پیش بینی «نیروهای دموکراتیک سوریه»: نابودی داعش طی روزهای آینده

پیش بینی «نیروهای دموکراتیک سوریه»: نابودی داعش طی روزهای آینده

وجود شهروندان از جمله زنان و کودکان باعث جلوگیری از اعلام رسمی پایان داعش می‌شود
یکشنبه, 17 فوریه, 2019 - 10:15
الباغوز (شرق سوریه): کمال شیخو
علیرغم وجود تعداد زیادی از شهروندان محاصره شده در آخرین نقطهٔ اشغالی داعش به مساحت نیم کیلومتر مربع، «نیروهای دموکراتیک سوریه» پیش‌بینی کردند که طی روزهای آینده پایان داعش اعلام خواهد شد.

به گزارش الشرق الاوسط، این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز پیش از آن اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت آینده اطلاعات مهمی در خصوص پیروزی ما برای از بین بردن مناطق داعش اعلام خواهد شد.

این مناطق شامل مناطقی در سوریه و عراق به اندازهٔ مساحت بریتانیا است که داعش در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد آنها را تحت کنترل دارد.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری فرانسه از میدان نفتی العمر در شرق سوریه تهیه کرد، گروهک داعش بعد از سال‌ها ایجاد رعب و وحشت، حاکمان وحشی و تجاوزهای به خون آغشته‌اش در همهٔ جهان، طی سال‌های اخیر شکست‌های میدانی زیادی متحمل شده است.

فرماندهٔ کل نیروهای دموکراتیک در شرق سوریه در کنفرانسی در میدان نفتی العمر گفت: در مدت خیلی کوتاه چند روزه به‌طور رسمی از پایان گروهک تروریستی داعش خبر خواهیم داد.

بر اساس اظهارات فرات، این گروهک محاصره در شهر الباغوز است که زیر آتش نیروهای دموکراتیک قرار گرفته‌است.

نیروهای دموکراتیک سوریه با حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشنگتن از سپتامبر در حال حمله به آخرین نقطهٔ اشغالی داعش در دیرالزور شرقی هستند و توانستند آن را از تمام روستاها و شهرهایی که تحت کنترل داشت برانند. وجود شهروندان محاصره شده در این منطقه باعث تأخیر اعلام پایان جنگ علیه این جهادی‌ها می‌شود.

فرات توضیح می‌دهد که نیروهایش با احتیاط در حال پیشروی هستند؛ چرا که هنوز بسیاری از شهروندان به عنوان سپر انسانی از جانب افراطی‌ها توقیف شده‌اند.

عدنان عفرین سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه نیز پنجشنبه شب به خبرگزاری فرانسه گفته بود که شهروندان زیادی از جمله زنان و کودکانی از خانواده‌های داعش در زیرزمین‌ها و تونل‌ها وجود دارند.

وی عنوان کرده بود: این برای ما شگفت‌آور بود. ما انتظار این تعداد را نداشتیم وگرنه حمله را روز شنبه بعد از یک هفته توقف برای خروج باقیماندهٔ شهروندان، دوباره شروع نمی‌کردیم.

وی همچنین اظهار کرده بود: جستجوی تونل‌ها ادامه دارد و با آنها به شیوه‌های مختلفی تعامل می‌شود برخی از این تونل ها بسته و برخی دیگر منفجر می‌شوند.

بر اساس اظهارات وی مبارزان داعش با تغییر لباس‌های نظامی خود و پوشیدن لباس شهروندان در میان آنها پنهان می‌شوند.

مصطفی بالی مدیر اطلاع‌رسانی نیروهای دموکراتیک سوریه روز شنبه اعلام کرد این نیروها در حال خارج کردن باقیماندهٔ شهروندان هستند و بسیاری از آنها سعی در خروج دارند اما نمی‌توانند.

ائتلاف برای حمایت از شهروندان شدت حملات خود را کاهش داد و کلونیل شو راین سخنگوی ائتلاف روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: نبردها ادامه دارد.. اما ما همچنان صدها شهروند را می‌بینیم که سعی در فرار به سمت منطقهٔ امن دارند.

وی تأکید کرد کاهش حملات برای حمایت از شهروندان و با توجه به در نظر گرفتن میدان نبرد است.

وی توضیح داد که در منطقه تونل‌های زیادی وجود دارد که باعث کندی عملیات می‌شود؛ چرا که نیروهای دموکراتیک سوریه باید مناطق را از مواد منفجره پاکسازی کنند و همچنان اقدامات مبارزان داعش در منفجر کردن جلیقه‌های بمب‌گذاری شدهٔ آنها و حمله به پایگاه‌های نیروهای دموکراتیک با ماشین‌ها و موتورهای بمب‌گذاری شده را رصد می‌کنند.

معمولاً داعش هنگام محاصره و نزدیک شدن پایان نبرد اقدام به مین گذاری و حمله می‌کند تا مانع از پیشروی دشمنان شده و تعداد زیادی انسان را بکشد همین‌طور از شهروندان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، نبردها از اوایل دسامبر باعث خروج حدود ۴۰ هزار نفر از مناطق تحت کنترل داعش شد که بیشتر آنها زنان و کودکان خانواده‌های افراطی‌ها بودند که در میان آن ۳۸۰۰ فرد مشکوک به گرایش به داعش بودند که دستگیر شدند.

شهروندان و در میان آنها تعداد زیادی از زنان و فرزندان جهادی‌ها بعد از بررسی هویت و جمع‌آوری اطلاعات اولیه در نزدیک الباغوز، به اردوگاه‌هایی در شمال کشور منتقل می‌شوند اما آنهایی که مشکوک به گرایش به داعش هستند توقیف می‌شوند.

ترامپ پیش از اعلام نیروهای دموکراتیک از پایان نبرد، روز جمعه به این موضوع اینگونه اشاره کرد: اطلاعات مهم زیادی دربارهٔ سوریه و موفقیتمان در از بین بردن داعش وجود دارد و ظرف ۲۴ ساعت آینده اعلام خواهد شد.

اما ندیم حوری معاون دیده‌بان حقوق بشر در خاورمیانه به خبرگزاری فرانسه گفت: الزامات سیاسی نباید وضعیت نبرد را تعیین کند. باید اول از شهروندان و اسیران احتمالی محافظت شود.

اعلام رسمی پیروزی بر داعش راه را برای ترامپ برای عملی کردن تصمیمش در خصوص خروج تمام نیروهای آمریکایی از شمال سوریه هموار می‌کند اما مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه گفت علیرغم خارج کردن نیروها کشورش به تعقیب داعش ادامه می‌دهد.

پایان نبرد دیر الزور نیز به معنی پایان خطر داعش نیست به خصوص که توانایی تحریک باندهای خفتهٔ خود را در مناطق آزاد شده و انتشار آنها در بیابان‌های سوریه را دارد.

فرماندهٔ عملیات شرق نیروهای دموکراتیک نیز گفت: بعد از اینکه حضور علنی داعش را به پایان برسانیم وارد مرحلهٔ دوم می‌شویم که مقابله با گروهک تروریستی داعش و تعقیب باندهای خفتهٔ آن در همهٔ مناطق است.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای