کاپوی قضایی علیه بغداد برای تشکیل اقلیم خودمختاری در بصره

کاپوی قضایی علیه بغداد برای تشکیل اقلیم خودمختاری در بصره

پنجشنبه, 14 فوریه, 2019 - 23:00

گروهی از اساتید دانشگاه و فعالان عراقی اعلام کردند گروهی را به نام «ایالت ما» برای تشکیل منطقه خودمختاری در بصره تشکیل دادند و فعالیت‌های خود را برای تهیه یک اقدام قضایی علیه دولت عراق آغاز کردند. به گزارش الشرق الاوسط، این در حالی صورت می‌گیرد که هفته پیش یک اقدامی مشابه آن در نینوا انجام شده بود.

بنیان‌گذاران «گروه ایالت ما» در این راستا اظهار کردند که هدف آنها از «ایجاد ایالت خودمختاری بصره طبق چارچوب قانون اساسی برای بهبود واقعیت اقتصادی و اجتماعی و دستیابی به پیشرفت و توسعه شامل» است، همچنین علاوه بر آن به دنبال «حفظ جامعه مدنی ایالت بصره و جلوگیری از فرقه گرایی و منطقه گرایی و معرفی رهبران منصف و آگاه برای آینده و ارائه الگویی نمونه برای حکومتداری هستند».

متولیان این گروه مقایسه کردن درخواست خود با وضعیت منطقه کردستان عراق را رد کردند، زیرا آنها این منطقه را «شبه جدا شده» دانستند و اعلام کردند که آنها به دنبال جدایی از عراق نیستند.

این فعالان به برآورده شدن درخواست خود خوش‌بین هستند اما مخالفان این نگرش، طرح خودمختاری اعلام کردن استان بصره را از دید مردم این منطقه غیر قابل پذیرش دانستند، و سرنوشت گذشتگان مدعی این درخواست همانند وائل عبداللطیف وزیر پیشین در سال 2008 و همچنین تجربیات مشابه در اوایل قرن را ناکام توصیف کردند. 

اعضای گروه «ایالت ما» از افزایش ناآرامی در بصره بر اثر پایین آمدن سطح خدمات و افزایش بیکاری و آلودگی آب آشامیدنی در استان شرط بندی می‌کنند. استانی که بخش عظیمی از تولید و صادرات نفت عراق را تأمین می‌کند. 

شهروندان این استان بر اثر مشکلات فزاینده، ناچار شدند در تظاهراتی که تابستان گذشته به اوج خود رسید به خیابان‌ها بیایند و اقدام به سوزاندن مقر احزاب سیاسی و جناح‌های «الحشد الشعبی» و کنسولگری ایران کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای