راه‌یابی سعودی به هیئت امنای خانه اپرای ایتالیا

راه‌یابی سعودی به هیئت امنای خانه اپرای ایتالیا

دوشنبه, 4 مارس, 2019 - 11:00

این روزها بحث محافل فرهنگی ایتالیا توافقنامه بین پادشاهی عربی سعودی از طریق وزارت فرهنگ و تئاتر «La Scala» است که برجسته‌ترین مؤسسه فرهنگی این کشور به‌شمار می‌رود.

به گزارش «الشرق الاوسط» این توافقنامه که در حال نهایی شدن است، بر پایه ۳ محور اصلی استوار است که عبارتند از: اجرای اپرا توسط گروه مشهور «لا سکالا» در سعودی، تأسیس یک آکادمی سعودی برای آموزش نوازندگان، رقصنده‌ها و خوانندگان و ورود سعودی به هیئت امنای معتبرترین خانه اپرای جهان در کنار نخبگان محدودی از بزرگترین شرکت‌های ایتالیایی که سهم برجسته‌ای در تأمین مالی این خانه اپرا در میلان دارند.

بر اساس این توافقنامه که بین الکساندر پریرا مدیر «لا سکالا» و وزرات فرهنگ سعودی در ژانویه گذشته امضا شد، استادان این خانه اپرای ایتالیایی هسته اصلی هنرمندان و متخصصانی را آموزش می‌دهند که قرار است سپس نظارت بر ۳ خانه اپرایی که در سعودی تأسیس می‌شوند را به عهده بگیرند.

گفتنی است وزیر فرهنگ سعودی مهمان افتخاری افتتاحیه فصل اپرای ایتالیا بود که در آن نمایش «آتیلا» در اواخر سال گذشته اجرا شد.

شان فولی استاد تاریخ خاورمیانه در دانشگاه تنسی آمریکا در مطلبی با عنوان «Changing Saudi Arabia: Art , Culture and Society in the Kingdom» با اشاره به جزئیات انقلاب فرهنگی سعودی نوشت: «همکاری با «لا سکالا» یکی از برنامه‌های توسعه فرهنگی در سعودی است. سعودی از سال ۲۰۱۵ تا کنون سعی دارد با به راه‌اندازی جنبش فنی، فضای فعالیت در زمینه‌هایی غیرنفتی را برای جوانان ایجاد کند. شاهزاده محمد بن سلمان قصد دارد به وابستگی کشورش به صنایع نفتی پایان دهد».

گفتنی است سعودی پیش از این نیز با امضای قراردادهای فرهنگی مشابهی با فرانسه، گردشگری در منطقه العلا را توسعه داد. جان نوفل مهندس مشهور فرانسوی در تعدادی از این پروژه‌ها شرکت داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای