فرستاده فرانسه به لبنان خواستار تسریع اصلاحات «سیدر» شد

فرستاده فرانسه به لبنان خواستار تسریع اصلاحات «سیدر» شد

تأکید کرد دولت «فرصت انتظار» ندارد
یکشنبه, 3 مارس, 2019 - 16:30

پی‌یر دوکان فرستاده رئیس جمهور فرانسه به لبنان و مسئول پیگیری اجرای توافق «کنفرانس سیدر» پس از پایان دیدارهای خود در بیروت ضمن تقدیر از بیانیه دولت لبنان خواستار سرعت بخشیدن به اجرای اصلاحات شد.

به گزارش «الشرق الاوسط» وی ضمن ابراز تأسف از عدم آغاز کار تأکید کرد: «پیشرفت باید در راستای سه مسیر یعنی اصلاح، تأمین مالی و پروژه‌ها باشد».

دوکان روز گذشته با فادی جریصاتی وزیر محیط زیست و علی حسن وزیر دارایی دیدار کرد.

وی پس از این دیدارها گفت: «بیانیه وزیران سند بسیار خوبی است که نشان‌دهنده مسیری که مقامات لبنان سعی دارند در آن قدم بردارند و جامعه بین‌المللی از آن حمایت می‌کند، همان‌طور که وزیر دارایی گفت ما هم احساس می‌کنیم که دولت وقت انتظار ندارد».

دوکان با تأکید بر اهمیت عنصر سرعت در ارائه بودجه ۲۰۱۹ برای تعیین میزان کسری بودجه گفت: «بنا بر بیانیه وزرا کسری بودجه حداقل یک درصد تولید ناخالص داخلی است و باید در این زمینه پیشرفت حاصل شود».

وی یادآور شد: «بعضی بر این باورند که باید اولویت را به پروژه‌ها یا اصلاحات داد، اما تمامی این جنبه‌ها با یکدیگر در ارتباطند و دیدگاه کنفرانس «سیدر» که با حمایت کشورم برگزار شد، این است که در تمامی زمینه‌ها پیشرفت رخ دهد».

وی همچنین با اشاره به سختی‌های انجام تمامی اصلاحات در عرض چند هفته، از عدم آغاز کار ابراز تأسف کرده و بر اهمیت مشاهده علایم فعالیت در همه زمینه‌ها در یک مدت کوتاه تأکید کرد.

فادی جریصاتی وزیر محیط زیست پس از دیدار با دوکان، این نشست را «بسیار پربار» توصیف کرد و گفت: «به دو نتیجه اساسی می‌توان رسید، اول اینکه کنفرانس سیدر بر بخش‌های فراوانی تمرکز دارد، اما اولویت‌های آن برق، آب و زباله است که در اولویت‌های جامعه بین‌المللی برای کمک به لبنان قرار دارد. مورد دوم این است که با تعهد جامعه بین‌المللی به برنامه سیدر و تأمین بودجه، دولت باید مسئولت خود را در قبال اصلاحات انجام دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای