85 درصد از لبنانی‌ها به سیاستمداران خود اعتماد ندارند

85 درصد از لبنانی‌ها به سیاستمداران خود اعتماد ندارند

پولا یعقوبيان: ملت می‌داند كه مسئولان غارت‌گرند
شنبه, 23 فوریه, 2019 - 08:30

آخرین نظرسنجی مؤسسه «اطلاعات بین‌المللی» لبنان نشان می‌دهد که 85 درصد از مردم لبنان به سیاستمداران خود اعتماد ندارند. 

این امر شاید جدید و یا متفاوت از آن چیزی که هر روز بر سر زبان‌ مردم لبنان باشد، نشنویم اما در صندوق‌های رأی‌گیری این نگرش کاملا برعکس اتفاق می‌دهد، به گونه‌ای که نتایج انتخابات اخیر پارلمان که در سال گذشته برگزار شد، دلیل آشکاری بر این امر بود و قشر سیاسی کشور بدون تغییر ریشه‌ای، بر سر کار آمد. 

براساس این نظرسنجی که از برخی لبنانی‌ها در مورد ارزیابی سطح شفاف‌سازی و رفتار در میان افراد جامعه در زمینه‌های مختلف انجام شد، سیاستمداران به عنوان پایین‌ترین میزان نظرسنجی را به خود اختصاص دادند، به طوری که 85 درصد از لبنانی‌ها سطح شفافیت و درست‌کاری در میان سیاستمداران را بین «کم و بسیار پایین» ارزیابی کردند.

پولا یعقوبیان نماینده حزب «کتائب» یا «حزب فالانژ» سابق در پارلمان این کشور و تنها نماینده جامعه مدنی، ضمن تأیید این نظرسنجی گفت که مردم لبنان به خوبی سیاستمداران خود را می‌شناسند، اما به دلایل بسیاری از جمله عدم دستیابی به حق و حقوق خود، هنوز به آنها وابسته است.

وی در گفتگو با «الشرق الاوسط»، توضیح داد: «ملت لبنان به خوبی آگاه است که مقامات او را غارت می‌کنند و هر یک از طرفین دیگری را به مانع تراشی متهم می‌کند. اما متاسفانه با این همه، مرحله انتخابات یک تجدید عهد با رهبر جریان‌ها خواهند ماند، که او نیز از طریق قاعده «تفرقه بینداز و سو کن» معاملات خود را پیش می‌برد... و این همان امری است که لبنانی‌ها به خوبی آن را می‌دانند اما نمی‌توانند این معضل را حل کنند».

گفتنی است که در این نظرسنجی پزشکان، قضات، وکلا، مهندسان، پیمانکاران ساختمانی و اهالی رسانه بعد از سیاستمداران کمترین میزان اعتماد مردم را کسب کردند.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای