​افزایش بی‌سابقه بدهی آمریکا در نتیجه جنگ عراق، بحران مالی و کاهش مالیات

​افزایش بی‌سابقه بدهی آمریکا در نتیجه جنگ عراق، بحران مالی و کاهش مالیات

مقدار آن به فراتر از حجم اقتصاد آمریکا رسیده‌است
دوشنبه, 18 فوریه, 2019 - 23:45

بدهی آمریکا بسیار بیشتر و بزرگتر از اقتصاد این کشور شده‌است، به طوری که این بدهی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به مبلغ بی‌سابقه ۲۲ هزار میلیارد دلار رسید.

به گزارش «الشرق الاوسط» این امر در اثر کسری طولانی مدت و تجمع سود بدهی به وجود آمد که در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ افزایش یافته و به بیش از ۱۹٫۹۵۰ میلیارد دلار رسید، این مبلغ معادل تولید ناخالص ملی آمریکاست، این اتفاق برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم رخ داده‌است.

گفتنی است بدهی فرانسه که باز هم حدوداً نزدیک به تولید ناخالص ملی است، در پایان ماه سپتامبر به میزان ۲۳۰۰ میلیارد یورو (حدود ۲۶۰۰ میلیارد دلار) رسید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه معافیت‌های مالیاتی دولت ترامپ به ویژه برای شرکت‌ها و افزایش و تورم هزینه‌هایی از جمله اسلحه میزان بدهی را افزایش داد.

رئیس‌جمهور آمریکا اخیراً گفته است: «در ابتدا می‌خواهم امور ارتش را تنظیم کنم و سپس مشغول ۲۲ هزار میلیارد دلار بدهی شوم».

در سال گذشته کسری بودجه به میزان ۱۷ درصد تولید ناخالص داخلی یعنی ۷۷۹ میلیارد دلار و به بدترین وضعیت خود از سال ۲۰۱۲ تاکنون رسید. بر اساس گزارش صندوق بودجه کنگره، کسری سال جاری به ۹۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

بعد از ۴ سال مازاد در بودجه دولت بیل کلینتون، جنگ جورج بوش علیه عراق بودجه فدرال را به خطر انداخت.

در دوران اوباما بحران مالی در سال ۲۰۸۸ با حمایت قوی دولت روبرو شد، اما حسابها به شکل چشمگیری رو به زوال نهادند که این امر به ظهور «حزب چای» انجامید، این حزب یک جنبش سیاسی است که به رسیدن ترامپ به قدرت منجر شد.

گفتنی است با بهبود وضعیت اقتصاد و درگیری‌های اوباما در کنگره در خصوص کاهش هزینه‌های عمومی، آمریکا در سال‌های پایانی دولت اوباما شاهد کاهش کسری بودجه بود.

مهمترین دلیل کسری مزمن در آمریکا، پیری جمعیت و افزایش هزینه‌های بازنشستگی و بهداشتی در این کشور است.

جروم پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا در این باره گفت: «بدهی شرکت‌ها به ۹۰۰۰ میلیارد دلار رسیده که خطری برای اقتصاد کلان کشور به‌شمار می‌رود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای