گام آمریکا برای خروج هزار نیروی نظامی از افغانستان

گام آمریکا برای خروج هزار نیروی نظامی از افغانستان

کشته شدن فرمانده ارشد طالبان در ولایت لغمان
یکشنبه, 17 فوریه, 2019 - 13:15
یک ژنرال آمریکایی به رویترز گفته‌است: پیش‌بینی می‌شود که ارتش آمریکا تعداد نیروهای خود در افغانستان در چارچوب تلاش‌های فرمانده نظامی جدید برای افزایش توانمندی‌ها را کاهش دهد.

به گزارش الشرق الاوسط، به گفته این مقام نظامی، این کاهش نیروها پیش از اقدام آمریکا برای کاهش در راستای توافق صلح صورت می‌گیرد. او افزود که بیش از هزار نظامی از افغانستان خارج می‌شوند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر به کنگره اطلاع داده بود که در ماه جاری قصد دارد بخشی از نیروهای آمریکایی را در سایه پیشرفت مذاکرات صلح با گزوه طالبان از افغانستان خارج کند. او گفته‌است: ملت‌های بزرگ وارد جنگ‌های بی پایان نمی‌شوند.

اما در این میان جوزف ووتل فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد تصمیم برای کاهش حدود ۱۴ هزار نظامی این کشور در افغانستان ارتباطی با مذاکرات صلح با طالبان ندارد.

ووتل در حاشیه سفرش به عمان افزود: این تصمیم در راستای تلاش‌های اسکات میلر ژنرال آمریکایی است که سپتامبر گذشته برای بهینه‌سازی منابع آمریکا در افغانستان روی کار آمد.

از سوی دیگر، در نتیجه حملات هوایی نیروهای ائتلاف در ولایت لغمان چهار تن از اعضای گروه طالبان به همراه مولوی لعل محمد قاضی نام نهاد این گروه کشته شدند.

در دیگر سو، وزارت دفاع افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد، در حمله هوایی نیروهای افغان به منطقه صیاد در ولایت سرپل در شمال افغانستان، دستکم ۱۰ نیروی طالبان کشته شدند.

طالبان تاکنون واکنشی نشان نداده‌است.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای