​ریاض: قطر با سیاست کنونی‌اش شبیه زخمی در معدهٔ عربی است

​ریاض: قطر با سیاست کنونی‌اش شبیه زخمی در معدهٔ عربی است

سفیر سعودی در اردن: سعی در حمایت از اردن داریم و اختلافاتی که رسانه‌ها تبلیغ می‌کنند مغرضانه است
جمعه, 1 مارس, 2019 - 10:45

شاهزاده خالد بن فیصل بن ترکی سفیر سعودی در اردن بر اهتمام کشورش به حمایت و پشتیبانی از اردن به دلیل روابط برادارنهٔ تاریخی میان دو کشور تأکید کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، وی ضمن اشاره به کمک سعودی به اردن برای از سرگذراندن بحران اقتصادی کنونی آن، عنوان کرد بدون ثبات و شکوفایی اردن ثباتی در منطقه وجود نخواهد داشت.

وی توضیح داد که این حمایت با شیوه‌های جدید و مبتکرانه خواهد بود که باعث ایجاد فرصت‌های کاری در اردن می‌شود.

وی افزود: تعداد افراد باصلاحیت اردنی مقیم در سعودی به همراه خانواده‌هایشان حدود ۴۵۰ هزار نفر است و سعودی همچنان گزینهٔ اول برای مردم اردن جهت کار کردن است.

وی در برنامهٔ «مذاکرات استراتژیک» دانشکدهٔ شاهزاده الحسین بن عبدالله دوم در جلسه‌ای تحت عنوان «روابط اردن و سعودی» با حضور مسئولان و سران آکادمیک اردن، روابط این دو کشو از سال ۱۹۳۲، تحولات منطقه به خصوص مسألهٔ فلسطین، معاملهٔ قرن و مداخلهٔ ایران در کشورهای عربی را بررسی کرد.

وی ضمن اشاره به روابط ویژهٔ سعودی و اردن نسبت به رسانه‌های معروفی که گزارش‌ها و اخباری گمراه کننده برای برهم زدن روابط دو کشور پخش می‌کنند، هشدار داد.

وی ادامه داد: دو کشور در همهٔ زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی متفق هستند و علیرغم اختلاف و تغییر ایدوئولوژی‌های منطقه بر مواضع خود که بر پایهٔ ارزش‌های عدل، حق و مصالحه است، پایبند ماندند.

وی ضمن تأکید بر موضع سعودی در برابر مسألهٔ فلسطین عنوان کرد که حل کردن آن بر دیگر مسائل عربی و منطقه‌ای دیگر مقدم است و خادم حرمین شریفین نیز در نشست اروپایی عربی اخیر شرم الشیخ بر آن تأکید کرد.

وی افزود: موضع سعودی در برابر مسألهٔ فلسطین از سال ۱۹۴۸ ثابت و واضح بود و بر این متمرکز است که قدس شرقی پایتخت همیشگی فلسطین است.

وی مداخله‌های ایران در امور کشورهای عربی و تلاش‌های آن برای متزلزل کردن ثبات آنها را از جانب سعودی محکوم دانست.

وی مداخلهٔ سعودی در یمن را برای دفاع از آن و عربی بودن آن و منع نفود ایران به نظامی عربی برشمرد.

او در خصوص سوریه نیز عنوان کرد ملت سوریه در تعیین سرنوشت خود و سرنوشت نظامی که بر آن حاکم است، نسبت به همه اولویت دارد و سعودی تنها راه حل برای سوریه را راه حل سیاسی می‌داند.

وی اظهار کرد کشورش از تمام تلاش‌های عربی از طریق اتحادیهٔ عرب حمایت کرد و همیشه سعی بر تجمیع پشتیبانی‌های بین‌المللی از طریق جلسه‌های دوستان ملت سوریه و گروه حمایت از سوریه دارد.

وی در خصوص قطع ارتباط با قطر اظهار کرد قطر با سیاست کنونی‌اش شبیه زخمی در معدهٔ عربی شده است.

وی ضمن اشاره به نقش قطر و لیبی در زمان معمر قذافی برای طرح تخریبی در سعودی که در یک دادگاه آمریکایی راجع به آن سخن گفته شده‌بود، آن را تنها یک اتهام ندانست بلکه از آن به عنوان واقعیتی یاد کرد که بر پایهٔ سوابق و حقایق است و علاوه بر آن قطر موضع ثابتی در تأمین مالی گروه‌ها و شخصیت‌های تروریستی داشته‌است.

وی در پایان پرسید که چه دلیلی مانع آن شد که قطر مبلغی بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار که به عنوان بخشی از کمک مالی خلیج متعهد به پرداخت آن به اردن شده‌بود را پرداخت نکند؟


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای