فرانسه: نهادهای الجزایر محکم و قاطع هستند… تکرار سناریوی سودان بعید است

فرانسه: نهادهای الجزایر محکم و قاطع هستند… تکرار سناریوی سودان بعید است

جمعه, 8 مارس, 2019 - 12:15

به نظر می‌رسد پاریس از پیشرفت اوضاع در الجزایر، کشوری که بنا به گفته منابع دیپلماتیک بلندپایه فرانسه روابط صمیمانه‌ای باهم دارند، اطمینان خاطر دارند.

به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از منابع مذکور، مقامات فرانسوی با در نظر داشتن تعدادی از موارد و عوامل، نگران تحولات این کشور نیستند. اولین مورد این است که «نهادها و مؤسسه‌های الجزایری محکم و ثابت‌قدم هستند»، در نتیجه نگرانی‌هایی در خصوص بروز اضطراب و فروپاشی قدرت و ساختارهای دولتی وجود ندارد.

گفتنی است محافل فرانسوی تکرار سناریوی تونس در سال ۲۰۱۱ (سقوط نظام و فرار زین الدین بن علی رئیس‌جمهور) را در مورد الجزایر امری بعید می‌دانند.

مورد دیگری که پاریس به آن اشاره دارد، این است که مقامات به تظاهرات با یک پیشنهاد سیاسی پاسخ دادند. بوتفلیقه پس از اعلام نامزدی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری، خواستار برگزاری کنفرانس ملی، اصلاح قانون اساسی، مبارزه با فساد، توزیع عادلانه ثروت و برگزاری انتخابات زودهنگام بدون نامزدی بوتفلیقه شد.

بنا به اظهارات منابع، این پیشنهاد مقامات ممکن است بر واکنش‌های جامعه مدنی و احزاب تأثیرگذار باشد.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه روز گذشته گفت: «باید اجازه بدهیم پروسه انتخابات بدون دخالت خارجی، مسیر خود را طی کند». اما این موضع مانع «هوشیاری کامل» پاریس در خصوص اتفاقات الجزایر نمی‌شود.

به گزارش منابع آگاه هر یک نفر از بین ۱۰ فرانسوی به شکلی با الجزایر در ارتباطند. علاوه بر این پاریس الجزایر را یک کشور مرکزی در آفریقا و مدیترانه می‌داند که امنیت و ثبات آن، تأثیر بسزایی بر اوضاع لیبی، شمال آفریقا و دیگر کشورهای ساحل مدیترانه و همچنین مهاجرت دارد.

وزیر خارجه فرانسه افزود: الجزایر «یک مرحله مهم تاریخی» را پشت‌سر می‌گذارد و باید راهی برای خروج از این بحران پیدا کند.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت «فرانسه نگران ثبات الجزایر نیست و واهمه‌ای از بازگشت به سال‌های خشونت در دهه ۹۰ و ضربه خوردن به ساختارهای دولتی این کشور ندارد، اما خواهان این مطلب است که از وقوع فاجعه جلوگیری و اجتناب شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای