تظاهرات میلیونی الجزائری‌ها: بوتفلیقه.. دیگر نمی‌توانی بر ما حکومت کنی!

تظاهرات میلیونی الجزائری‌ها: بوتفلیقه.. دیگر نمی‌توانی بر ما حکومت کنی!

​استعفای نمایندگانی از حزب حزب حاکم.. تیغ سانسور علیه روزنامه نگاران تیزتر شد
شنبه, 9 مارس, 2019 - 15:00

میلیون‌ها الجزایری در ادامه اعتراضات خود علیه کاندیداتوری بوتفلیقه برای ریاست جمهوری پنجم دیروز جمعه به خیابان‌ها آمدند و یکصدا فریاد «بوتفلیقه برو» سردادند. در این میان تعداد شرکت کنندگان نسبت به هفته‌های گذشته بسیار چشمگیر بود و ده‌ها روزنامه‌نگار این رویداد را در سراسر این کشور پوشش دادند.

به گزارش الشرق الاوسط، رسانه‌های محلی تظاهر روز گذشته ۱۷ اسفند (۸ مارس) را «جمعه تعیین تکلیف علیه دوره پنجم» عنوان کردند.

نهادهای امنیتی ناظر بر فعالیت رسانه‌ها نیز نظارت و پیگرد رسانه‌های پوشش دهنده این تجمعات را شدیدتر کرده و پخش زنده شبکه «الشروق نیوز» از این تظاهرات را متوقف کردند.

میدان «البرید المرکزی» در پایتخت و خیابان‌های نزدیک آن نیز شاهد حضور گسترده معترضان بود.

تظاهرات الجزایری‌ها نه تنها در پایتخت بلکه در شهرهای دیگر کشور همچون الجزیره، اوروان و قسنطینه هم ادامه دارد.

شهرهای مختلف الجزایر در طول سه هفته گذشته شاهد تظاهرات گسترده مردم علیه نامزدی مجدد رئیس‌جمهوری، عبدالعزیز بوتفلیقه شدند.

بسیاری از زنان همزمان با روز جهانی زن با پوشش سنتی موسوم به «حایک» در تظاهرات حضور داشتند. در میان آنها جمیله بوحیرد از مبارزان ضد استعمار برای سومین بار در تظاهرات شرکت کرد.

نیروهای پلیس و نیروهای ضد شورش نیز در این میدان و راه‌های منتهی به آن حضور داشتند.

در این میان، نمایندگانی از حزب جبهه آزادیبخش ملی (حزب حاکم) الجزایر استعفای خود را از این حزب اعلام کرده و به اعتراضات پیوستند. در بیانیه این گروه آمده‌است: به افکار عمومی و تمامی مبارزان حزب جبهه آزادیبخش ملی استعفای جمعی خودمان از حزب را اعلام می‌کنیم و موضع‌گیری سابقمان در حمایت از جنبش مردمی و اعتراضات در الجزایر را یادآور می‌شویم.

در همین راستا صدها وکیل الجزایری با لباس‌های رسمی وکالت در اعتراض به نامزدی عبدالعزیز بوتلفیقه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تظاهرات کردند.

کانون ملی وکلا پیشنهاد تعویق انتخابات و تشکیل دولت انتقالی را داده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای