​فرستاده مکرون به بیروت برای اجرای تصمیمات کنفرانس «سیدر»

​فرستاده مکرون به بیروت برای اجرای تصمیمات کنفرانس «سیدر»

یکشنبه, 24 فوریه, 2019 - 18:45

فرانسه ضمن ابراز خرسندی خود نسبت به بر سر کار آمدن کابینه جدید دولت لبنان و رأی اعتماد گرفتن از سوی پارلمان این کشور، پییر دوکان فرستاده امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه را به بیروت اعزام می‌کند تا رویه‌های عملی کنفرانس «سیدر» با طرف لبنانی خود را به اجرا بگذارد.

به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از یک منبع دیپلماتیک در بیروت؛ قرار است دوکان در تاریخ ۲۷ فوریه (۶ اسفند ماه) چهارشنبه آینده وارد بیروت شود و با مقامات بلندپایه این کشور از جمله میشل عون رئیس‌جمهور، نبیه بری رئیس پارلمان و سعد حریری نخست‌وزیر، دیدار خواهد کرد.

همچنین قرار است با وزیران کابینه دولت جدید لبنان که در برگزاری کنفرانس «سیدر» نقش داشته‌اند، نشست‌های معارفه‌ای داشته باشد.

کنفراس بین‌المللی اقتصادی «سیدر» با همکاری جامعه بین‌المللی برای حمایت از اقتصاد لبنان و اصلاح ساختار اقتصادی و نهادی آن در بازه بلند مدت، در تاریخ ۶ آوریل ۲۰۱۸ برگزار شد.

این منبع گفت که دوکان از ماه نوامبر گذشته تا زمانی که تشکیل دولت جدید در لبنان صورت نگرفته بود، قادر به پیگیری مأموریت خود در خصوص کنفرانس سیدر نبود.

این منبع اشاره کرد که اهداف مأموریت دیپلمات فرانسوی برای اجرای تصمیمات کنفرانس «سیدر» بر اساس سه هدف تدوین شده‌است: اول، اجرای پروژه‌های زیربنایی توسط دولت لبنان، دوم، تعیین اولویت برای تأمین مالی پروژه ها؛ و سوم، اجرای اصلاحات مورد نیاز.

این منبع ادامه داد: جلسات دوکان در مذاکرات خود با مقامات سابق دولت گذشته لبنان، منجر به ایجاد مکانیزمی ویژه برای پیگیری تصمیمات این کنفرانس شد که از جمله آنها تشکیل دو تیم هماهنگی بین لبنان، کشورهای اصلی شرکت کننده و نهادهای حامی شد.

دوکان در این سفر، پیام کشور خود مبنی بر خرسندی پاریس از آماده‌سازی و برگزاری کنفرانس «سیدر» را به مسئولان بیروت منتقل خواهد کرد، که پاریس توانسته‌است کشورهای شرکت کننده و حامی این کنفرانس را متقاعد کند که دولت سعد حریری می‌تواند تصمیمات لازم که برخی از آنها سیاسی و برخی دیگر فنی هستند، را اجرایی کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای