​بازسازی زندگی‌نامه آشور بانیپال در موزه بریتانیا

​بازسازی زندگی‌نامه آشور بانیپال در موزه بریتانیا

یکشنبه, 24 فوریه, 2019 - 19:45

موزه بریتانیا در نمایشگاهی با عنوان «من آشور بانیپال پادشاه جهان هستم»، زندگی‌نامه پادشاه و امپراطور آشوری را به بزرگترین و باشکوه‌ترین شکل نمایش داده است.

به گزارش «الشرق الاوسط» هنگامی که بازدیدکننده وارد تالارهای بزرگی که برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده، می‌شود، با زندگی‌نامه مهمترین پادشاه تمدن‌های باستان که با افتخار خود را پادشاه جهان خواند، آشنا می‌شود.

وی در طول حکومت 40 ساله خود در قرن هفتم قبل از میلاد، (640- 669 پیش از میلاد) مرزهای پادشاهی خود را از شمال به ترکیه و قبرس، از جنوب تا خلیج عربی و از غرب تا اردن و مصر گسترش داد.

این نمایشگاه که روز گذشته به فعالیت‌های خود پایان داد، زندگی‌نامه این پادشاه را با همه جزئیات و اغلب با استفاده از سخنان وی و تابلوهای گلی، نقاشی‌های دیواری، بناهای تاریخی، مجسمه‌ها، ظروف پخت و پز، دکوراسیون و سایر آثار باستان‌شناسی مربوط به دوران امپراتوری آشوری، بیان کرده است.

پادشاه و ورزش شکار شیر

اولین نقاشی دیواری که بازدیدکنندگان می‌بینند، تصویری دقیق و منحصر به فرد از پادشاه است که با شیرها می‌جنگد، این امر نماد آشوب و خطراتی است که امپراطوری با آن روبروست، این در حالی است که پادشاه با قامتی بزرگتر از دیگران و اسب آراسته‌اش برتر از دیگران نشان داده شده است.

اما نقاش آشوری با هنر خود نشان داده که پادشاه فقط انسانی جنگنده و قدرتمند نیست، بلکه دوستدار علم و کتاب است. وی اولین حاکم در تاریخ بشر است که توانست شجاعت و نفوذ را با علم و دانش و کتاب درآمیزد.

بازسازی زمان امپراطوری آشوری

این نمایشگاه از طریق نقاشی‌های دیواری قصر پادشاه در نینوا، آثار باستانی دیگر و رسم نقشه امپراطوری آشوری در کف سالن اصلی، ما را به دوران آشور بانیپال بازمی‌گرداند.

گفتنی است نینوا در زمان حکومت آشوری‌ها به مدت 50 سال بزرگترین شهر جهان باستان بود که در طول اعصار و دوران تخریب شده است.

همزمان با این نمایشگاه بزرگ، سمینارها و فعالیت‌هایی برای آشنایی مردم مغرب زمین با فرهنگ بین‌النهرین و به ویژه دوران آشوری برگزار شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای