​تحریم‌های واشنگتن علیه حامیان داخلی مادورو

​تحریم‌های واشنگتن علیه حامیان داخلی مادورو

پنس در ونزوئلا: همه گزینه‌ها روی میز است.. هشدار اتحادیه اروپا از مداخله نظامی
سه شنبه, 26 فوریه, 2019 - 09:15

مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد که کشورش دخالت نظامی برای سرنگونی نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا را دور از انتظار نمی‌داند. این در حالی است که واشنگتن از شورای امنیت سازمان ملل خواست جلسه فوق‌العاده برای بررسی وضعیت و بحران کشور ونزوئلا برگزار کند.

به گزارش الشرق الاوسط، پنس در دیدار با خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا در چارچوب «گروه لیما» در کلمبیا گفت: «ما امیدواریم که قدرت به صورت مسالمت‌آمیز انتقال یابد اما دونالد ترامپ در قبال این موضوع شفاف بود و گفت: «تمام گزینه‌ها روی میز است».

پنس حمایت‌های رئیس‌جمهور آمریکا از گوایدو را به وی منتقل کرد و گفت: «ترامپ من را به اینجا فرستاد تا در کنار شما و دیگر همپیمانان ما در ونزوئلا بایستم و حمایت کنم».

از سوی دیگر، گوایدو از هرگونه سهل‌انگاری یا تسامح با نیکولاس مادورو هشدار داد و اعلام کرد که این نوع رفتارها باعث تهدید علیه تمام قاره آمریکا خواهد بود.

وی افزود: «بازیابی دمکراسی در ونزوئلا یک امر بسیار مهم است زیرا آنانی که قدرت را اشغال کردند، برای تمام این قاره یک تهدید به‌شمار می‌روند.»

در همین راستا، وزارت خزانه‌داری آمریکا چهار تن از فرمانداران ونزوئلا، حامیان نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری که مشروعیتش به چالش کشیده شده، را هدف تحریم‌های خود قرار داده‌است. دسترستی این چهار نفر به دارایی‌هایی که در آمریکا دارند، مسدود شده‌است. آنان از رسیدن کاروان‌های کمک‌های انسان دوستانه ممانعت کردند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که حاکمان این ایالت‌ها علیرغم نیاز مردم به این کمک‌ها از ورود این کاروان‌ها ممانعت کردند و باعث شدند بحران و مشکلات مردم بیشتر شود.

از طرفی دیگر اتحادیه اروپا بر خلاف اظهارات واشنگتن مبنی بر دخالت نظامی برای پایان دادن به بحران ونزوئلا، از گزینه نظامی هشدار داد. اتحادیه اروپا تاکید کرده است «باید از مداخله نظامی خودداری کرد». 

سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته است «آنچه قطعا روشن است این است که ما به یک گذار سیاسی مسالمت‌آمیز، توسط خود مردم ونزوئلا و به‌شکل دمکراتیک نیاز داریم و این قطعا به‌معنی خودداری از استفاده از زور است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای