رئیس سازمان سیا: به ندرت خاورمیانه را پیچیده‌تر و انفجاری‌تر از شرایط امروز دیده‌ام

برنز دربارهٔ «هنر جاسوسی و هنر حکومت» در دوران رقابت با چین و روسیه و قرار دادن ایران و اسرائیل در قلب چالش‌های منطقه نوشت

مدير وكالة المخابرات المركزية الأميركية وليم بيرنز خلال جلسة استماع أمام لجنة المخابرات في مجلس النواب الثلاثاء (رويترز)
مدير وكالة المخابرات المركزية الأميركية وليم بيرنز خلال جلسة استماع أمام لجنة المخابرات في مجلس النواب الثلاثاء (رويترز)
TT

رئیس سازمان سیا: به ندرت خاورمیانه را پیچیده‌تر و انفجاری‌تر از شرایط امروز دیده‌ام

مدير وكالة المخابرات المركزية الأميركية وليم بيرنز خلال جلسة استماع أمام لجنة المخابرات في مجلس النواب الثلاثاء (رويترز)
مدير وكالة المخابرات المركزية الأميركية وليم بيرنز خلال جلسة استماع أمام لجنة المخابرات في مجلس النواب الثلاثاء (رويترز)

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا در مقاله‌ای در نشریه فارن افرز با عنوان «هنر جاسوسی و هنر دولت: دگرگونی سیا برای عصر رقابت» نوشت با توجه به تجربیات خود در خاورمیانه تأکید کرده که به ندرت این منطقه را «پیچیده‌تر و انفجاری‌تر» از شرایط امروز دیده‌است.
برنز نسبت به خطر کنار گذاشتن حمایت ایالات متحده از اوکراین در رویارویی با جاه طلبی‌های ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، هشدار داد.
وی گفت که این حمایت، رئیس‌جمهور چین، شی جین پینگ را بر آن داشت تا توانایی‌های آمریکا برای مقابله با هرگونه تهاجم به تایوان را «دوباره محاسبه و بازنگری کند».
وی به خطراتی که ایران برای خاورمیانه ایجاد می‌کند، اشاره کرد، زیرا رژیم این کشور «آماده جنگ تا آخرین نیابت منطقه ای خود» برای گسترش هژمونی خود بر منطقه است.
برنز در این مقاله با اشاره به چالش‌های پیش روی آمریکا، چین و رقابت با این کشور را اصلی‌ترین موضوع پیش‌روی ایالات متحده خوانده و تأکید می‌کند باید اقدامات لازم را برای مقابله با تهدید چین به کار بست.

«عظمت» پوتین

این دیپلمات پیشین وزارت خارجه آمریکا همچنین دوران کنونی را یکی از لحظات نادری دانسته که آمریکا با آن رو به رو است و می‌افزاید: «همان‌طور که رئیس‌جمهور جو بایدن تأکید کرده، ایالات متحده امروز با یکی از آن لحظات نادر مواجه است که پیامدهای آن طلوع جنگ سرد یا دوره پس از ۱۱ سپتامبر است. ظهور چین و بدخواهی روسیه، چالش‌های ژئوپلیتیکی دلهره‌آوری را در دنیای رقابت استراتژیک ایجاد می‌کند که در آن ایالات متحده دیگر از برتری بلامنازع برخوردار نیست و در عین حال تهدیدات هم علیه ما در حال افزایش است».
او در این مقاله خود به‌طور مفصل به روسیه و حمله این کشور به اوکراین پرداخته و تأکید کرده که علاقه پوتین به کنترل اوکراین از مسائلی است که هرگز نباید آن را فراموش کرد.
برنز در این رابطه می‌نویسد: «پوتین معتقد است که بدون کنترل اوکراین غیرممکن است که روسیه یک قدرت بزرگ و او یک رهبر بزرگ برای روسیه باشد».
برنز اضافه کرده که باور او پوتین در جنگ با اوکراین در بسیاری از سطوح شکست خورده و هدف اولیه مسکو برای تصرف کی‌یف و تحت سلطه درآوردن اوکراین «احمقانه و توهم‌آمیز» بوده‌است. با این حال برنز اذعان دارد که «سرکوبگری پوتین در داخل» همچنان ادامه خواهد یافت هرچند اقداماتی مانند شورش پریگوژین نشان‌دهنده این است که مخالفت‌ها حتی در درون سیستم سیاسی کرملین نیز رو به رو رشد است.
سفیر پیشین آمریکا در مسکو در ادامه این مقاله تأکید کرده که حمایت از اوکراین برای آمریکا امری ضروری است و می‌تواند یک سرمایه‌گذاری نسبتاً متوسط با بازده ژئوپولتیک قابل توجه برای ایالات متحده باشد که برای صنعت این کشور بازده قابل توجهی خواهد داشت. او در عین حال می‌گوید که هرچند تهدیدات هسته‌ای روسیه را چندان نباید جدی گرفت اما در عین حال احمقانه خواهد بود اگر نادیده گرفته شود.
او در این ادامه می‌نویسد: «پوتین فکر می‌کند که زمان به نفع او است و می‌تواند ضمن نابودی اوکراین، حامیان غربی‌اش را ناامید کند اما چالش برای اوکراین این است که غرور پوتین را خنثی کند و هزینه‌های سنگین ادامه درگیری‌ها را به روسیه نشان دهد، اتفاقی که نه تنها با پیشرفت در خط مقدم بلکه با انجام حملات عمیق‌تر پشت سر آنها و دستیابی به دستاوردهای پایدار در دریای سیاه حاصل خواهد شد».
برنز همچنین تأکید کرده که آمریکا باید به کمک‌های خود به اوکراین ادامه دهد و کمتر از ۵ درصد از بودجه دفاعی خود را برای این منظور تخصیص دهد تا یک تضمینی برای یک برد بلند مدت برای اوکراین و یک باخت راهبردی برای روسیه به دست آورد.

«دشمنی» چین

این دیپلمات کارکشته آمریکایی بخش دیگری از مقاله خود را به چین اختصاص داده و تأکید کرده هیچ کشوری بیشتر از رهبران چین نظاره‌گر حمایت ایالات متحده از اوکراین نیست.
به باور برنز چین تنها رقیب ایالات متحده است که هم قصد دارد نظم بین‌المللی را تغییر دهد و هم قدرت اقتصادی، دیپلماتیک، نظامی و تکنولوژیکی برای انجام این کار را دارد.
او همچنین با اشاره به قدرت‌گیری فزاینده شی جین پینگ او را قدرتمند تر از هر رهبر دیگری در چین از زمان مائو تسه تونگ می‌خواند.
برنز در خصوص چین همچنین می‌نویسد: «رفتارهای چین مانند سرکوب فزاینده شی در داخل و رفتار تهاجمی او در خارج از کشور و شراکت «بدون محدودیت» این کشور با پوتین و همچنین تهدیدات پکن برای صلح و ثبات در تنگه تایوان، غیرممکن است که نادیده گرفته شود».
رئیس سازمان سیا در ادامه تأکید دارد که چین علاقه‌مند است آمریکا را به عنوان یک قدرت در حال محو شدن ببیند.
او در این رابطه اینگونه توضیح می‌دهد: «برای شی، که تمایل دارد ایالات متحده را به عنوان یک قدرت در حال محو شدن ببیند، رهبری ما در اوکراین قطعاً غافلگیرکننده بوده‌است. تمایل ایالات متحده برای اعمال فشار اقتصادی به روسیه و جذب متحدان بین‌المللی برای این امر به شدت با باور پکن مبنی بر اینکه آمریکا در حال انحطاط است، تناقض داشت».
او در ادامه با اشاره به آسیب‌پذیری‌های وابستگی به یک کشور می‌نویسد: «همه‌گیری کووید-۱۹ خطر وابستگی به هر کشوری را برای تأمین تجهیزات پزشکی نجات بخش برای هر دولتی روشن کرد، همان‌طور که جنگ روسیه در اوکراین خطرات وابسته شدن به یک کشور برای انرژی را برای اروپا روشن ساخت. در دنیای امروز، هیچ کشوری نمی‌خواهد خود را تحت الحمایه یک تامین‌کننده مواد معدنی و فناوری‌های حیاتی بیابد، به‌ویژه اگر این تامین‌کننده قصد داشته باشد که این وابستگی‌ها را تسلیحاتی کند».
برنز همچنین در این مقاله به تمایل بازیگران برای تنوع بخشیدن به کشورهایی که به آنها کار می‌کنند اشاره کرد و می‌نویسد: «در این دنیای پرنوسان و تقسیم شده، دموکراسی‌ها و حکومت‌های استبدادی، اقتصادهای توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه و همچنین کشورهای جنوب جهانی برای به حداکثر رساندن گزینه‌های خود به‌طور فزاینده‌ای روابطشان را با کنشگران دیگر توسعه می‌بخشند. آنها منافع کم و خطرات زیادی را در پایبندی به روابط ژئوپلیتیک تک محوری با ایالات متحده یا چین می‌بینند».

خاورمیانه

برنز در بخش دیگری از مقاله خود که به جنگ اسرائیل و حماس پرداخته و می‌نویسد: «بحرانی که توسط قصابی حماس در اسرائیل در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ ایجاد شد، بار دیگر به ما یادآوری کرد که انتخاب‌های پیچیده‌ای در خاورمیانه داریم. هرچند اولویت واشنگتن باید چین باشد اما این بدان معنا نیست که ما می‌توانیم از چالش‌های دیگر فرار کنیم. ما باید ضمن اجتناب از تجاوزها از نفوذ خود به صورت عاقلانه استفاده کنیم».
او همچنین با توجه به تجربیات خود در خاورمیانه تأکید کرده که به ندرت این منطقه را «پیچیده‌تر و انفجاری‌تر» از شرایط امروز دیده‌است.
برنز در ادامه در خصوص چالش‌های پیش رو را مسائلی چون چون پایان دادن به عملیات نظامی گسترده اسرائیل در نوار غزه، رفع نیازهای عمیق انسانی غیرنظامیان دردمند فلسطینی، آزادی گروگان‌ها، جلوگیری از گسترش جنگ به دیگر جبهه‌ها و همچنین اندیشیدن دربارهٔ فردای غزه دانسته‌است.
برنزهمچنین در در خصوص راه‌حل‌های مسائل منطقه‌ای می‌نویسد: «کلید امنیت اسرائیل و منطقه مواجهه با ایران است. رژیم ایران با این بحران [جنگ غزه] جسورتر شده و به نظر می‌رسد در همان حال که برنامه اتمی خود را گسترش می‌دهد و به تهاجم روسیه کمک می‌کند، برای جنگ تا آخرین گروه نیابتی هم آماده است. در ماه‌های پس از ۷ اکتبر، حوثی‌ها، گروه شورشی یمن متحد با ایران، شروع به حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ کردند و خطرات تشدید تنش در جبهه‌های دیگر همچنان ادامه دارد».
رئیس سازمان سیا همچنین اضافه می‌کند که به باور او آمریکا به‌طور انحصاری مسئول حل هیچ‌یک از مشکلات خاورمیانه نیست. اما تأکید کرده هیچ‌یک از آنها را بدون رهبری فعال ایالات متحده نمی‌توان مدیریت کرد چه برسد به اینکه به حل و فصل آنها امیدوار بود.هیئت منصفه دادگاهی هانتر بایدن را در هر سه اتهام مرتبط با اسلحه گناهکار شناخت\

هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه
هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه
TT

هیئت منصفه دادگاهی هانتر بایدن را در هر سه اتهام مرتبط با اسلحه گناهکار شناخت\

هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه
هانتر بایدن (عکس وسط) جیل بایدن بانوی اول آمریکا و همسرش ملیسا کوهن در حال ترک دادگاه روز سه شنبه

هانتر بایدن هنگام اعلام رای دادگاه به جلو زل زده بود و اندکی ناراحت به نظر رسید. او پس از اعلام رای دادگاه روی شانه وکیلش زد. او حالا با مجازات زندان که ممکن است تا ۲۵ سال باشد روبروست.
رای نهایی دست ماریلن نوریکا قاضی دادگاه منطقه ای است و گفتنی است که حداکثر مجازات برای افرادی که برای اولین بار مجرم شناخته می شوند در نظر گرفته نمی شود. زندانی شدن یا نشدن هانتر بایدن بستگی به تصمیم این قاضی دارد.

خبرنگاران و رسانه ها در نوبت ورود به سالن دادگاه فدرال آمریکا در دلاور برای حضور در جلسه سه شنبه (آژانس عکس اروپا)

پسر جو بایدن رئیس جمهور و نامزد مطلوب دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آتی حالا با گرفتن این حکم حال و روز بهتر از دونالد ترامپ کاندیدای احتمالی جمهوری خواهان برای انتخابات ندارد و هر دو وضع مشابهی دارند که ممکن است تاثیر بسزایی بر روی میتینگ ها و روند انتخابات بگذارد.
بایدن از صحبت کردن درباره بحث محاکمه پسرش در دلاور خودداری کرد چرا که تصور می کرد هر گونه اظهار نظر ممکن است به عنوان دخالت کردن در یک پرونده جنائی وزارت دادگستری کشور تعبیر شود.
دموکرات ها و متحدانشان نگرانند از اینکه جلسات محاکمه و به خصوص رای دادگاه مبنی بر مجرم شناختن هانتر بایدن به اعتبار و محبوبیت رئیس جمهور ۸۱ ساله خدشه وارد می کند. سلامت هانتر بایدن – تک پسر جو بایدن- همواره برای رئیس جمهور آمریکا مهم بوده است.

هانتر بایدن و ترامپ گفتند که قربانی تصمیمات آنی شدند. ترامپ همچنان مدعی است که رای دادگاه درباره مجرم شناخته شدنش «جعلی» است اما جو بایدن گفت که رای دادگاه را خواهد پذیرفت و پیگیر گرفتن عفو پسرش نخواهد بود.
دردسرهای حقوقی هانتر بایدن به این حکم دادگاه محدود نمی شود. دادگاه هانتر بایدن در ماه سپتامبر در کالیفرنیا به اتهام تخلف مالیاتی و پرداخت نکردن ۱.۴ میلیون دلار مالیات برگزار می شود. جمهوری خواهان در کنگره گفتند که آنها به عنوان یکی از اقداماتشان برای برکناری رئیس جمهور بحث محاکمه پسر بایدن را پیگیر خواهند شد. پرزیدنت بایدن در روند دادرسی پسرش با هیچ اتهامی روبرو نشده است.

خبر مجرم شناخته شدن هانتر بایدن در صفحه تلویزیون در سالن نشست مطبوعاتی سه شنبه در کاخ سفید (فرانس پرس)

بخش اعظم کیفرخواست مطرح شده در این دادگاه علیه هانتر بایدن درباره معتاد بودن پسر بایدن بود که تا چه اندازه خطرناک است. در این راستا دادگاه به شهادت بسیار خصوصی و اسنادی که به تعبیری مایه خجالت هستند پرداخت.
هیئت منصفه به اظهارات همسر سابق و دوست دختر سابق هانتر بایدن درباره اینکه او همیشه کوکائین مصرف می کرده و تلاش هایشان برای ترک اعتیاد او بی نتیجه بوده گوش کردند. هیئت منصفه همچنین چندین عکس از پسر رئیس جمهور را با سینه برهنه و موهای ژولیده دیدند که در یک اتاق چرک و کثیف نیمه لخت نشسته و چند شیشه شکسته دستش گرفته است. هیئت منصفه یک ویدیوی کوتاه از هانتر بایدن دیدند که او کوکائین روی ترازو می گذارد.
البته در این ویدیوی اخیر هانتر بایدن در تصاویر دیده نمی شود اما هیئت منصفه صدایش را شنیدند چرا که دادستان ها کتاب صوتی های هانتر بایدن در سال ۲۰۲۱ با عنوان «چیزهای قشنگ» را پخش کردند و او در این کتاب درباره اینکه چقدر حالش پس از درگذشت بو برادرش در سال ۲۰۱۵ بد شد صحبت می کند و می گوید که معتاد شد و ترک کرد.

دادستان ها استدلال کردند که این اسناد ثابت می کند که وقتی هانتر ۵۴ ساله اسلحه خریده معتاد بوده و وقتی در فرم دولتی در پاسخ به پرسش آیا معتاد بوده جواب «خیر» داده دروغ گفته است.
ابی لاول وکیل هانتر بایدن گفت که وضع روحی و عقلی هانتر بایدن هنگام نگارش کتاب با خرید اسلحه که گمان نمی رفت معتاد بوده تفاوت داشته است. لاول خطاب به هیئت منصفه افزود در برخی سوالات در فرم مربوط به خرید اسلحه گرم از فعل های مضارع استفاده شده است مثلا «آیا شما معتاد هستید»؟

ابی لاول خاطر نشان کرد هانتر بایدن شاید هنگام پر کردن آن فرم تصور می کرد که اعتیاد به الکل دارد و نه مخدرات چرا که اعتیاد به الکل برای خرید اسلحه ایراد ندارد.

هانتر بایدن پارسال امید داشت که با یک روند دادرسی بلند مدت از سوی دادگاه فدرال روبرو شود و با دادستان ها در این باره به توافق رسیده بود تا از برگزاری دادگاهی مثل دادگاه روز سه شنبه آنهم در نزدیکی انتخابات ۲۰۲۴ جلوگیری کند. بنا به معامله ای که هانتر بایدن و گروه دادستانی انجام داده بودند قرار بود هانتر بایدن بگوید که تخلف مالیاتی انجام داده و در صورت فاصله گرفتن از مشکل و دردسر برای دو سال مورد پیگرد قضایی در پرونده خرید اسلحه قرار نگیرد. اما این معامله نشد چون نورکا کاندیدای ترامپ شک کرد که این معامله غیر عادی به نظر می رسد و وکلای دفاع نتوانستند مساله را جمع کنند.