اطمینان الحلبوسی به ایران از موضع عراق نسبت به تحریم‌ها

اطمینان الحلبوسی به ایران از موضع عراق نسبت به تحریم‌ها

عبدالمهدی و پمپئو جنگ علیه «داعش» کمک اقتصادی را بررسی کردند
پنجشنبه, 7 مارس, 2019 - 10:15

محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق در سفر روز گذشته خود به تهران در رابطه با افزایش تنش میان ایران و آمریکا تأکید کرد «اجازه نمی‌دهیم از اراضی عراق برای هر نوع هجوم و حمله به کشورهای همسایه استفاده شود»، از سوی دیگر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق دربارهٔ جنگ علیه «داعش» و کمک اقتصادی به بغداد گفتگو کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق در دیدار با همتای ایرانی خود علی لاریجانی در تهران «روابط دوجانبه، فعال سازی کمیته‌های دوستی پارلمانی، افق‌های همکاری در همه زمینه‌ها، مهم‌ترین چالش‌های اقلیمی و ضروت هماهنگ سازی مواضع در محافل بین‌المللی در راستای مصلحت مشترک دو طرف» را بررسی کرد.

الحلبوسی در نشست خبری مشترک با لاریجانی نیز اظهار کرد: عراق به نیابت از تمامی جهان وارد جنگ با تروریست‌ها شد اما خوشبختانه با تلاش و کوشش فرزندانش و طیف‌های مختلف مردم عراق توانست این گروه تروریستی را شکست دهد. البته این مهم جز با کمک و پشتیبانی دوستان عراق صورت نمی‌پذیرفت.

وی با بیان اینکه «عراق نیازمند تلاش و کمک دوستان خود است» گفت: عراق نیازمند کمک همه است زیرا وارد جنگی شده که تمام دنیا را تهدید می‌کند. باید این اندیشه تندروانه را از بین ببریم تا بازگشت امنیت و بازسازی عراق تضمین شود و بتوانیم روابط خوبی با همسایگان داشته باشیم.

الحلبوسی یادآور شد: ما اجازه نمی‌دهیم از اراضی عراق برای هر نوع هجوم و حمله به کشورهای همسایه استفاده شود.

رئیس پارلمان عراق «تحریم‌های یکجانبه علیه ملت‌ها» را محکوم کرد.

لاریجانی نیز ضمن تشکر از مواضع الحلبوسی گفت: روابط ایران و عراق در نهایت صمیمیت در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برقرار است.

لاریجانی با بیان اینکه استقرار دولت فعلی در عراق نقش بسیار ارزنده‌ای در منطقه داشته و در مقابل موانع داهیانه عمل کرد، افزود: روابط تجاری ایران و عراق خوب است کما اینکه همچنان در مورد ارسال برق همکاری داریم.

در این باره، عدنان السراج رئیس مکز توسعه رسانه ای عراق به الشرق الاوسط گفت: الحلبوسی به همه کشورهایی که سفر کرده از جمله سعودی، قطر، اردن و ایران می‌خواهد نشان دهد که عراق در پی ایجاد روابط یکسان با آنهاست. اصول سیاست عراق حال حاضر عدم دخالت در امور دیگران است و عدم اجازه دخالت به دیگران در امور آن است.

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی با عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق، با او دربارهٔ چارچوب قانونی حضور نیروهای آمریکایی در عراق گفتگو کرد. عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر این کشور در تماس تلفنی مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با وی، بر لزوم رعایت چارچوب‌های قانونی در تحرکات نیروهای ائتلاف بین‌المللی و از جمله نیروهای آمریکایی در عراق تأکید کرد. نیروهایی که با موافقت دولت عراق (در این کشور) فعالیت می‌کنند و مأموریت مبارزه با داعش و آموزش نیروهای عراقی را برعهده دارند و نباید در عراق پایگاه [نظامی] خارجی احداث کنند. 

در این گفتگوی تلفنی همچنین درخصوص تازه‌ترین تحولات مرتبط با جنگ با داعش در نوار مرزی همجوار سوریه و آثار آن بر عراق و اهمیت همکاری همگان برای جبران خسارات و تلفات وارد آمده به عراق در جنگ با داعش براساس قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و قوانین عراق و همچنین مسائل اقتصادی و تقویت توان عراق و استقلال این کشور گفتگو صورت گرفت.

در همین خصوص فالح العیساوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: وجود نیروهای ائتلاف بین‌المللی و تعامل مثبت با آنها برای کشور فوائد متعددی در پی دارد. حفظ امنیت و جلوگیری از گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی از خدماتی است که ائتلاف به عراق تقدیم می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای