سعودی گسترش شهرک سازی در کرانه باختری را محکوم کرد.. هشدار نسبت به «عواقب شدید»

ریاض تاکید کرد که تجاوزات اسرائیل شانس صلح را تضعیف می‌کندسعودی بر رد قاطعانه نقض حقوق بین الملل توسط اسرائیل تاکید کرد (الشرق الاوسط)
سعودی بر رد قاطعانه نقض حقوق بین الملل توسط اسرائیل تاکید کرد (الشرق الاوسط)
TT

سعودی گسترش شهرک سازی در کرانه باختری را محکوم کرد.. هشدار نسبت به «عواقب شدید»سعودی بر رد قاطعانه نقض حقوق بین الملل توسط اسرائیل تاکید کرد (الشرق الاوسط)
سعودی بر رد قاطعانه نقض حقوق بین الملل توسط اسرائیل تاکید کرد (الشرق الاوسط)

پادشاهی عربی سعودی موافقت شورای وزیران امنیت اسرائیل با گسترش شهرک سازی در کرانه باختری را محکوم کرد.
وزارت خارجه کشور سعودی در بیانیه‌ای بر «رد قاطعانه نقض مداوم قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی توسط اسرائیل» تأکید کرد.
ریاض همچنین نسبت به «عواقب وخیم ادامه این کار توسط مقامات اشغالگر اسرائیل، با توجه به فقدان کامل مکانیسم‌های پاسخگویی بین‌المللی» هشدار داد.
وزارت خارجه سعودی اظهار کرد که این تخلفات فرصت‌های صلح را تضعیف و به دامن زدن به درگیری‌ها و بی‌ثباتی امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی کمک می‌کند.
شورای همکاری خلیج نیز تصمیم اسرائیل را به شدت محکوم و رد کرد.
جاسم البدیوی، دبیرکل این شورا، بر مخالفت قاطع شورای همکاری با نقض مستمر و سیستماتیک قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مشروع بین‌المللی توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل تاکید کرد و گفت: ادامه این سیاست های خطرناک توسط مقامات اشغالگر منجر به بی ثباتی و امنیت در منطقه خواهد شد.
دبیرکل شورا بر موضع قاطع و محکم شورای همکاری خلیج در حمایت از آرمان فلسطین و دستیابی به راه حلی مبتنی بر پایان دادن به اشغالگری اسرائیل و ایجاد کشور مستقل فلسطین در مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی مطابق با قطعنامه های مربوطه سازمان ملل متحد و ابتکار صلح عربی تاکید کرد.ابراز نگرانی عمیق سعودی از تشدید تنش نظامی در حدیده

 سعودی خواستار خویشتنداری حداکثری از جانب همه طرف ها شد (واس)
سعودی خواستار خویشتنداری حداکثری از جانب همه طرف ها شد (واس)
TT

ابراز نگرانی عمیق سعودی از تشدید تنش نظامی در حدیده

 سعودی خواستار خویشتنداری حداکثری از جانب همه طرف ها شد (واس)
سعودی خواستار خویشتنداری حداکثری از جانب همه طرف ها شد (واس)

وزارت خارجه سعودی یکشنبه (۲۱ جولای) در بیانیه ای از تحولات تازه و تشدید تنش نظامی در یمن پس از حملات هوایی اسرائیل به بندر حدیده یمن عمیقا ابراز نگرانی کرده و گفت این تحولات «شدت تنش جاری در منطقه را دو چندان می کند».
اسرائیل روز شنبه (۲۰ جولای) به بندر حدیده تحت کنترل حوثی های یمن حمله کرد.
این بیانیه افزود «وزارت خارجه با نگرانی شدید تحولات و تشدید تنش نظامی در یمن را پس از حملات هوایی اسرائیل به استان حدیده روز شنبه ۲۰ جولای دنبال می کند و این اقدام نظامی تنش نظامی کنونی در منطقه را تشدید می کند و به تلاش های ادامه دار برای پایان جنگ علیه غزه لطمه می زند».
وزارت خارجه سعودی از همه طرف ها خواست با «خویشتنداری حداکثری منطقه و مردم منطقه را از خطر جنگ دور کنند».
وزارت خارجه بار دیگر از جامعه جهانی و طرف های تاثیر گذار خواست با عمل به نقش و مسئولیت خود به کشمکش ها در منطقه پایان دهند.
این بیانیه که در اکانت وزارت خارجه سعودی در شبکه اکس منتشر شده بر ادامه تلاش ریاض برای پایان جنگ در غزه و حمایت مداوم سعودی از تلاش برای برقراری صلح در یمن و پایان دادن به مشکلات و گرفتاری مردم یمن و برقراری امنیت و صلح در منطقه تاکید کرد.
در این راستا، سپهبد ترکی المالکی سخنگوی وزارت دفاع سعودی یکشنبه (۲۱ جولای) هر گونه نقش یا کمک سعودی برای حمله به شهر حدیده یمن را تکذیب کرد.
المالکی در پیام خود در شبکه «اکس» افزود «سعودی به هیچ کشور و گروهی اجازه عبور از حریم هوایی خود را (برای اقدام نظامی علیه دیگر کشورها) نخواهد داد».