«طرح زها حدید»... معماری با سبک واقعیت مجازی

«طرح زها حدید»... معماری با سبک واقعیت مجازی

در نمایشگاهی در مکزیک عرضه می‌شود
جمعه, 1 مارس, 2019 - 17:45

«مجموعه واقعیت مجازی زها حدید» مرحله طراحی را، برای طرح «پروژه کورل»، به‌پایان رسانده‌است. این پروژه عبارت از یک طرح همکاری است که برای آزمایش پتانسیل واقعیت مجازی، در مقام ابزاری برای طراحی معماری، آزموده می‌شود. 

به گزارش الشرق الاوسط، نتایج این آزمایش اینک در «موزه هنر معاصر» (MUAC) در مکزیکوسیتی، در قالب نمایشگاه «طراحی… ماهیتی دیگر» نمایش داده می‌شود. این نمایشگاه را «شرکت هندسه و معماری زها حدید» برگزار می‌کند.

این طرح برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ برگزار شد و در آن وسایلی مانند سمعک به‌کار برده شد تا بازدیدکنندگان را به واقعیت مجازی انتقال دهد و از این طریق آنها برای همکاری در اجرای یک طرح یا طراحی آن مشارکت کنند. این طرح کاملاً منحصر به‌فرد بود. همین طرح نیز به شکل موسمی در این نمایشگاه عرضه شد و به‌شکل الگوهای سه‌بعدی نمایش داده شده و تلاش شد که شرح زیادی دربارهٔ مراحل طراحی آن داده شود. الگوی پایانی اما هم‌اکنون در نمایشگاهی که «شرکت زها حدید» برگزار کرده، یعنی «موزه هنر معاصر» در مکزیکو برگزار می‌شود.

این طرح در قالب «آزمایش واقعیت مجازی نمایش داده شد تا از این طریق احتمالات نهاده‌شده از طریق فناوری، برای مهندسان معماری بررسی شود که از راه به‌کارگیری عالم مجازی تحقق می‌یابد». 

بازدیدکنندگان از نمایشگاه در ماه‌های گذشته همکاری زیادی برای اتمام این طراحی مجازی انجام دادند. در هر نوبت از این همکاری سه بازدیدکننده در فضای عددی آزادانه حرکت می‌کردند تا از این طریق مولفه‌ها انتخاب و اندازه شوند و به‌وسیله برخی ابزارهای دینامیکی به‌کار بروند.

 هر چند «شرکت زها حدید» خود مدیر اصول به‌کار رفته در مولفه‌ها بود، اما شرکت‌کنندگان آزادی کامل داشتند تا اندازه و مقیاس طرح را تعیین کنند.

نمایشگاه «طراحی… ماهیتی دیگر» در «موزه هنر معاصر» در مکزیکو سیتی، تا ۳ مارس ادامه می‌یابد و در طی برنامه‌های آن نمایش تلاش‌هایی است که در طول چهار دهه، از فعالیت در طراحی و معماری و ابتکار مواد به‌کاررفته است. 

این نمایشگاه همچنین قسمتی برای نمایش بتن پیش‌ساخته، ساخت «شرکت هندسی زها حدید» را با همکاری «کانون تکنولوژی فدرال» زوریخ، برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای