پرونده‌های ادلب و منطقۀ امن در نشست سوچی حل و فصل نشد

پرونده‌های ادلب و منطقۀ امن در نشست سوچی حل و فصل نشد

​سوچی حل و فصل پرونده‌های ادلب و منطقۀ امن را به آینده موکول کرد
جمعه, 15 فوریه, 2019 - 00:15

نشست سه‌ جانبۀ رؤسای کشورهای روسیه، ترکیه و ایران در سوچی روز گذشته در خصوص دو پروندۀ ادلب و منطقۀ امن در سوریه منجر توافق نشد.

به گزارش الشرق الاوسط، اظهارات سران در کنفرانس مطبوعاتی در پایان این نشست در روز سه شنبه حاکی از عدم موفقیت سه کشور در حل و فصل دو پرونده بود.

این در حالی است که انتظار می‌رفت اقداماتی در دو سطح میدانی و سیاسی در این مورد اتخاذ شود که روسیه با تأکید بر ضرورت عملیات نظامی در ادلب برای کاهش نفوذ «جبهه النصره» این احتمالات را تقویت کرده‌بود.

در این کنفرانس مطبوعاتی پوتین و روحانی با لحنی تند بر ضرورت پایان حضور تروریسم در سوریه و تقدیم تمام خاک‌های سوریه به مسئولان آن تأکید کردند در حالی که اردوغان مجددا حملۀ نظامی به ادلب را رد کرد و گفت: امکان تکرار سناریوی حلب وجود ندارد.

در حالی که وضعیت این پرونده‌ها تا نشست دیگر این رؤسا در ترکیه معلق ماند اما برای تشکیل کمیتۀ قانون اساسی و ضرورت آغاز کار فوری آن توافق حاصل شد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و رجب طیب اردوعان رئیس‌جمهور در این نشست سه جانبه بازگشت به توافقنامۀ «آدانا» را در صدر موضوعات بررسی کردند.

پوتین نیز در پاسخ به خبرنگاران گفت که مسکو توافقنامۀ آدانا را اصل مذاکرات آنکارا و دمشق می‎داند و دو طرف برای ساماندهی اقدام مشترک علیه تروریسم اتفاق نظر دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای