کردهای سوریه در مقابل عقب‌نشینی آمریکا سه خواسته دارند

کردهای سوریه در مقابل عقب‌نشینی آمریکا سه خواسته دارند

​الهام احمد در گفت و گو با «الشرق الاوسط» خواستار استقرار ناظران اروپایی بر مرز ترکیه و کمک به جنگ با «بقایای داعش» شد
جمعه, 22 فوریه, 2019 - 08:30

بازوی سیاسی «نیروهای سوریه دموکراتیک» کردی-عربی به دنبال تحقق سه خواسته‌است؛ «پشتیبانی لوجستیک و محفاظت» کشورهای غربی برای محاکمه اعضای خارجی «داعش» است که در بازداشت خود دارد را به دست آورد، ناظران اروپایی در مرز ترکیه مستقر شوند و از آنها برای جنگ با بقایای زیرزمینی «داعش» درشرق سوریه حمایت نظامی شود.

به همین دلیل رئیس هیئت اجرایی «شورای سوریه دموکراتیک» الهام احمد پس از اعلام رئیس‌جمهوری آمریکا دونالد ترامپ در ۱۴ دسامبر گذشته و همزمان با دیدار سیاسی و نظامی برخی مقامات آمریکایی از شرق سوریه، اقدام به سفری به پاریس، واشینگتن و لندن کرد.

الهام احمد دوشب پیش به «الشرق الاوسط» در لندن گفت که دیدارهایش با هدف برگزاری جلساتی با «تصمیم‌گیران برای بحث و گفت‌وگوی تحولات وضعیت شمال شرقی سوریه و تهدیدات ترکیه، علاوه بر وضعیت اعضای خارجی داعش پس از شکست آن» برروی زمین بود، جایی که جنگ‌های اخیر در شهر الباغور آخرین پناهگاه این گروه در مرز سوریه-عراق در جریان است.

اولین مسئله‌ای که الهام احمد دنبال می‌کند به سرنوشت۸۰۰تا۹۰۰ عضو خارجی «داعش» و ۴هزار نفر از اعضای خانواده آنها مربوط می‌شود از ۴۷ کشور. «نیروهای سوریه دموکراتیک» پیشنهاد کرده‌اند آنها را به کشورهای غربی تحویل بدهند، اما تاکنون پاسخ روشنی دریافت نکرده‌اند. اختلاف در اتحادیه اروپا در این زمینه مانع اتخاذ موضع جمعی در جلسه اخیر وزیران شد.

لندن از پذیرش «زنی داعشی» که در اردوگاه آوارگان شرق سوریه زندگی می‌کند امتناع ورزید و گذرنامه‌اش را باطل کرد. درهمین حال وزارت کشور فنلاند به‌طور غیررسمی اعلام کرده نمی‌تواند مانع برگشت «داعشی‌هایش» بشود که تعدادشان به ۸۰ نفر می‌رسد و در زندان‌های «نیروهای سوریه دموکراتیک» به سرمی‌برند. هلسینکی دیروز اعلام کرد: «براساس قانون نمی‌توان مانع بازگشت کسی به فنلاند شد که دارای هویت فنلاندی است».

رئیس‌جمهوری آمریکا از طریق «توئیتر» از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه خواست بیش از ۸۰۰ «داعشی» را برگردانند و به دادگاه تحویل دهند. ترامپ تهدید کرد، در صورتی که متحدان پاسخ ندهند، ایالات متحده ناچار است این جنگجویان را آزاد کند.

در برلن، رئیس حزب سبزهای آلمان انالیا پیربوک بعید دانست که فرصتی برای برگزاری دادگاه بین‌المللی ویژه برای محاکمه اعضای اسیر «داعش» وجود داشته باشد. مقامات امنیتی آلمان احتمال می‌دهند، اعضای «داعشی» آلمانی حدود ۴۰ نفر باشند.

الهام احمد گفت، «نیروهای سوریه دموکراتیک» تاکنون «هیچ پاسخی» از کشورهای غربی دریافت نکرده‌است. او افزود: «اگر با تحویل آنها موافقت نکنند، ما از آنها نگه‌داری می‌کنیم. ما نیاز به حمایت لوجستیکی و قضایی برای حفظ ثبات در منطقه داریم».

گفته می‌شود، هدف کردها از این کار، دست‌یابی به حمایت سیاسی برای مناطقی است که در سیطره آنها قراردارند و یک سوم خاک سوریه را شامل می‌شود(۱۸۵هزار کیلومتر مربع). مسئله‌ای که هنوز چند کشوری به دلایل قوانین بین‌المللی زیر بار آن نرفته‌اند، زیرا دولت سوریه است که در سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده، همچنین پایتخت‌های اروپایی تمایل ندارند مایه خشم ترکیه بشوند.

پرونده دوم که الهام احمد به همراه خود دارد، مربوط به عقب‌نشینی آمریکا از شرق سوریه است. براساس اطلاعات به دست آمده واشینگتن تصمیم گرفته پایگاه التنف در زاویه مرزی سوریه-عراق-اردن را نگه دارد و حمایت نظامی بیشتری از سمت غرب عراق انجام دهد و موشک اندازهای بسیار پیشرفته مستقر کند، اما به عقب‌نشینی پایبند است.

فرمانده «نیروهای سوریه دموکراتیک» مظلوم کوبانی (عبدی) در دیدار با فرمانده نیروهای مرکزی آمریکایی جوزف فوتل در سفرش به شرق سوریه، خواست که واشینگتن ۱۰۰۰تا ۱۵۰۰ نیروی آمریکایی را نگه دارد. اما موضع آمریکایی همچنان آن است که ارتش خواسته‌های ترامپ برای عقب‌نشینی را اجرا می‌کند. الهام احمد گفت که او در دیدارش از واشینگتن خواستار این شده که عقب‌نشینی «فوری و بدون برنامه‌ریزی نباشد».

در چتی که چند روز پیش میان او و ترامپ صورت گرفت، رئیس‌جمهوری آمریکا به او گفته که «کردها را دوست دارد» و با درخواست تأمین «حفاظت» آنها موافقت کرده و احتمال ایجاد منطقه پرواز ممنوع یا «منطقه امن» با ترکیه را بررسی می‌کند.

«منطقه امن» پرونده سوم را برای الهام احمد تشکیل می‌دهد. واشینگتن با آنکارا مسئله ایجاد «منطقه امن» میان جرابلس بر روی نهر فرات در شمال حلب و فش خابور بر نهر دجله در مرز عراق را بررسی می‌کند.

به‌طور ابتدایی سخن از این می‌رود که عمق منطقه بین ۲۸تا ۳۲ کیلومتر عاری از سلاح سنگین و پایگاه‌های نظامی باشد و آنکارا پیشنهاد می‌کند این منطقه از هفت هزار نفر از «یگان‌های مدافع خلق» کرد، عنصر اصلی «نیروهای سوریه دموکراتیک» خالی شود. گفت‌وگوهایی پیرامون احتمال اینکه آمریکا حفاظت هوایی و اطلاعاتی از این منطقه را به عهده بگیرد درجریان است. همچنین از لندن و پاریس خواسته شده نیروهایی در این منطقه مستقرکنند.

از طرفی الهام احمد خواستار «ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال شرقی سوریه، حفاظت از مرزهای میان آن و ترکیه و ادامه حمایت ائتلاف برای مبارزه با بقایای زیر زمینی داعش» در شرق فرات شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای