راهپیمایی لبنانی‌ها برای تصویب منع ازدواج زودهنگام دختران

راهپیمایی لبنانی‌ها برای تصویب منع ازدواج زودهنگام دختران

یکشنبه, 3 مارس, 2019 - 21:45

با فراخوان جامعهٔ مدنی بعد از ظهر روز گذشته صدها نفر در بیروت در راهپیمایی برای مطالبهٔ تصویب قانون منع ازدواج کم‌تر از ۱۸ سال شرکت کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، این راهپیمایی تحت عنوان «ازدواج زودهنگام قربانیان زیادی در پی خواهد داشت» برگزار شد.

علیرغم بارش باران اما شرکت کنندگان که بیشتر آنها زنان بود و در میان آنها نمایندگان پارلمان و هنرمندان به چشم می‌خوردند با نظارت نیروهای امنیتی از قصر العدل تا مقر پارلمان لبنان را یک ساعت پیاده پیمودند.

این راهپیمایی با دعوت انجمن دموکراتیک زنان و اتحاد ملی حمایت از کودکان در برابر ازدواج زودهنگام تشکیل شد.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی دور گردن و روی سر خود روبان‌های بنفشی گذاشتند که روی آنها نوشته شده‌بود «نه به پیش از ۱۵».

دخترانی خردسال نیز لباس عروس پوشیده و بنری صورتی به دست گرفتند که روی آن نوشته شده‌بود «نابودی ازدواج کودکان از آموزش آنها شروع می‌شود».

لیلی مروه رئیس انجمن دموکراتیک زنان با خواندن بیانیه‌ای در راهپیمایی گفت: «در لبنان هنوز دختر بچه‌ها از تحصیل محروم هستند… از پرورش در محیطی سالم و بهداشتی محروم هستند، از حمایت محروم هستند…».

وی ادامه داد: «آمدیم تا قانونگذاران این وطن را در برابر مسئولیت خود قرار دهیم و تصویب قوانین مدنی عادلانه را مطالبه کنیم که ضامن حقوق زنان و دختران و حامی آنها باشد».

در این راهپیمایی‌ها همچنین پلاکاردهایی برافراشته شد که روی آنها نوشته شده‌بود «زایمان یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ دختران ۱۵ تا ۱۹ سال است» و «ازدواج کودکان را متوقف کنید».

شعارهای مختلفی نیز سر داده شد که مهم‌ترین آنها «ای قانونگذار پارلمان، امنیت حق دختر بچه است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای