انتشار ویدیویی برای مبارزه با «ختنه دختران» در مصر

انتشار ویدیویی برای مبارزه با «ختنه دختران» در مصر

​واکنش مرکز «فتوا» به ادعاهای تجویز «ختنه دختران»
دوشنبه, 18 فوریه, 2019 - 00:15

مرکز فتوای مصر تاکید کرد که هیچ متن فقهی وجود ندارد که مسلمانان را مجبور به ختنه کردن دختران خود کنند. همچنین تا کنون مدرکی دال بر اینکه پیامبر اکرم (صلوات الله علیه) اقدام به ختنه کردن دخترانش می‌کرد، نیز وجود ندارد.

به گزارش الشرق الاوسط، واحد انیمیشن مرکز فتوای مصر با تولید یک «موشن گرافیک» جدید ضمن هشدار دادن درباره این موضوع، توضیح داد؛ برخی از اهل فتواها بدون آگاهی ادعا می‌کنند که جلوگیری مقامات وزارت بهداشت از عملیات «ختنه کردن دختران»، نقض قوانین اسلامی و فقهی است.

این مرکز با اشاره به فتواهای سابق درباره این موضوع گفت: «موضوع ختنه دختران برگرفته از آداب، رسوم و سنت‌های مردمی است، به ویژه اینکه مفهوم ختنه اکنون تغییر کرده است و آسیب‌های جسمی و روحی زیادی را به دنبال دارد که نیاز به تحریم کردن آن واجب شده است و باید درباره آن متفق القول و یکپارچه باشیم».

مرکز فتوای مصر در این ویدیوی جدید گفت پزشکان مؤمن ما تاکید کردند که ختنه کردن دختران آسیب‌های بسیاری دارد و چه بسا منجر به مرگ می‌شود، و قانون خدا برای نجات جان انسانها نازل شده است، پس هر آنچه مخالف این هدف باشد باید حرام اعلام شود.

این مرکز در ویدیوی گرافیکی خود توضیح داده است که «ختنه کردن دختران مسأله مذهبی نیست، اما به عنوان یک عادت از قدیم در بین کشورهای حوزه رود نیل گسترش یافته است». مصری‌های باستان دختران خود را ختنه می‌کردند و این کار به برخی مناطق جهان عرب نیز انتقال یافت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای