قوه قضائیه عراق به دنبال روشی برای محاکمه «عناصر داعش»

قوه قضائیه عراق به دنبال روشی برای محاکمه «عناصر داعش»

جمعه, 1 مارس, 2019 - 20:00

شورای عالی قضایی عراق روز گذشته اعلام کرد که فایق زیدان رئیس این شورا با قضات متخصص در خصوص مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم، در زمینه «مکانیسم کار روی پرونده‌های افراد متهم به تروریسم که از سوریه به عراق ارسال شدند» بحث و گفتگو کرد.

به گزارش «الشرق الاوسط» وی با رئیس اطلاعات عراق نیز در این زمینه گفتگو کرد.

عراق یکشنبه هفته گذشته ۲۸۰ تن از عناصر داعش که توسط «نیروهای دموکراتیک سوریه» دستگیر شده بودند را تحویل گرفت. تعدادی از این افراد خارجی هستند.

با توجه به خارجی بودن برخی از عناصر داعش، بحث‌های قانونی و سیاسی شدیدی در مورد ماهیت محاکمه این افراد بر اساس قانون عراق به راه افتاده‌است، علاوه بر اینکه تعدادی از این افراد هنوز نزد «قسد» باقی مانده‌اند.

قرار است عراق حدود ۵۰۰ تن دیگر از این عناصر را تحویل بگیرد، اما گزارش هایی در خصوص باقی ماندن بیش از دو هزار داعشی نزد «قسد» منتشر شده‌است که در آینده آنها را تحویل عراق خواهد داد.

نمایندگان پارلمان عراق خواستار بررسی این پرونده در جلسات پارلمان شدند، اما وزارت کشور گفت: «تحویل متهمین برای جلوگیری از آزادی آنها توسط نیروهای دموکراتیک سوریه انجام شد تا بر اساس قانون محاکمه شوند».

احمد العبادی کارشناس قانونی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «قانون مجازات عراق مکانیسم‌هایی را برای مقابله با جرایم و مرتکبین آنچه در عراق و چه در خارج از این کشور تعیین کرده‌است».

وی افزود: «عناصر داعشی عراقی بر اساس قانون عراق محاکمه می‌شوند، اما خارجی‌ها در صورتی که مجرمان عادی باشند، قوه قضاییه عراق صلاحیت محاکمه آنها را ندارد، اما اگر داعشی باشند در عراق محاکمه می‌شوند، چرا که جرایم تروریستی امنیت کشور را خدشه‌دار می‌کند».

عبدالله الخربیط نماینده استان الانبار درپارلمان عراق نیز روز گذشته در بیانیه مطبوعاتی در خصوص «ادامه خطر داعش در این استان» هشدار داد و گفت: «داعش از صحرای عراق یعنی از منطقه الحضر تا نقره السلمان برای اجرای برنامه‌های تروریستی خود استفاده می‌کند».

هشام الهاشمی کارشناس امور گروه‌های مسلح نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» تأکید کرد: «بازمانده‌های داعش به‌طور اساسی در مناطق متروکه نزدیک به کوه‌ها، تپه‌ها، صحراها و دره‌ها متمرکز شده‌اند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای