ازدواج مدنی در لبنان جنجال آفرید؛ دوئل سیاستمداران و مراجع دین

ازدواج مدنی در لبنان جنجال آفرید؛ دوئل سیاستمداران و مراجع دین

وزیر کشور از عزم خود برای از سرگیری گفتگوی جدی دربارهٔ آن خبر داد
سه شنبه, 19 فوریه, 2019 - 22:30

موضع‌گیری ریا الحسن وزیر کشور جدید لبنان دربارهٔ موضوع ازدواج مدنی جنجال بزرگی در محافل مختلف لبنان به راه انداخته‌است، در عین حال که برخی از شخصیت‌ها و جناح‌های این کشور از تصویب چنین ازدواجی توسط مجلس لبنان حمایت خود را اعلام کرده‌اند، این موضوع واکنش تند دارالفتوی لبنان و مفتی اعظم این کشور را به همراه داشت. 

به گزارش الشرق الاوسط، اظهارات موید ریا الحسن باعث شد تا دارالفتوی با صدور بیانیه ای بار دیگر بر مخالفت قاطع با چنین ازدواجی تأکید کند. 

علاوه بر این منابر جمعه لبنان نیز عرصه مخالفت با این اظهارات بودند. 

«ریا الحسن» در روزهای گذشته در گفتگویی از عزم خود برای از سرگیری گفتگوی جدی دربارهٔ ازدواج مدنی اختیاری سخن گفت. 

او در این سخنان گفت که قصد دارد گفتگوهای جدی دربارهٔ تصویب این نوع ازدواج را از سر بگیرد. 

مهمترین مواضع مخالف این اظهارات در بیانیه دارالفتوی عرضه شد. در این بیانیه آمده‌است: موضع عبداللطیف دریان، دارالفتوی، مجلس شرعی و شورای مفتیان لبنان دربارهٔ ازدواج مدنی که در فضاهای مجازی مطرح شده، روشن است و آنها مخالفت قاطع خود را با این طرح اعلام می‌دارند. 

این مرکز همچنین تأکید کرد: از آنجا که این ازدواج با احکام شریعت اسلامی و همچنین قانون اساسی لبنان منافات دارد، لذا موضع مفتی لبنان، دارالفتوی و شورای عالی امور شرعی این کشور، مخالفت قاطع با چنین طرحی است. 

مرکز مذکور تأکید کرد: پارلمان لبنان نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن موضع دارالفتوی و دیگر مراجع دینی، این طرح را تصویب کند.

در همین باره مروان شربل وزیر کشور اسبق در گفتگو با الشرق الاوسط، ضمن حمایت از ایده ریا الحسن، آن را گامی شجاعانه توصیف کرد.

او افزود: دادگاه‌های لبنان روزانه عقدهای ازدواج مدنی که در خارج از لبنان اتفاق می‌افتد را ثبت می‌کند که آمار آن به سه هزار مورد می‌رسد، نمی‌دانم دلیل اعتراض‌ها به چیست؟ چرا باید زوج‌هایی که می‌خواهند ازدواج مدنی کنند با مشقت سفر را تحمل کنند و به خارج از لبنان بروند؟

یک منبع نزدیک به دارالفتوی در گفتگو با الشرق الاوسط اما با اشاره به اینکه اسلام یک نظام متکامل است و با ترفند ثبت احوال نمی‌توان در آن خلل ایجاد کرد، معتقد است که دادگاه‌های لبنان ازدواج مدنی در خارج را ثبت نمی‌کنند مگر اینکه با نظارت یک روحانی.

به گفته او برخی با طرح این ایده به دنبال فرار از طلاق و مهریه و سرپرستی هستند اما مشکل فراتر از آن است، به طوری که این ازدواج ممکن است به ازدواج محارم منجر شود؛ مثل ازدواج با خواهر رضاعی؛ 

در این میان، ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان یکی از شخصیت‌هایی بود که با اظهارات ریا الحسن موافق است.

 او در پیامی حمایت خود را از تصویب طرح ازدواج مدنی در لبنان اعلام کرد. 

وی در توییتر خود با طرح این سؤال که آیا می‌توانیم بدون اینکه تکفیر شویم، دیدگاه خود را دربارهٔ ازدواج مدنی اعلام کنیم؟، نوشت: ما با ازدواج مدنیِ اختیاری موافق هستیم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای