گروه تماس در ونزوئلا خواستار «انتخابات آزاد» شد

گروه تماس در ونزوئلا خواستار «انتخابات آزاد» شد

فرستاده آمریکا از مادورو خواست کشور را ترک کند
شنبه, 9 فوریه, 2019 - 15:15
در زمانی که گروه تماس در ونزوئلا سعی در یافتن راه حلی برای بحران موجود در این کشور است، دولت آمریکا خواستار خروج نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا از این کشور شد. ونزوئلا یکی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتین بود که طی 5 سال اخیر به فقیرترین کشور و نمادی برای تعصب سیاسی جهانی تبدیل شد.

الیوت آبرامز فرستاده ویژه آمریکا در ونزوئلا گفت: «مادورو باید قدرت را تحویل داده و از ونزوئلا خارج شود».

کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین در اولین نشست گروه بین‌المللی تماس در اروگوئه در روز پنج‌شنبه خواستار برگزاری «انتخابات ریاست‌جمهوری آزاد، شفاف و قابل اعتماد» به منظور جلوگیری از بی‌ثباتی در منطقه شدند.

کشورهای شرکت کننده به جز بولیوی و مکزیک در بیانیه نهایی خود خواستار اتخاذ «رویکرد مشترک بین‌المللی برای حمایت از راه حل مسالمت‌آمیز، سیاسی و دموکراتیک بدون استفاده از زور» شدند و گفتند این امر از طریق انتخابات آزاد، شفاف و معتبر بر اساس قانون اساسی ونزوئلا میسر می‌شود.

آبرامز گفت: «به اعتقاد من بهترین راه برای انتقال دموکراتیک در ونزوئلا این است که مادورو از کشور خارج شود و تعدادی از کشورها برای پذیرش وی اعلام آمادگی کرده‌اند». خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا نیز دو هفته پیش خود را به عنوان رئیس‌جمهور موقت دولت تعیین کرد.

آمریکا و تعداد زیادی از کشورهای آمریکای لاتین حمایت خود از گوایدو را اعلام کردند. اوضاع در ونزوئلا وخیم شده و مادورو با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری جدید را مخالفت و گوایدو نیز گفتگو با دولت را رد کرد.

تاباری فاسکیز رئیس‌جمهور اروگوئه در افتتاحیه نشست هشدار داد و گفت: «بزرگترین معضلی که ونزوئلا با آن روبرو است صلح یا جنگ است، از جامعه بین‌المللی می‌خواهم با توجه به تنش سیاسی موجود در ونزوئلا با احتیاط برخورد کند».

در این نشست اتحادیه اروپا و 8 کشور اروپا (فرانسه، آلمان، انگلیس، هلند، پرتغال، اسپانیا، ایتالیا و سوئد) و 5 کشور آمریکای لاتین (اروگوئه، کاستاریکا، اکوادور، مکزیک و بولیوی) حضور داشتند.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای