گسترش رکود اقتصادی در ترکیه؛ پیامدهای عمیق فروپاشی لیر

گسترش رکود اقتصادی در ترکیه؛ پیامدهای عمیق فروپاشی لیر

آنکارا به دنبال «سرمایه‌گذاران قوی» برای مقابله با بحران اقتصادی
چهارشنبه, 20 فوریه, 2019 - 09:30
«همایش بین‌المللی سرمایه گذاران قوی» امروز سه شنبه در استانبول با مشارکت بیش از هزار سرمایه‌گذار برگزار شد. در این همایش سران شرکت‌های ۸۰ کشور جهان شرکت کرده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط، ترکیه در تلاش است منابع مالی جدیدی را برای جبران بحران کنونی اقتصاد خود پیدا کند.

این همایش که تحت عنوان «سرمایه‌گذاران فرشته» برگزار می‌شود، میزبان ثروتمندان سرشناس جهان است که اغلب سرمایه‌های خود را در شرکت‌های نوظهور در برابر اوراق مالی یا سهام پروژه واگذار می‌کنند.

بیبرس التنتاش دبیرکل این همایش در این باره گفت: «ترکیه در ۸ سال گذشته از نظر تعداد شرکت‌های نوظهور در قاره اروپا رتبه ۳۲مین را دارا بود و توسط بازار «سرمایه گذاران فرشته» بیش از ۵۰۰ میلیون یورو را جذب کرده‌است».

وی افزود: «دلیل این پیشرفت این است که ترکیه این نوع سرمایه‌گذاری را به صورت قانونی تأیید کرده و ۴۷۱ «سرمایه‌گذار فرشته» را تا پایان سال ۲۰۱۸ توسط وزارت اقتصاد و دارایی تأیید کرده بود… این قانون باعث شده‌است تا آنها از ۷۵ درصد معافیت مالیاتی بهره ببرند».

وی توضیح داد که این روش سرمایه‌گذاری کمک کرد تا ترکیه در سال‌های اخیر گام‌های بزرگی در اقتصاد نوظهور داشته باشد.

اقتصاد ترکیه به دلیل فروپاشی لیره ترکیه از بحران مالی رنج می‌برد و ۳۰ درصد از ارزش خود را در سال ۲۰۱۸ از دست داد، همین امر باعث شد نرخ بهره تا ۲۴ درصد و تورم به بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد.

براساس اطلاعات رسمی، ترکیه در طول دوره ذکر شده در رتبه ۱۰ شریک تجاری ایران در جهان قرار داشت. صادرات آن به ایران به ۹۰۱٫۱۳۵ تن کالاها به ارزش ۱٫۷۸ میلیارد دلار رسید که از ۳۶٫۸۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته‌است. صادرات ترکیه شامل موز، تنباکو، پارچه، پنبه و قطعات خودرو بود.

در مقابل، صادرات ایران به ترتیب ۶٫۰۳ میلیون تن به ۱٫۹۱ میلیارد دلار رسید، که به ترتیب ۵۴٫۲۵ و ۲۲٫۳۲ درصد از زمان مشابه سال گذشته افزایش یافته‌است. صادرات ایران شامل گاز طبیعی مایع، روی غیر فلزی، آلومینیوم و قیر است.

دریا اوراس سفیر ترکیه در تهران، گفت که کشورش در تلاش است تا با همکاری ایران، تحریم‌های آمریکا علیه این تهران را کاهش دهد.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای