با شعار «سفر زبان‌ها»؛ حضور اسپانیا به عنوان «مهمان افتخاری» در نمایشگاه کتاب کازابلانکا

با شعار «سفر زبان‌ها»؛ حضور اسپانیا به عنوان «مهمان افتخاری» در نمایشگاه کتاب کازابلانکا

همزه وصل دو ساحل مدیترانه؛ فرصتی برای تبادل تأثیر و تأثیرپذیری بین دو فرهنگ
چهارشنبه, 13 فوریه, 2019 - 23:00
مراکش: «الشرق الاوسط»

بیست و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب کازابلانکا که تا 17 فوریه جاری ادامه خواهد داشت، با حضور اسپانیا به عنوان «مهمان افتخاری» متمایز شده است.

به گزارش «الشرق الاوسط» محمد الاعرج وزیر فرهنگ و ارتباطات مراکش با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی عمیقی بین مراکش و همسایه شمالی آن، گفت: «میراث فرهنگی مشترکی بین این دو کشور وجود دارد که ریشه در عمق تاریخ دارد، علاوه بر این شرایطی مربوط به آینده و همجواری جغرافیایی باعث تبدیل این دو کشور به همزه وصلی بین دو ساحل مدیترانه شده است. همه اینها سبب این مهم شده که این میزبانی از طریق حضور تعدادی از شخصیت‌های فکری و خلاق اسپانیایی، به فرصتی دیگر برای تبادل تأثیر و تأثیرپذیری بین فرهنگ مراکش و اسپانیا تبدیل شود».

اسپانیا شعار «سفر زبان‌ها» را برای حضور در این رویداد فرهنگی در مراکش انتخاب کرده است. هدف آنها از این کار این است که دیدگاهی جامع از ادبیات و هنر معاصر همسایه شمالی مراکش را به عرضه نمایش بگذارند، به این معنا که بنا به گفته ناظران، «زبان عنصری زنده است که از مرزها پا فراتر گذاشته و به سرعت بر آن غلبه می‌کند»، «زبان مانند آب عنصر حیات است و توسعه یافته و رشد می‌کند».

در نهایت مسأله به سفری مربوط است که با هم در آن شرکت می‌کنیم، امری که ریشه در اهمیت دادن به زبان‌ها و تقدیر از مترجمین و اعتراف به نقش مهم آنها دارد، مترجمان پل‌هایی برای تفاهم و درک متقابل ایجاد می‌کنند.

سعد الدین العثمانی نخست‌وزیر مراکش با اشاره به این مطلب که نمایشگاه کازابلانکا یک رویداد فرهنگی بزرگ در مراکش است گفت: «حضور اسپانیا در این دوره دلیلی بر استقبال مراکش از فرهنگ‌هایی است که گسترش بیشتری در جهان دارند. این امر همچنین تبادل فرهنگی بین کشورهای اسپانیایی زبان را تقویت می‌کند».

در این نمایشگاه که به مدت 10 روز ادامه می‌یابد، 700 شرکت کننده مستقیم و غیرمستقیم از 4 کشور حضور دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای