​شورای امنیت خواستار اجرای فوری توافقنامهٔ الحدیده شد

​شورای امنیت خواستار اجرای فوری توافقنامهٔ الحدیده شد

شورای امنیت بر اتخاذ تدابیر بیشتر برای مجازات مانع تراشان توافقنامه تأکید کرد
شنبه, 23 فوریه, 2019 - 17:15

اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواستار اجرای فوری مرحلهٔ اول توافقنامهٔ استکهلم و تعیین جزئیات مرحلهٔ دوم آن برای استقرار نیروهای مشترک در الحدیده شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، اعضای شورای امنیت در بیانیه‌ای ضمن تأیید این توافقنامه بر اهمیت اجرای بدون تأخیر تمام التزامات آن توسط حوثی‌ها و دولت یمن تأکید کردند.

در این بیانیه با اشاره به حمایت کامل از مارتین گریفیتس فرستادهٔ سازمان ملل در امور یمن و ژنرال مایکل لولیسگارد رئیس کمیتهٔ هماهنگی و استقرار نیروهای مشترک، از تمام طرف‌های توافقنامه خواسته شد تا با حسن نیت با آنها همکاری کنند.

اعضای شورای امنیت با استقبال از پیشرفتی که طرف‌های توافقنامه در جلسهٔ کمیتهٔ هماهنگی برای استقرار نیروهای مشترک در روزهای ۱۶ و ۱۷ فوریه (۲۷ و ۲۸ بهمن) در خصوص استقرار مجدد نیروهای بر اساس توافقنامه داشتند، از توافق برای اجرای مرحلهٔ اول استقرار متبادل نیروها در بنادر الصلیف، راس عیسی، الحدیده و بخش‌های فعال زیرساخت‌های انسانی شهر ابراز خرسندی کرده و خواستار اجرای فوری مرحلهٔ اول شدند.

آنها همچنین ضمن استقبال از توافق اولیه در خصوص مرحلهٔ دوم استقرار نیروها، خواستار همکاری سازنده با رئیس کمیتهٔ هماهنگی و افزایش تلاش‌ها در جلسات بعدی برای تعیین ویژگی‌های این مرحله شدند.

این اعضا بر اهمیت رسیدن فوری به خدمات انسانی همچون آسیاب‌های دریای سرخ تأکید کردند و ضمن اشاره به محدودیت‌های عملیاتی پیش روی نیروهای سازمان‌های بشر دوستانه، نسبت به بحرانی شدن وضعیت انسانی در یمن ابراز نگرانی کردند.

در این راستا آنها از طرف‌های توافقنامه خواستند روند آسان سازی رسیدن امدارسانی‌های انسانی و کارمندان سازمان‌های بشردوستانه را به تمام نقاط یمن تسریع بخشند.

آنها همچنین از جامعهٔ بین‌المللی خواستند در خصوص تأمین مالی بیشتر طرح پاسخ به نیازهای انسانی ۲۰۱۹ اقدام کند.

اعضای شورای امنیت در خصوص گزارش‌هایی مبنی بر کارشکنی در آتش‌بس ابراز نگرانی کردند و از طرف‌های توافقنامه خواستند از طریق خویشتنداری، کاهش تنش، احترام به پایبندی‌های توافقنامهٔ استکهلم، پیشروی در آن و اجرای سریع آن، از فرصت پیش آمده برای تحقق صلح پایدار استفاده کنند.

در این بیانیه همچنین مجدداً از آنتونیو گوتریش دبیرکل سازمان ملل خواسته شد تا گزارشی دربارهٔ عدم پاینبدی طرف‌های توافقنامه به قطعنامه‌های ۲۴۵۱ و ۲۴۵۲ بدهد و از آمادگی خود جهت اتخاذ تدابیر بیشتر علیه کسانی که برای اجرای توافق‌نامه مانع تراشی می‌کنند، خبر دادند.

اعضای شورای امنیت در بیانیهٔ خود بر اهمیت ملزم شدن طرف‌های یمنی بر حمایت از شهروندان و وفای به عهد خود نسبت به پاینبدی‌هایشان به موجب قانون بین‌المللی انسانی و قانون حقوق بشر بین‌المللی تأکید کردند.

آنها خواستار تلاش بیشتر طرف‌های توافقنامه برای اجرای اقدامات اخیر توافقنامهٔ تبادل اسرا و تشکیل کمیتهٔ هماهنگی مشترک در الحدیده شدند.

اعضای شورای امنیت از مشارکت سازندهٔ طرف‌های توافقنامه با هیئت سازمان ملل برای حمایت از توافقنامهٔ الحدیده استقبال کردند و بر ضرورت فعالسازی آن در اسرع وقت تأکید کردند.

آنها از طرف‌های توافقنامه خواستند به تضمین امنیت و سلامت کارمندان هیئت و آسان‌سازی جابجایی آنها به یمن و در داخل آن ادامه دهند.

در این بیانه همچنین بر ضرورت احراز پیشرفت در زمینهٔ ایجاد راه‌حل سیاسی جامع برای این تنش بر اساس قطعنامه‌ها و بیانیه‌های شورای امنیت، اقدام شورای همکاری کشورهای خلیج و دستورالعمل اجرایی آن و نتایج کفنرانس مذاکرهٔ ملی تأکید کردند.

اعضای شورای امنیت مجدداً دعوت به اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت از جمله قطعنامه‌های ۲۲۱۶، ۲۴۵۱ و ۲۴۵۲ و بیانیه‌هایشان کرده و بر عزم خود برای اتخار اقدامات بیشتر در صورت نیاز جهت حمایت از اجرای تمام توافقنامه‌های مربوطه تأکید کردند.

آنها در پایان بر پایبندی محکم خود به وحدت، حاکمیت، استقلال و صیانت خاک‌های یمن تأکید کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای