​سال «۲۰۱۸»؛ بالاترین تعداد تلفات غیرنظامیان در افغانستان

​سال «۲۰۱۸»؛ بالاترین تعداد تلفات غیرنظامیان در افغانستان

در آستانه مذاکرات جدید واشنگتن و نمایندگان «طالبان» برای پایان دادن به درگیری‌ها
سه شنبه, 26 فوریه, 2019 - 17:45
کابل: «الشرق الاوسط»

* ثبت یک رکورد جدید با بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ کشته و ۷۰۰ زخمی

بر اساس گزارش روز گذشته سازمان ملل در طول دو دهه درگیری در افغانستان، سال ۲۰۱۸ بیشترین آمار تلفات غیرنظامی را به خود اختصاص داد.

به گزارش «الشرق الاوسط» بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل، تعداد کشته شدگان غیرنظامی در سال ۲۰۱۸ به نسبت ۱۱ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۷ بوده‌است. 

گفتنی است در این سال ۳ هزار و ۸۰۴ نفر کشته و ۷ هزار و ۱۸۹ شخص دیگر زخمی شدند، علاوه بر اینکه حملات انتحاری و بمب‌گذاری تمام نقاط کشور را ویران کرده‌است.

این گزارش در آستانه دور مذاکرات جدید آمریکا با نمایندگان «طالبان» برای پایان دادن به درگیری‌ها منتشر شده‌است. این امر از یک سو امید به صلح را افزایش داده و از سوی دیگر نگرانی‌هایی را به دلیل خطرات وقوع یک جنگ داخلی خونین‌تر از قبل پس از خروج نیروهای آمریکایی، ایجاد می‌کند.

تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفت: «وقت آن رسیده که به این فاجعه انسانی پایان داده شود. توقف درگیری‌ها بهترین راه برای پایان دادن به قتل و تخلف علیه غیرنظامیان است».

سال‌هاست که خشونت در افغانستان ادامه دارد اما با این همه مذاکرات دوحه همچنان پابرجاست. 

به گفته سازمان ملل متحد، از زمانی که سازمان‌های بین‌المللی شروع به شمارش تعداد تلفات وقربانیان در دهه گذشته کردند، تقریباً ۳۲ هزار غیرنظامی کشته و ۶۰ هزار نفر مجروح را ثبت کردند.

بر اساس گزارش، افزایش حملات هوایی نیروهای آمریکایی و افغان به افزایش تلفات شبه نظامیان در سال ۲۰۱۸ منجر شد. 

آمریکا در اقدامی برای اعمال فشار بر مسلحان، حملات هوایی خود علیه «طالبان» و «داعش» را افزایش داد.

مردم افغانستان پس از ۴۰ سال درگیری از زمان حمله شوروی در سال ۱۹۷۹، امید خود را برای رسیدن صلح از دست داده‌اند.

بنابراین گزارش، «در میان آمار کشته شدگان ۹۲۷ کودک دیده می‌شود، که از زمان آغاز جنگ در افغانستان، سال ۲۰۱۸ بیشترین تعداد کشته شدگان کودک را داشته‌است».

مایکل سیمبل تحلیلگر و متخصص بحران افغانستان گفت: «امروز چشم‌ها به سوی طالبان دوخته شده که آیا می‌توانند مصالحه کنند یا نه؟»

به گفته تحلیلگران طالبان سعی دارند در این دور از مذاکرات فشارهایی را برای خروج اسامی رهبران خود از لیست سیاه سازمان ملل اعمال کنند.

رحیم یوسف ضایی کارشناس افغان در این باره گفت: «گمان می‌کنم طالبان حتی در صورت آتش‌بس به فعالیت خود ادامه خواهد داد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای