اعلام آمادگی عراق برای همکاری با همسایگان خود در مقابله با داعش

اعلام آمادگی عراق برای همکاری با همسایگان خود در مقابله با داعش

جمعه, 22 فوریه, 2019 - 08:30

عراق از آمادگی خود برای همکاری با کشورهای منطقه برای مقابله با تفکر داعش و آموزش نظامی خبر داد.

به گزارش «الشرق الاوسط» فالح الفیاض رئیس آژانس امنیت ملی عراق در سخنرانی در چهارمین دوره کنفرانس بین‌المللی برای مبارزه با رسانه‌های داعش در بغداد به نیابت از عادل عبد المهدی نخست‌وزیر این کشور گفت: «عراق برای همکاری با کشورهای منطقه برای مقابله با تفکر داعش آمادگی دارد، کما اینکه آماده همکاری با کشورهای همسایه و منطقه در زمینه آموزش نظامی نیز است».

الفیاض ضمن تأکید بر عدم وجود نیروهای خارجی و پایگاه‌های نظامی در عراق گفت: «عراق نمی‌خواهد دارد یک سکوی حمله به دیگران باشد و این یک قاعده ثابت برای دولت باشد. دولت عراق سعی دارد در ایجاد ثبات در منطقه مشارکت کند».

این کنفرانس پس از قضیه بحث‌برانگیز خطرات بازگشت داعش در محافل سیاسی و مردمی در عراق و اقدام داعش برای اعدام ۶ تن از کسانی که در استان کربلا ربوده شده بودند، برگزار شد. گفتنی است داعش اخیراً ۱۵ تن از شهروندان مناطق بیابانی در استان‌های الانبار و کربلا را ربود.

نعیم العبودی یکی از رهبران ائتلاف البناء و نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق در گفتگو با «الشرق» گفت: «علی‌رغم همه خطراتی که ممکن است داعش به بار بیاورد، بازگشت داعش امری غیرممکن است. عمار الحکیم رهبر ائتلاف اصلاح و سازندگی از عواقب بازگشت دوران سرخوردگی و پسرفت داعش هشدار داد».

وی افزود: «بازگشت داعش به عراق امری محال است. امروز عراق به ویژه به دلیل انسجام نظامی، سیاسی، جامعه و رسانه‌ای علیه داعش، با عراق سال ۲۰۱۴ متفاوت است».

از سویی دیگر کمیساریای حقوق بشر در عراق در بیانیه‌ای با اشاره بر ضرورت افزایش تلاش‌ها برای رصد کردن تحرکات و اقدامات داعش اعلام کرد: «آغاز مجدد فعالیت‌های داعش چالشی واقعی برای نیروهای امنیتی در کشف گروهک‌های شکست خورده داعش در مناطق صحرایی به‌شمار می‌رود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای