سودان؛ احتمال اجرای طرحی برای گفتگو با اپوزیسیون

سودان؛ احتمال اجرای طرحی برای گفتگو با اپوزیسیون

موفقیت اعتصاب متخصصان سودان
چهارشنبه, 6 مارس, 2019 - 14:45

متخصصان و کارگران سودان روز گذشته در پاسخ به درخواست «تجمع متخصصان سودان» و شرکای آن در ائتلاف «نیروهای آزادی و تغییر» که مخالف نظام این کشور است، به مدت یک روز اعتصاب کردند، این در حالی است که گزارش‌های مطبوعاتی از «طرح گفتگو»ی رئیس‌جمهور با اپوزیسیون خبر می‌دهد.

به گزارش «الشرق الاوسط» نهادهای خصوصی و داروخانه‌ها از اعتصاب خود خبر دادند، کما اینکه تعدادی از پزشکان، کارکنان بخش بهداشت و پزشکی، وکلا، کارمندان دولتی، روزنامه‌نگاران و کارمندان بانک در این اعتصاب شرکت کردند.

در شبکه‌های اجتماعی نیز تصاویر و ویدیوهایی از افرادی منتشر شده‌است که بر روی سینه خود کاغذی چسبانده بودند که بر روی آن «اعتصاب‌کننده» نوشته شده بود.

گفتنی است انتظار می‌رود اعتصاب‌کنندگان در مؤسسه‌های دولتی با اقدامات تلافی‌جویانه مواجه شوند.

تجمع متخصصان و نیروهای آزادی و تغییر روز گذشته در بیانیه‌ای از آغاز اقدامات و ترتیبات مرحله انتقالی، تدوین قانون اساسی انتقالی پس از سقوط ستمگر و برنامه اضطراری و سیاست‌های جایگزین خبر دادند.

نیروهای امنیتی نیز دوشنبه شب در اقدامی برای حل بحران‌های موجود در کشور، عمر القدیر رئیس حزب مخالف کنگره سودان را آزاد کردند.

گفتنی است هیچ‌یک از منابع به‌طور رسمی طرح عمر البشیر برای گفتگو با اپوزیسیون را اعلام نکرده‌است، اما برخی از مخالفان که از زندان آزاد شدند، از نظر سنجی رهبران امنیتی از آنها برای گفتگوی دولت و مخالفان خبر دادند.

احتمال می‌رود عمر البشیر پس از بررسی اعلام وضعیت اضطراری، پارلمان و شوراهای دولتی را منحل کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای