الجمیلی: صدام از شیراک و عون حمایت مالی کرده‌است

او در گفت و گو با «الشرق الاوسط» تلاش برای ترور همسر میتران را تأیید کرد

الجمیلی: صدام از شیراک و عون حمایت مالی کرده‌است
TT

الجمیلی: صدام از شیراک و عون حمایت مالی کرده‌است

الجمیلی: صدام از شیراک و عون حمایت مالی کرده‌است

سالم الجمیلی، مدیر وقت بخش آمریکا در سرویس اطلاعات رژیم حزب بعث عراق، در این قسمت از مصاحبه با «الشرق الاوسط» می‌گوید که صدام حسین رئیس‌جمهور فقید عراق از کمپین انتخاباتی ژاک شیراک در فرانسه حمایت مالی کرده‌است، او همچنین از بی نظیر بوتو، نخست‌وزیر فقید پاکستان حمایت کرد و به او در پیروزی در انتخابات کمک کرد.
الجمیلی بازگو می‌کند که چگونه رژیم صدام در جریان «جنگ آزادسازی» ژنرال لبنانی میشل عون که با هدف بیرون راندن ارتش سوریه از لبنان اعلام کرده بود، از ژنرال لبنانی حمایت مالی و نظامی کرد.
او می‌گوید: «صدام تصمیم گرفت رئیس‌جمهور فقید حافظ اسد را مجازات کند، زیرا او خط لوله نفت عراق را که از سوریه به بانیاس می‌گذشت، در جریان جنگ ایران و عراق متوقف کرد؛ بنابراین دستور پشتیبانی عون را صادر کرد و ما خودروهای زرهی، مهمات و ۱۱ میلیون دلار در اختیار او گذاشتیم».
او از حمایت نظامی عراق از مخالفان حکومت سرهنگ معمر قذافی می‌گوید، پس از اینکه مشخص شد او موشک‌های اسکاد به ایران داده‌است که برای بمباران بغداد در طول جنگ ایران و عراق از آن استفاده می‌کرد.
الجمیلی همچنین در مورد تلاش برای ترور دانیل میتران، همسر فرانسوا میتران، رئیس‌جمهور فقید فرانسه، پس از تبلیغ دربارهٔ مسئله حلبچه و استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی صحبت کرد، بنابراین تصمیم گرفته شد که به رفتار او پایان داده شود.
وی در جولای سال ۱۹۹۲ برای بازدید از استان سلیمانیه به زیارت یادمان شهدای حلبچه رفته بود که در مسیر وی یک بمب جاسازی شده بود که به طرز معجزه آسایی جان سالم به در برد.استارمر متعهد به «تجدید روابط» با اروپا شد

ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
TT

استارمر متعهد به «تجدید روابط» با اروپا شد

ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)

کی یر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا در چهارمین نشست جامعه سیاسی اروپایی (EPC) میزبان بیش از ۴۵ رهبر اروپایی در نزدیکی آکسفورد در بریتانیا بود، جایی که او متعهد شد که کشورش به دنبال بازگرداندن روابط با اروپا به ویژه در سطح امنیتی خواهد بود.
او همچنین از رهبران حاضر در این نشست خواست تا به اوکراین کمک کنند و در مورد بحران مهاجرت هماهنگ باشند.
استارمر امیدوار است پس از آشفتگی‌های سال‌های پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت)، در این اجلاس در کاخ بلنهایم که رئیس‌جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی در آن شرکت می‌کنند، فرصتی برای «بازنشانی» روابط بریتانیا با همسایگانش فراهم شود.
وی به دیگر رهبران اروپایی اطمینان داد که بریتانیا تحت رهبری او، «دوست و شریکی قابل اعتماد خواهد بود» و آماده است که «نه به عنوان عضو اتحادیه اروپا، بلکه قطعاً بخشی از اروپا» با دیگر کشورها همکاری کند.
علاوه بر این، او گفت که این کشور «هرگز» از دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) خارج نخواهد شد. پیش از آن حزب محافظه کار مخالف ایده خروج از این دادگاه را مطرح کرده بود.