​بازگشت هزار تروریسم از مراکز تنش به تونس

​بازگشت هزار تروریسم از مراکز تنش به تونس

نحوه برخورد با آنها به امری بحث‌برانگیز تبدیل شده است
یکشنبه, 17 فوریه, 2019 - 23:15

پس از اعلام مقامات تونس در زمینه تحویل ۴ عنصر تروریست خطرناک از سوریه و بازداشت آنها تا روز محاکمه، بحث و جدل سیاسی جدی در خصوص پرونده بازگشت هزاران تروریست تونسی از مراکز تنش و تأثیر آن بر امنیت و ثبات این کشور به راه افتاده‌است.

به گزارش «الشرق الاوسط» در حالی که مختار بن نصر رئیس کمیته مبارزه با تروریسم تونس (کمیته دولتی) از آمادگی دستگاه امنیتی کشور برای بازگشت گروه‌های تروریستی از مناطق درگیری یا کسانی که دیپورت شده‌اند خبر داد، اما گروه های سیاسی و حقوقی ضمن شک و تردید در این آمادگی، ادغام افرادی که برای کاربرد سلاح و استفاده از آن برای عملیات تروریستی آموزش دیده‌اند، و بازگشت آنها به زندگی طبیعی را امری دشوار دانستند.

بن نصر اشاره کرد: «طی سال‌های اخیر تقریباً هزار تروریست از مناطق تنش به تونس بازگشتند که احکام قضایی خاصی علیه آنها مطابق با ماهیت جرایمی که مرتکب شده‌اند صادر شد. اداره کل زندان‌ها و مراکز اصلاح تونس نیز با اجرای اقدامات خاصی سلول‌های آنان را از زندانیان دیگر جدا کرده‌است».

به گزارش منابع امنیتی و قضایی تونس عملیات هماهنگی بین سازمان‌های امنیتی، نظامی و قضایی تونس برای انجام اقدامات احتیاطی لازم جهت برخورد با این افراد و جلوگیری از خطرات احتمالی برای زندانیان یا امنیت عمومی این کشور انجام شده‌است.

به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از کارشناسان امنیتی تونس، رهبران داعش به این کشور بازنمی‌گردند و این بازگشت شامل حال افراد متوسط و جنجگویان درجه پایین می‌شود.

علیه العلانی کارشناس امنیتی متخصص در امور گروه‌های افراط گرا گفت: «شمار افراد تروریست که به تونس بازمی‌گردند حدود دو هزار شخص خواهد بود، علی‌رغم اینکه تعداد آنها هزاران نفر تخمین زده شده‌است و دلیل آن این است که بسیاری از آنها در حملات اخیر کشته شده‌اند».

تونس در سال گذشته از یک برنامه دولتی با همکاری وزارت‌خانه های دادگستری، کشور، امور خارجه و دفاع برای توانبخشی یکپارچه افرادی که از میدان‌های تنش بازگشته‌اند، خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای