «حوثی ها روی این مساله حساب می کنند که آمریکا و متحدانش نمی خواهند وارد یک جنگ تمام عیار با آنها شوند و صرفا به دنبال تقویت موضع و توان چانه زنی در مذاکرات هستند. اگر جنگ تمام عیار آغاز شود وضعیت به کلی فرق خواهد کرد چون حوثی ها در صورت ادامه لجبازی و تجاوزگری شاید به سرنوشت «داعش» در عراق دچار شوند».


کویت: تحولات دریای سرخ را با نگرانی دنبال می کنیم  


بازگشت جنگنده تایفون نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در قبرس (فرانس پرس)
بازگشت جنگنده تایفون نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در قبرس (فرانس پرس)
TT

کویت: تحولات دریای سرخ را با نگرانی دنبال می کنیم  


بازگشت جنگنده تایفون نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در قبرس (فرانس پرس)
بازگشت جنگنده تایفون نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در قبرس (فرانس پرس)

وزارت خارجه کویت جمعه (۱۲ ژانویه) گفت که این کشور تحولات و رویدادها در منطقه دریای سرخ را با نگرانی شدید دنبال می کند.
به گزارش خبرگزاری آلمان بیانیه وزارت خارجه کویت پس از حملات هوایی پنجشنبه شب به مواضعی در خاک یمن صادر می شود.
این بیانیه بر لزوم اهمیت حفظ امنیت و ثبات در حوزه دریای سرخ و حفاظت از روند کشتیرانی آزاد در گذرگاه های دریایی کلیدی جهان تاکید کرد و گفت این امر عامل کلیدی در حفظ امنیت و صلح بین الملل است.
کویت بر اهمیت کاهش فوری تنش و خرد ورزی در راستای جلوگیری از ایجاد خطر برای کشتیرانی در منطقه تاکید کرد و افزود اکثر کشورهای جهان به کشتیرانی بین المللی در دریای سرخ متکی هستند.
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت که به نیروهای نظامی آمریکا دستور حمله به برخی مواضع در خاک یمن را داد و این حملات موفق توسط آمریکا و بریتانیا و با حمایت استرالیا و بحرین و کانادا و هلند انجام شدند و نقاطی را مورد هدف گرفتند که شورشیان حوثی ها از آنها برای تهدید کشتیرانی در این گذرگاه آبی کلیدی جهان استفاده می کردند.
از سوی دیگر وزارت خارجه عمان جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که این کشور تحولات حملات هوایی آمریکا و بریتانیا به یمن را با نگرانی شدید دنبال می کند و این حملات در تعدادی از شهرهای «جمهوری یمن انجام شدند. دولت عمان در حالی گزینه نظامی علیه یمن را از سوی کشورهای دوست نکوهش می کند که اسرائیل بدون حساب و کتاب و یا ترس از مجازات و بازخواست به بمباران و جنگ بی رحمانه و محاصره نوار غزه ادامه می دهد».
به گزارش خبرگزاری عمان این بیانیه افزود پادشاهی عمان «بارها در مورد خطر گسترش جنگ و رویارویی در منطقه به دلیل ادامه تجاوزگری اسرائیل به اراضی فلسطین اشغالی به ویژه ویرانگری و کشتار و سرکوب و آزار و اذیت و گرسنگی غیر نظامیان و اهالی غزه ادامه می دهد».
پادشاهی عمان بار دیگر اعلام می کند که این کشور «خواستار رسیدن به صلح عادلانه و فراگیر به منظور حفظ امنیت و ثبات در منطقه و از سرگیری رشد و رونق همگانی» است و از همه طرف ها می خواهد تا «از افزایش تنش و عملیات نظامی دست برداشته و به بررسی ریشه ها و دلایل واقعی این بحران بپردازند».


نگرانی غرب از گسترده‌ترین حمله حوثی‌ها در دریای سرخ

صورة وزعتها وزارة الدفاع البريطانية أمس تُظهر عملية إطلاق صواريخ في البحر الأحمر من على متن المدمرة البريطانية "إتش أم إس دايموند" (أ.ب)
صورة وزعتها وزارة الدفاع البريطانية أمس تُظهر عملية إطلاق صواريخ في البحر الأحمر من على متن المدمرة البريطانية "إتش أم إس دايموند" (أ.ب)
TT

نگرانی غرب از گسترده‌ترین حمله حوثی‌ها در دریای سرخ

صورة وزعتها وزارة الدفاع البريطانية أمس تُظهر عملية إطلاق صواريخ في البحر الأحمر من على متن المدمرة البريطانية "إتش أم إس دايموند" (أ.ب)
صورة وزعتها وزارة الدفاع البريطانية أمس تُظهر عملية إطلاق صواريخ في البحر الأحمر من على متن المدمرة البريطانية "إتش أم إس دايموند" (أ.ب)

بریتانیا و آمریکا ۱۸ پهپاد، دو موشک کروز و یک موشک بالستیک ضد کشتی را در دریا دفع و منهدم کردند؛ حمله ای که گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، آن را بزرگ‌ترین حمله از زمان آغاز هدف قرار دادن کشتی‌های بین‌المللی توسط حوثی‌ها در اکتبر ۲۰۲۳ توصیف کرد.
نگرانی در بسیاری از کشورهای غربی دیده می‌شود. آنها هشدار داده‌اند که تشدید تنش حوثی‌ها در دریای سرخ، رویارویی به رهبری واشنگتن را گسترش خواهد داد، به ویژه که این کشور همراه با دیگر کشورهای غربی، لحن آمادگی و تهدید را افزایش داده‌است.
ناظران رد نمی‌کنند که واشنگتن پس از اصرار حوثی‌ها و پایبندی به تشدید تنش‌های دریایی، سندی را برای طبقه‌بندی این گروه در فهرست سازمان‌های تروریستی منتشر کند.
برخلاف حملات قبلی که گروه حوثی می‌گفت کشتی‌های باری را هدف قرار می‌دادند که از دستورات آن‌ها اطاعت نمی‌کردند، این بار این گروه ادعا کرد که با حمله گسترده‌تر خود، یک کشتی آمریکایی را هدف قرار داده‌است که به کشتی‌های باری کمک می‌کرد.
در همین حال، جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی گفت: جنگ غزه در لحظه ای رخ داد که منجر به تزلزل توافق قریب‌الوقوع در بحران یمن شد.
بورل در یک نشست خبری محدود در پاسخ به سؤال الشرق الاوسط در ریاض گفت: قبل از جنگ (جنگ غزه)، من با هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن صحبت می‌کردم، و او به من گفت که باید در مورد بازدید از عدن، پایتخت موقت یمن، ظرف دو ماه آینده فکر کنم، توافقی باشد... سپس جنگ (جنگ غزه) آمد. این یکی از عوارض جانبی است. جنگ در یمن رو به پایان بود و اکنون دیگر اوضاع این گونه نیست.
نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را بخشی از مشکل اصلی منطقه دانست.


سعودی پنج نوع اقامت ممتاز اعلام کرد

سعودی پنج نوع اقامت ممتاز اعلام کرد
TT

سعودی پنج نوع اقامت ممتاز اعلام کرد

سعودی پنج نوع اقامت ممتاز اعلام کرد

پادشاهی عربی سعودی در اقدام تازه‌ برای جذب سرمایه‌های خارجی پنج نوع اقامت را برای سرمایه‌گذاران، کار آفرینان، افراد با استعداد، صاحبان املاک و افراد متخصص از سراسر جهان و افراد مقیم در کشور خود اعلام کرد.
این تصمیم که از دیروز چهارشنبه لازم الاجرا شد، به متقاضیان واجد شرایط امکان اخذ اقامت ممتاز با پرداخت هزینه یکباره ۴ هزار ریال سعودی را می‌دهد.
پیش از این، پادشاهی دو نوع ویزای اقامت ممتاز داشت: اقامت ثابت برای یک سال، قابل تمدید، که مقیم برای آن ۱۰۰ هزار ریال پرداخت می‌کرد و اقامت حق بیمه دائمی به مبلغ ۸۰۰ هزار ریال که یک بار پرداخت می‌شد.
مرکز اقامت‌ ممتاز این کشور پنج نوع اقامت از جمله اقامت برای سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، متخصصان، صاحبان املاک و اقامت برای افراد با استعداد با شرایط ویژه صادر می‌کند.
این طرح در چارچوب مرحله جدیدی برای رونق‌بخشی به اقتصاد و ایجاد اشتغال عملیاتی می‌شود.
ماجد القصبی، وزیر بازرگانی سعودی و رئیس هیئت مدیره مرکز اقامت ممتاز، از طریق حساب کاربری خود در پلتفرم «X» گفت: متخصصان ممتاز، افراد با استعداد، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان از همه کشورهای جهان به پادشاهی عربی سعودی می‌آیند تا از محصولات جدید برای اقامت ممتاز بهره‌مند شوند تا بتوانند از ثبات برخوردار شوند و در یک کشور جاه‌طلب کار کنند.
وی تأکید کرد که پنج محصول اقامتی ممتاز به دارندگان آنها فرصت اقامت و کار در کشور پادشاهی را می‌دهد و درها را برای همه کسانی که به اقتصاد ملی ارزش می‌افزایند باز می‌کند تا در چشم انداز ۲۰۳۰ شریک باشند.
وی اظهار کرد که گزینه های اقامتی متمایز از افزایش فرصت‌های شغلی برای سعودی‌ها و انتقال دانش از استعدادها در سراسر جهان حمایت می‌کند.

Read also