کاخ سفید: با کمک مصر به دنبال بازگشایی کریدور بشردوستانه در غزه هستیم

واشنگتن: در حملات حماس ۲۲ آمریکایی کشته و ۱۷ تن مفقود شدندجان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)
TT

کاخ سفید: با کمک مصر به دنبال بازگشایی کریدور بشردوستانه در غزه هستیمجان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی یالات متحده اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان آمریکایی در حملات حماس تاکنون به ۲۲ نفر رسیده‌است، در حالی که تعداد افراد مفقود که گفته می‌شود توسط جنگجویان حماس ربوده شده‌اند به ۱۸ آمریکایی رسیده‌است. به گفته وی که احتمال افزایش این تعداد وجود دارد.
کربی در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید گفت: «ما نگران شرایط آمریکایی‌هایی هستیم که ممکن است توسط حماس گروگان گرفته شوند. ما هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام می‌دهیم تا از موقعیت و وضعیت آنها مطلع شویم و چیزی که کار را سخت‌تر می‌کند این است که نمی‌دانیم کجا هستند و از وضعیت سلامتی آنها اطلاعی نداریم. ما در حال رایزنی با قطر هستیم که خط ارتباطی با حماس دارد تا آنها را آزاد کنند».
کربی در خصوص خبر اعزام نیروهای کماندوی ویژه آمریکایی به اسرائیل برای مشارکت در آزادسازی گروگان‌ها گفت: «ما طیف وسیعی از گزینه‌ها را داریم. هنوز تصمیمی در مورد نحوه اجرای عملیات آزادسازی گروگان نگرفته‌ایم و ابتدا باید وضعیت را روشن کنیم و اطلاعاتی دربارهٔ مفقودین و مکان‌های آنها به‌دست آوریم تا تصمیم درست بگیریم».
او بر اصرار دولت بایدن بر انجام هر کاری که برای بازپس‌گیری گروگان‌ها لازم است تأکید کرد.
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تأکید کرد که دولت آمریکا در حال رایزنی‌های فشرده با مقامات اسرائیلی و مقامات مصری است تا اجازه دهد یک کریدور بشردوستانه برای غیرنظامیان در نوار غزه برای خروج از نوار به خاک مصر و ارسال کمک‌های بشردوستانه باز شود.
وی ضمن تأکید بر این که باید بین غیرنظامیان فلسطینی و مبارزان حماس تفکیک قائل شویم، گفت: غیرنظامیان فلسطینی را نمی‌توان به خاطر کاری که حماس انجام داد سرزنش کرد و ما در حال رایزنی با مصری‌ها در مورد ایجاد کریدور انسانی برای کمک به آنها هستیم و غیرنظامیان فلسطینی تحت حمایت حقوقی بین‌المللی هستند.
وی افزود: هیچ‌کس نمی‌خواهد غیرنظامیان کشته شوند، اما حماس جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد و از غیرنظامیان در نوار غزه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.
کربی گفت که مصر و اسرائیل هر دو نقش مهمی در این وضعیت دارند و ما باید به غیرنظامیانی که از نظر ما قربانیان حماس هستند کمک‌هایی در قالب غذا و دارو ارائه کنیم.
کربی دربارهٔ سؤالی در مورد محدودیت‌هایی که ایالات متحده از اسرائیل در عملیات نظامی خود برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در میان غیرنظامیان می‌خواهد، تأکید کرد که هم ایالات متحده و هم اسرائیل برخلاف حماس به هنجارهای قانونی و پایبندی به قانون متعهد هستند.
وی افزود که در مورد عملیات نظامی انجام شده توسط نیروهای اسرائیلی صحبت نخواهد کرد و آن را به وزارت دفاع اسرائیل واگذار خواهد کرد. اما وی تأکید کرد که دولت آمریکا همه چیز لازم را برای دفاع از خود در اختیار اسرائیل قرار خواهد داد و در صورت لزوم آماده است ناو هواپیمابر دوم را به منطقه بفرستد.
وی اعلام کرد که تصمیم برای اعزام ناو هواپیمابر یو اس اس دوایت آیزنهاور به دریای مدیترانه مدت‌ها قبل از حمله حماس به اسرائیل گرفته شده‌است.
کربی نسبت به موشک‌های پرتاب شده از لبنان ابراز نگرانی کرد و گفت:
«واضح است که (حزب‌الله) مسئول این موشک‌ها است و ما نگران پرتاب آنها هستیم و نگران ایران هستیم، اما تاکنون هیچ تأییدی مبنی بر دخالت ایران در کمک به (حماس) وجود ندارد».
از سوی دیگر، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفته‌است که ایالات متحده برای کمک به اسرائیل در نجات گروگان‌ها و ارائه اطلاعات و برنامه‌ریزی «شهروند روی زمین» دارد.
او (هنگام سفر به بروکسل برای شرکت در نشستی با متحدان دربارهٔ جنگ در اوکراین) به خبرنگاران گفت: ما هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد دقیق گروگان‌های احتمالی آمریکایی نداریم. اما او افزود که زمانی که روز یکشنبه با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل صحبت کرد، به جامعه اطلاعاتی آمریکا در عملیات برای آزادی گروگان‌ها کمک کرد.
او گفت ما با طرف اسرائیلی تماس داریم. ما به ارائه کمک‌های اطلاعاتی و برنامه‌ریزی ادامه خواهیم داد و نیروهای عملیات ویژه را در آماده باش برای عملیات گروگان‌گیری با تیم‌های مستقر در فورت براگ، کارولینای شمالی داریم.
آستین در افتتاحیه نشست گروه تماس اوکراین در روز چهارشنبه تأکید کرد، «ایالات متحده با دفاع از خود و شهروندانش در برابر این حمله تروریستی نفرت‌انگیز که توسط (حماس) انجام شد، محکم در کنار اسرائیل ایستاده‌است».استارمر متعهد به «تجدید روابط» با اروپا شد

ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
TT

استارمر متعهد به «تجدید روابط» با اروپا شد

ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)
ستارمر يتوسط ضيوف القمة الأوروبية (إ.ب.أ)

کی یر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا در چهارمین نشست جامعه سیاسی اروپایی (EPC) میزبان بیش از ۴۵ رهبر اروپایی در نزدیکی آکسفورد در بریتانیا بود، جایی که او متعهد شد که کشورش به دنبال بازگرداندن روابط با اروپا به ویژه در سطح امنیتی خواهد بود.
او همچنین از رهبران حاضر در این نشست خواست تا به اوکراین کمک کنند و در مورد بحران مهاجرت هماهنگ باشند.
استارمر امیدوار است پس از آشفتگی‌های سال‌های پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت)، در این اجلاس در کاخ بلنهایم که رئیس‌جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی در آن شرکت می‌کنند، فرصتی برای «بازنشانی» روابط بریتانیا با همسایگانش فراهم شود.
وی به دیگر رهبران اروپایی اطمینان داد که بریتانیا تحت رهبری او، «دوست و شریکی قابل اعتماد خواهد بود» و آماده است که «نه به عنوان عضو اتحادیه اروپا، بلکه قطعاً بخشی از اروپا» با دیگر کشورها همکاری کند.
علاوه بر این، او گفت که این کشور «هرگز» از دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) خارج نخواهد شد. پیش از آن حزب محافظه کار مخالف ایده خروج از این دادگاه را مطرح کرده بود.