گزارش میدانی «الشرق الاوسط» از آثار ویرانی خیابان‌های الباغوز

گزارش میدانی «الشرق الاوسط» از آثار ویرانی خیابان‌های الباغوز

از سرگیری حملات ائتلاف به آخرین نقطهٔ اشغالی داعش پس از خروج شهروندان
جمعه, 22 فوریه, 2019 - 13:45

جنگنده های ائتلاف بین‌المللی پرواز خود را بر فراز روستای الباغوز واقع در شمال شرقی سوریه مجدداً شروع کرده و شب چهارشنبه آخرین نقطهٔ اشغالی داعش را نشانه گرفتند.

به گزارش الشرق الاوسط، یک هفته بود که «نیروهای دموکراتیک سوریه» حملات نظامی خود را برای جلوگیری از قربانی شدن شهروندان متوقف کرده‌بودند و داعش را متهم به استفاده از شهروندان و خانواده‌های مبارزان خود به عنوان سپر انسانی می‌کنند. اما شب گذشته حمله کردند و پایگاه‌های نظامی را در شرق روستا نشانه گرفتند و ده‌ها کامیون برای خارج کردن شهروندانی که مایل به خروج از آنجا هستند، به آنجا فرستادند.

عدنان عفرینی یکی از مسئولان نظامی «نیروهای دموکراتیک سوریه» می‌گوید: «از یک هفتهٔ پیش این اولین بار است که ده‌ها شهروندی که گیر افتاده‌اند به همراه مبارزانی که خود را تسلیم کردند، خارج شدند». ۴۵ ماشین بزرگ شب گذشته برای انتقال آنها در اطراف روستای الباغوز مستقر شدند و عفرینی تأکید کرد: «اقدام به وارد کردن کامیون‌های بزرگ در اطراف روستا کردیم تا باقیماندهٔ افراد شهر را به مکانی که بقیهٔ افراد متواری در آنجا جمع شده‌اند، منتقل کنیم. بعد از مطمئن شدن از هویتشان و بازرسی دقیقشان آنها را به اردوگاه الهول در شمال منتقل می‌کنیم».

«نیروهای دموکراتیک سوریه» هنگام فرار برخی از اشخاص اقدام به توقیف عمدی آنهایی می‌کنند که مشکوک به گرایش به داعش هستند و آنها را از زنان و کودکانی که به اردوگاه آوارگان در شمال شرقی کشور منتقل می‌شوند، جدا می‌کنند. عفرینی به خروج مبارزان در کنار موجی از کسانی که دیشب فرار کردند بدون ذکر تعداد یا تابعیت آنها اشاره کرد.

در حالی که نیروهای ائتلاف اقدام به خارج کردن موشک اندازی کردند که بمب افکن‌های آن الباغوز را از صحرای نزدیک میدان نفتی نشانه می‌گرفت، اما صدای موشک انداز فرانسوی در عراق همچنان شنیده می‌شود که نشان از نزدیکی پایان یافتن حملات و جلوگیری از قربانی شدن شهروندان دارد.

داخل الباغوز هنگام قدم زدن در خیابان‌ها و کوچه‌هایش آثار خرابی به تنهایی نشان دهندهٔ شدت حملات سخت برای تحت کنترل قرار دادن ساختمان‌های استراتژیک یا مکان‌های مهم است. به طوری که می‌توان خانه‌هایی را دید که مخروبه شده‌اند اما خانه‌هایی که از خرابی به دور مانده‌اند درها و پنجره‌هایشان در نتیجهٔ فشار انفجارهای مناطق اطراف آن، سالم نمانده‌اند. از سوی دیگر بمب اندازها و خمپاره‌اندازها حفره‌های عمیقی در زمین به وجود آورده و پل‌ها و راه‌های اصلی را ویران کرده‌اند که ساختمان‌ها مخروبه، لاشهٔ ماشین و کامیون‌های سوخته در اطراف آن است.

در یک قرارگاه نظامی که بیش از چند متر با خط مقدم جبهه فاصله ندارد، ده‌ها مبارز «نیروهای دموکراتیک سوریه» جمع شده‌اند و منتظر اشارهٔ فرماندهٔ گروه برای اعلام حملهٔ آخر و از بین بردن داعش در شرق فرات هستند. ابو زهره مبارز عربی که از شهر منبج منتقل شد در سخنانش عنوان می‌کندکه حملهٔ آخر و نهایی افرادی را جذب خود کرد که متعلق به مناطق آسیب دیده در طول سال‌های گذشته به دست داعش هستند. وی می‌گوید: «متعلق به الرقه، حلب والحسکه هستند. همه تحت لوای یک پرچم می‌جنگند و از یک فرماندهی دستور می‌گیرند و هدف پایان نهایی داعش به وسیلهٔ عملیات نظامی است».

بر اساس اظهارات فرمانده‌های «نیروهای دموکراتیک سوریه» حملات نظامی اخیر حدود ۴۰ هزار نفر را وادار به فرار از منطقهٔ تحت کنترل داعش کرد، آنها دلیل تأخیر پایان حملات را انتظار جهت ایجاد راه‌حل برای شهروندان گیر افتاده، عنوان کردند اما حرکت خروج در روزهای گذشته متوقف شده‌است.

الباغوز خالی از سکنه شده‌است. بر اساس اذعان شهروندانی که طی روزهای گذشته از آن متواری شدند پیش از شروع نبرد در سپتامبر گذشته بیش از ۵۰ هزار شهروند از آن خارج شدند. در محله‌های اطراف الباغوز سقف خانه‌های زیادی ریخته و درها و پنجره‌ها از شدت انفجارها از جا کنده شده‌است. فروشگاه‌ها و مغازه‌ها خراب شده و برخی با خاک یکسان شده و اثری از آنها باقی نمانده‌است. اما صحنه در مرکز شهر شوکه کننده‌تر است به خصوص در مکانی که جنگ سختی در آن برای به دست گرفتن ساختمان‌های استراتژیک برای راندن مبارزان داعش در آخرین نقطهٔ اشغالی‌شان، صورت گرفت به طوری که تفاوت میان خانه و فروشگاه را نمی‌توان تشخیص داد و همه تلی از خاکستر شده‌اند. لوله‌های آب و سیم‌های برق خراب شده و دیگر قابل استفاده نیست.

خانم ۴۲ ساله‌ای از موصل عراق که وداد نام دارد و توانست با گروه جدیدی دور روز پیش از روستای محاصره شده خارج شود می‌گوید: «زنان و مردان به سختی مبارزه می‌کنند. بیشتر اینها انتحاری‌هایی هستند که کمربند انفجاری می‌بندند. کسان زیادی را دیدم که خواهان خروج بودند و در کمال بی رحمی جلوی چشم همه کشته شدند». او پیش از رفتن به اردوگاه الهول در شمال کشور، در نقطه‌ای امن منتظر پایان عملیات پیچیدهٔ بازرسی بود.

مصطفی بالی مسئول دفتر اطلاع‌رسانی «نیروهای دموکراتیک سوریه» توضیح می‌دهد که متواریان از وجود صدها شهروند محاصره شده خبر می‌دهند که از چند روز پیش آنها را وادار به توقف عملیات جنگی و متوقف شدن حملات جنگنده‌های هوایی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش کرده‌است. وی می‌گوید: «این وضعیت به‌طور مستقیم بر نبرد و پایان آن تأثیر می‌گذارد. نیروهای ما از لحاظ اخلاقی پایبند به جدا کردن شهروندان از درگیری‌ها هستند و با دقت تمام با این نبرد برخورد می‌کنند. می‌دانیم که داعش در پشت لوای این شهروندان قایم شده و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند». بر اساس اظهارات بالی تعداد متواریان از ابندای نبرد به ۴۰ هزار نفر رسید.

آثار خرابی در مرکز شهر که خاکستر شده‌است نمایان است؛ چرا که نبردهای سختی میان دو طرف در آنجا صورت گرفت لودرها به آنجا وارد شده‌اند اما اثری از زندگی و شهروندان در الباغوز نیست. برخی از مبارزان نظامی «نیروهای دموکراتیک» به صورت نوبتی برای نگهبانی از آن کشیک می‌دهند اما تنها صداهایی که شنیده می‌شد صدای جنگنده‌های نظامی نیروهای ائتلاف و انفجار بمب‌هایی است که گروه خنثی کردن مین آنها را خنثی می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای